Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego rynek amerykański, a w szczególności sektor motoryzacyjny, oferuje tak atrakcyjne ceny samochodów w porównaniu do cen europejskich? W końcu, kiedy obliczasz koszty zakupu i importu pojazdu z USA, nawet z uwzględnieniem przelicznika dolara na euro, okazuje się, że koszt nabycia takiego auta jest znacznie niższy. Przede wszystkim, warto sprawdzać, jak wygląda aktualna sytuacja na rynku motoryzacji, ponieważ ceny paliwa, podatki, a także koszty eksploatacji mogą wpływać na to, czy import samochodu z USA jest opłacalny. Chociaż samochody amerykańskie są na ogół droższe, to z uwagi na niższe ceny, mogą okazać się bardziej atrakcyjną opcją niż ich odpowiedniki w UE.

Dlaczego samochody z USA są tańsze od europejskich odpowiedników?

W Stanach Zjednoczonych jest ogromny popyt na pojazdy, a do tego prowadzenie salonów samochodowych okazuje się znacznie prostsze i mniej wymagające — ze względu na identyczne zasady biurokracji w całym kraju. Wpływ na ceny samochodów mają również kwestie tj.:

  • różnice w podatkach,
  • panujące normy dot. sprzedaży aut,
  • centralizacja sprzedaży.

To wszystko powoduje, że w USA możemy nabyć samochody zdecydowanie taniej. Jeśli do tego doliczymy atrakcyjne kursy walut — wymarzony egzemplarz otrzymamy nawet za 70% pierwotnej ceny w Europie.

Różnice podatkowe

W wielu amerykańskich stanach podatki są bardzo niskie lub po prostu nie obowiązują sektora samochodowego. W Polsce płacimy aż 30-40% podatków, co przekłada się na zdecydowanie wyższą cenę samochodów, quadów oraz motocykli.

Zapamiętaj!

Nawet jeśli musimy zapłacić akcyzę w trakcie procesu importu — jest ona relatywnie niska. Odprowadzenie VAT-u i akcyzy w Polsce za samochód zza oceanu opłaca się bardziej, niż zakup pojazdu w naszym kraju (nadal możemy odnotować spore oszczędności).

Normy sprzedaży aut

W Unii Europejskiej obowiązują restrykcyjne normy (np. związane z emisją spalin). W konsekwencji koncerny samochodowe muszą wydać zdecydowanie więcej na produkcję tego typu egzemplarzy. W Stanach Zjednoczonych nie obowiązują aż tak restrykcyjne normy, dzięki czemu auta są po prostu tańsze (często również wykonane z wyższej jakości komponentów).

Centralizacja handlu samochodowego

Warto wspomnieć, iż centralizacja handlu mocno obniża ceny aut. W jaki sposób? Otóż na terenie całych Stanów Zjednoczonych panują identyczne normy dot. biurokracji. Dzięki temu nie trzeba tłumaczyć poszczególnych dokumentów i dokonywać zbędnych formalności oraz innych opłat biurokracyjnych.

Dla przykładu — pomimo zjednoczenia zachodniej Europy niektóre kraje zachowują odrębność. 

W konsekwencji przepisy podatkowe i język zdecydowanie się różnią, co skutkuje dodatkowymi kosztami (np. związanymi z usługami tłumaczy przysięgłych).

Właśnie dlatego ceny samochodów w Stanach Zjednoczonych są niskie. I nie wynika to z wątpliwej jakości produkowanych egzemplarzy, a głównie z centralizacji handlu oraz rozwiązań standaryzacyjnych.

Jak bezpiecznie kupować samochody z USA i nie przepłacać?

Bezpieczny zakup samochodów z USA jest możliwy poprzez korzystanie z usług rzetelnych firm importerskich. Jeśli interesuje Cię konkretny egzemplarz lub potrzebujesz wsparcia w podjęciu finalnej decyzji — koniecznie napisz do nas maila na biuro@flycars.pl lub zadzwoń pod numer najbardziej odpowiadający Twojej lokalizacji (oddział Wrocław: +48 669 667 408, oddział Kraków: +48 669 668 202, oddział Rzeszów: +48 669 668 207). W razie pytań pozostajemy do dyspozycji.

Dlaczego auta z USA są tańsze niż europejskie? – podsumowanie

Auta z USA są tańsze niż europejskie egzemplarze, ponieważ w poszczególnych stanach obowiązują bardzo niskie podatki (lub ich brak). Do tego na terenie Ameryki biurokracja jest ustandaryzowana, dzięki czemu nie trzeba inwestować w tłumaczenie dokumentów oraz inne sprawy związane z procesem produkcji, kupna czy też importu auta. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie tego artykułu i życzymy powodzenia w wyborze idealnych aut z Ameryki na własny użytek!

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce aut z USA?

#1 Dlaczego auta z USA są tańsze od europejskich egzemplarzy — jakie są rzeczywiste ceny importu?

Auta USA są tańsze od europejskich egzemplarzy z wielu względów. Główny udział w tym przypadku ma centralizacja handlu oraz standaryzacja spraw podatkowych, a także jednolity język. Finalny koszt importu wynosi zazwyczaj mniej więcej 20 000 – 30 000 zł. We FlyCars możesz liczyć na nieco bardziej atrakcyjne kryteria cenowe. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług!

#2 Na co zwrócić uwagę przy wyborze rzetelnego importera?

Decydując się na konkretnego importera, sprawdź opinie w Google o danej firmie. Warto również zapytać internautów na forach tematycznych oraz branżowych grupach Facebookowych o referencje w temacie wybranego usługodawcy. Istotna jest jakość obsługi klienta, terminy sprowadzenia auta oraz ceny. U nas cały proces trwa 2-3 miesiące i kosztuje od 20 000 do 30 000 zł. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego!

Opublikowano: 25 października 2022 Krzysztof Mikołajczyk

Miłośnik motoryzacji od kilkunastu lat. Jest właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - dumnie reprezentuje FlyCars oferując innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, a także szybkość i rzetelność sprowadzania aut. Pasjonat nie tylko samochodów, ale również jednośladów, które jak sam twierdzi, są jego odskocznią od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!