Na rynku amerykańskim dostępnych jest wiele portali aukcyjnych, które umożliwiają zakup wymarzonego auta w relatywnie niskiej cenie w porównaniu do realiów rynku europejskiego. Warto jednak wiedzieć, z których stron korzystać, by transakcja przebiegła sprawnie i bez zakłóceń i jak licytować auta z USA. Polecamy 3 takie platformy – czytaj dalej, by dowiedzieć się, gdzie licytować auta z USA i jak to zrobić!

Gdzie licytować auta z USA? Najpopularniejsze portale aukcyjne

Dla wszystkich miłośników motoryzacji, którym zależy na złapaniu prawdziwych perełek, rzadko spotykanych modeli lub po prostu aut w dobrych cenach, udostępniane są aukcje samochodowe USA – czyli najpopularniejszy i najprostszy sposób nabycia pojazdów z tamtejszego rynku. Portali aukcyjnych jest całe mnóstwo, jednak nie wszystkie strony z autami z USA są godne polecenia. Na szczególne wyróżnienie zasługują trzy portale.

Copart

Jak kupić auto na Copart? Rozbudowane funkcjonalności, niezwykle bogaty wybór pojazdów różnego rodzaju, duże bezpieczeństwo transakcji. Platforma Copart dostępna jest w języku polskim i znana jest z autorskiej formy licytacji, tzw. licytacji dwuetapowej – jeśli nie wiesz, jak działają aukcje internetowe w USA, może Ci się to wydać nieco skomplikowane.

Iaai (Insurance Auto Auctions)

Największy amerykański serwis umożliwiający licytowanie aut z USA. Według oficjalnych statystyk sprzedawanych jest tam rocznie ok. 1 mln pojazdów – trafiających również na rynek europejski. To potwierdza, że jest to duży gracz, z którego usług korzysta rozbudowane grono użytkowników z całego świata.

ImpactAuto

Duży wybór pojazdów, szczegółowe opisy każdej oferty i przywiązanie do bezpieczeństwa poszczególnych transakcji. To jedyny na liście portal kanadyjski, co warto mieć na uwadze.

Jak wziąć udział w licytacji? Procedura licytacji krok po kroku

Zastanawiasz się, jak wygląda procedura licytacji auta z USA? Przyjrzyjmy się temu procesowi na przykładzie serwisu Copart.

Krok 1 – założenie konta

Zanim podejmiesz jakiekolwiek działania związane z licytacją aut z USA, konieczne będzie założenie i aktywacja konta użytkownika (możliwe po dostarczeniu wymaganych dokumentów). Jeśli chcesz składać oferty powyżej kwoty $1200, należy też wcześniej dodać depozyt bądź przejść na członkostwo Premium.

Krok 2 – sprawdzenie ofert

Rzuć okiem na ogrom możliwości – po zalogowaniu się na stronę możesz przeglądać dostępne oferty. Jak licytować auto z USA? Możesz złożyć ofertę wstępną bądź wziąć udział w aukcji internetowej na żywo. Masz też opcję przeglądania wszystkich trwających właśnie aukcji oraz tych zaplanowanych na następne dni.

Krok 3 – wybór oferty i sprawdzenie stanu technicznego pojazdu

Po znalezieniu auta należy koniecznie zweryfikować oznaczenia w Certificate of Title dotyczące jego stanu technicznego. Najczęściej pojawiają się następujące informacje:

  • salvage title — samochód uszkodzony
  • flood/weather – pojazd uszkodzony w wyniku powodzi bądź innych zjawisk pogodowych;
  • collision – informacja o tym, że auto brało udział w kolizji/stłuczce (niekiedy pojazdy z takim oznaczeniem kosztują nawet o 50% mniej);
  • partial/incomplete repair – pojazd poddawany wcześniej naprawom, np. blacharskim (pełnym lub niekompletnym);
  • fire – auto uszkodzone na skutek pożaru.

Zawsze sprawdzaj też pojazd w bazie Carfax lub Autocheck. Dzięki temu upewnisz się, jaki jest jego rzeczywisty stan techniczny, przebieg itd.

Krok 4 – licytacja

Przyszedł na czas na licytację wymarzonego auta. Pamiętaj jednak, że samodzielne składanie ofert jest zwykle bardzo utrudnione m.in. z powodu różnych stref czasowych. Warto więc pomyśleć o skorzystaniu z pośrednictwa firmy licytującej, która będzie uczestniczyć w aukcji w Twoim imieniu. Kaucja w tym przypadku wynosi ok. 2000 zł.

Krok 5 – finalne koszty

Po wygranej „walce” o samochód należy wpłacić prowizję dla domu aukcyjnego oraz, co najważniejsze, pełną kwotę za wylicytowany pojazd. Nowy właściciel ma na to 2 dni.

Jak licytować auta z USA – na co trzeba uważać?

Przede wszystkim na nieuczciwych sprzedawców, których niestety nie brakuje na rynku amerykańskim. Wiele ofert to auta nadające się do kasacji, przy czym zdjęcia sugerują coś zupełnie innego (np. konieczność wykonania jedynie drobnych prac lakierniczych). Jak licytować auto z USA, by dać się nabić w butelkę? Ważne jest, by robić to z chłodną głową – decyzja nie może być podjęta pod wpływem impulsu i emocji. Zawsze weryfikuj rzeczywisty stan wybranego pojazdu oraz jego dokumentację.

Jak wygląda licytacja auta z USA z pośrednikiem?

Współpraca z zaufanym pośrednikiem, takim jak FlyCars, to przede wszystkim odciążenie we wszystkich kwestiach formalno-prawnych. To idealne rozwiązanie dla klientów indywidualnych, którzy nie są zaznajomieni z realiami amerykańskiego rynku – nie znają cen pojazdów, kosztów i metod transportu itd. Firmy pośredniczące doskonale wiedzą, gdzie licytować auto z USA i jak to robić, by w pełni zadowolić nowego właściciela pojazdu. Co istotne, w przypadku korzystania z usług pośrednika odchodzi też czynnik emocjonalny, który mocno utrudnia podjęcie optymalnej decyzji zakupowej.

Firma pośrednicząca w aukcjach zajmie się wszystkim za Ciebie. Wystarczy, że podasz kwotę, do której ma być kontynuowana licytacja oraz dopełnisz niezbędnych formalności po jej wygraniu. To takie proste!

Jakie pojazdy z USA można licytować?

Najczęściej są to samochody osobowe (rodzinne, miejskie czy sportowe) i motocykle. Na niektórych platformach, jak np. na Copart można jednak wylicytować również inne pojazdy – auta dostawcze, pojazdy ciężarowe, a nawet łodzie.

Jak licytować auto ze Stanów Zjednoczonych – podsumowanie

Zastanawiasz się, jak licytować auta z USA? Znasz już podstawowe informacje dotyczące transakcji na popularnych portalach aukcyjnych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konkretnych platformach, masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zgłoś się do FlyCars – z chęcią Ci pomożemy i odpowiemy na każde pytanie!

Opublikowano: 2 sierpnia 2023 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!