Co to jest homologacja?

Homologacja to nic innego jak prawne dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego. Polega na wydaniu stosownego certyfikatu, który potwierdza prawidłowy stan techniczny pojazdu i co najważniejsze – jego zgodność konstrukcyjną z wymogami panującymi na terenie danego Państwa.

Zapamiętaj!

Świadectwa uzyskuje się na konkretny typ pojazdu, a nie na dany samochód. Jednostka, która wystawia taki certyfikat, weryfikuje między innymi procesy technologiczne oraz konstrukcyjne pod kątem norm prawnych gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania wybranego auta.

Homologacja auta z USA – jak uzyskać?

Żeby auto mogło wejść do tzw. obrotu rynkowego i być indywidualnym „przedmiotem” sprzedaży powinno spełniać konkretne wymogi. W zależności od okresu oraz obecnie wprowadzonych przepisów może zwiększać się charakter wymogów, oraz ich ilość. Biorąc pod uwagę aktualne standardy, istnieje kilka fundamentalnych elementów, które należy zmodernizować, aby móc uzyskać homologację:

Reflektory

Pojazdy w Stanach Zjednoczonych dysponują symetrycznymi reflektorami nieposiadającymi funkcji oświetlania pobocznych dróg. W Polsce wykorzystuje się wyłącznie reflektory asymetryczne. Koszt tej modyfikacji oscyluje w granicach 1 000 – 1 500 zł.

Tylne kierunkowskazy

Z doświadczenia możemy stwierdzić, że jest to jedna z ważniejszych formalności homologacyjnych. Według europejskich przepisów ledowe kierunkowskazy należy wymienić (lub przerobić) na żółte. Pamiętajmy również o oddzieleniu ich od świateł postojowych. Cena za wyżej wymienione modyfikacje waha się w przedziale od 700 do 1 200 zł.

Światła przeciwmgielne

Samochody w Ameryce ze względu na panujące warunki pogodowe nie są wyposażane w światła przeciwmgielne. Biorąc pod uwagę europejskie przepisy – to obowiązek, którego nie da się uniknąć. Koszt zamontowania świateł przeciwmgielnych wynosi ok. 500 zł. Pamiętajmy, że finalne ceny dostosowania pojazdu do panujących warunków zależą od jego klasy.

Homologacja pojazdu z USA – dodatkowe elementy, które warto zmodernizować

W poprzednim akapicie przedstawiliśmy elementy wyposażenia pojazdów, które należy zmodernizować (lub dodać), żeby uzyskać homologację. Poniżej omawiamy mniej priorytetowe aspekty radziej wymagane przez osoby zajmujące się dopuszczaniem pojazdów do ruchu, które warto byłoby zmienić, żeby dostosować pojazd w 100% do warunków drogowych panujących w Europie:

  • radio – wiele pojazdów sprowadzanych ze Stanów Zjednoczonych odbiera wyłącznie parzyste częstotliwości (przekodowanie radia na wszystkie częstotliwości kosztuje ok. 300 zł);
  • tłumik i rura wydechowa – rura wydechowa w pojazdach z USA jest skierowana w prawą stronę, a u nas to strona lewa (nie jest to element niezbędny, jednak biorąc pod uwagę niski koszt przeróbek, umiejscowienie tłumika można bez problemu zmodernizować);
  • licznik – w Stanach Zjednoczonych prędkościomierze pojazdów pokazują tylko mile na godzinę (mp/h) lub dodatkowo kilometry na godzinę (km/h) – jeśli wskaźnik amerykańskiego auta wskazuje wyłącznie mp/h, należy wymienić licznik lub same tarcze zegarów.

Warto również wspomnieć, iż ze względu na inne dopuszczalne prędkości w USA, opony pojazdów amerykańskich mają różniące się indeksy. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten aspekt i dostosować opony do prędkości, z którymi zamierzamy się poruszać.

Homologacja auta z USA – podsumowanie

Reasumując, aby uzyskać homologację auta z USA, należy dostosować je do warunków panujących w Europie. W tym celu powinniśmy wymienić m.in. reflektory oraz tylne kierunkowskazy, a także dodać światła przeciwmgielne. Wartymi uwagi aspektami są również: radio, tłumik i rura wydechowa, licznik oraz opony.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce homologacji pojazdu z USA.

#1 Czy homologacja auta z USA jest możliwa do uzyskania bez modernizacji reflektorów, tylnych kierunkowskazów oraz dodania świateł przeciwmgielnych?

Niestety nie. Są to elementy obowiązkowe, które należy bezapelacyjnie zmodernizować lub dodać zgodnie z europejskimi wymogami.

#2 Ile kosztuje homologacja pojazdu z USA?

Kompleksowa homologacja samochodu z USA kosztuje ok. 3 500 zł. Finalna cena zależy od konkretnego pojazdu oraz zmian, jakie zamierzamy wprowadzić. Jeśli interesuje Cię proces importu oraz homologacji auta – napisz do nas wiadomość na biuro@flycars.pl lub zadzwoń.

Opublikowano: 26 września 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!