Sprowadzanie aut z USA jest dosyć prostym procesem. Wymaga jednak wielu formalności, które mogą być problematyczne dla osób prywatnych robiących to po raz pierwszy. Import wiąże się także ze znajomością amerykańskiego rynku motoryzacyjnego, który oferuje znacznie lepiej wyposażone modele pojazdów, niż Europa. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak sprowadzić samochód z USA. Zapraszamy do lektury!

Auto z USA – jak sprowadzić?

Jak sprowadzić auto z USA? To pytanie w ostatnich latach zdominowało motoryzacyjne fora w naszym kraju. Osobiście uważamy, że import pojazdów nie jest trudny, jeśli odpowiednio podejdziemy do tego procesu i podzielimy go na konkretne etapy. Poniżej przedstawiamy uporządkowane czynności obrazujące jak kupić i sprowadzić samochód z USA krok po kroku.

KROK 1 – wybór samochodu

W pierwszej kolejności firma importująca wspólnie z klientem wyszukuje odpowiedni pojazd z dostępnych aukcji. W tym momencie powinniśmy sprecyzować swój budżet oraz oczekiwania dot. modelu i typu auta. Po ustaleniu preferencji należy wyszukać interesujące oferty na popularnych portalach tj.:

  • copart.com;
  • iaai.com;

Warto również sprawdzić historię auta za pomocą bazy danych CARFAX.

Na tym etapie niezbędne jest również wyliczenie wszystkich kosztów, które klient będzie musiał ponieść: koszt prowizji domu aukcyjnego, koszty transportu, frachtu, opłat celno-skarbowych – więcej informacji w TYM ARTYKULE (TUTAJ DODAJCIE LINK DO Koszty sprowadzenia auta z USA ). Jeżeli pojazd jest uszkodzony powinniśmy również wstępnie oszacować koszty napraw.

KROK 2 – podpisanie umowy, wpłata kaucji

Kolejnym krokiem po wyborze pojazdu jest podpisanie umowy między stronami oraz wpłata kaucji ustalonej pomiędzy importerem a klientem. Jest to niezbędne, ponieważ w przypadku wycofania się klienta po wylicytowaniu pojazdu i braku zapłaty za pojazd, dom aukcyjny naliczy karę finansową. 

Zapamiętaj!

Jeśli nie wiesz, jak importować auto z USA, skorzystaj z usług wyspecjalizowanych firm. Pomogą one oszacować koszty naprawy pojazdu, sprowadzenia go do wybranej przez Ciebie lokalizacji, a dodatkowo ułatwią wszelkie formalności i umożliwią płatność w złotówkach (PLN). Dobrym wyborem jest firma FlyCars.

KROK 3 – płatność

Aby stać się właścicielem pojazdu, należy zapłacić za auto maksymalnie w ciągu 2 dni od wygrania licytacji. Każdy dzień spóźnienia skutkuje karą w wysokości 40 USD. 

KROK 4 – transport do portu, fracht morski

Aby przetransportować auto do portu w USA należy wybrać firmę zajmującą się transportem lądowym. Następnie powinniśmy zatrudnić przewoźnika morskiego, który zajmie się importem samochodu z USA do Europy. W celu zminimalizowania kosztów transportu rekomendujemy kupić samochód w lokalizacji wyróżniającej się jak najmniejszą odległością od portu. 

Cena za transport auta do portu w USA wynosi ok. 200 – 1000 dolarów. Transportując samochód z USA do Europy zapłacimy od 700 do 2200 dolarów.

Zapamiętaj!

Firma FlyCars zajmuje się importem kompleksowo. W imieniu klienta dopełnia wszelkich formalności od momentu zakupu pojazdu do momentu dostarczenia go pod wskazany adres w Polsce.

KROK 5 – odprawa celna

Gdy już nasze auto będzie w docelowym porcie musimy uiścić opłatę za wyładunek kontenera, a dodatkowo zorganizować odprawę celną. Więcej informacji dotyczących stawek opłat celnych tj. CŁO, VAT w artykule o kosztach sprowadzania aut z USA

KROK 6 – transport auta pod wskazany adres, opłata akcyzy

Transport auta pod wskazany adres w Polsce (po jego przypłynięciu) kosztuje od 1500 – 2000 zł w zależności od odległości od lokalizacji docelowej oraz gabarytów pojazdu.

Zapamiętaj!

Po dostarczeniu pojazdu do Polski warto zlecić wykonanie opinii certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego, aby określił wartość naszego pojazdu w aktualnym stanie. W innym przypadku będziemy zmuszeni do opłacenia podatku akcyzowego od rynkowej ceny pełnowartościowego pojazdu. Po przekroczeniu granicy należy w ciągu 14 dni złożyć wniosek akcyzowy w urzędzie skarbowym, aby uniknąć niepotrzebnych kar. Więcej informacji dotyczących stawek akcyzowych w TYM ARTYKULE (tutaj link do koszty sprowadzenia auta z usa !!!)

KROK 7 – dostosowanie auta z USA do obowiązujących przepisów

Przed wykonaniem badań technicznych należy dostosować auto z USA do obowiązujących przepisów. W tym celu powinniśmy zadbać o przerobienie reflektorów, kierunkowskazów oraz dodanie światła przeciwmgielnego. Wynika to z faktu, iż:

  • reflektory w autach z USA świecą poziomo (powinny świecić pionowo, doświetlając pobocze);
  • tylne kierunkowskazy w pojazdach importowanych zza oceanu są czerwone, a z przodu białe (powinny świecić na żółto);
  • amerykanie nie montują świateł przeciwmgielnych ze względu na panujące tam warunki atmosferyczne (jest to częste zjawisko, dlatego w przypadku braku świateł przeciwmgielnych, należy je zamontować).

Jak importować auto z USA? – rejestracja pojazdu w Polsce

Gdy już dostosujemy auto z USA do obowiązujących przepisów, opłacimy podatek akcyzowy i pomyślnie przejdziemy badanie techniczne możemy je zarejestrować w polskim urzędzie. Aby to zrobić, należy okazać komplet dokumentów tj. wniosek o rejestrację, dowód odprawy celnej, dokumenty potwierdzające własność pojazdu oraz potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego.

Jak sprowadzić auto z USA? – podsumowanie

Sprowadzenie auta z USA należy rozpocząć od wyboru interesującego nas pojazdu i portalu aukcyjnego. Następnie powinniśmy wylicytować pojazd, zapłacić za niego i dopełnić resztę formalności tj. transport pod wybrany adres czy modernizacja niektórych elementów dostosowując je do obecnie panujących przepisów w Europie. 

Osobiście uważamy, że osoby, które wiedzą, jak kupić i sprowadzić samochód z USA zaoszczędzą do 40% w porównaniu z klientami dokonującymi transakcji na Polskim rynku. Jeśli jesteś nowy w tym temacie, powinieneś skorzystać z firm zajmujących się importem pojazdów zza oceanu (specjaliści wykonają wszelkie formalności za Ciebie i dostarczą samochód pod wskazany adres)

Opublikowano: 19 maja 2022 Krzysztof Mikołajczyk

Miłośnik motoryzacji od kilkunastu lat. Jest właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - dumnie reprezentuje FlyCars oferując innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, a także szybkość i rzetelność sprowadzania aut. Pasjonat nie tylko samochodów, ale również jednośladów, które jak sam twierdzi, są jego odskocznią od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!