Auta z USA importują zarówno osoby prywatne, które chcą zaoszczędzić pieniądze sprowadzając pojazd uszkodzony, naprawiając go później w Polsce, jak i handlarze samochodowi rozszerzający swoją ofertę. Na przestrzeni lat zauważyliśmy, że koszty sprowadzenia auta z USA okazują się naprawdę przystępne w porównaniu do cen pojazdów z rynku europejskiego(sprawdź: Dlaczego auta z USA są tańsze?), a co więcej – samochody zza oceanu są znacznie lepiej wyposażone. W dzisiejszym artykule kompleksowo przedstawimy, jaki jest koszt sprowadzenia auta z USA. Miłej lektury!

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA? – podstawowe opłaty

Realny koszt sprowadzenia auta z USA możemy bardzo łatwo oszacować, ponieważ składają się na to głównie opłaty naliczane przez wybrany dom aukcyjny, koszty transportu, opłaty celno-skarbowe, a także opłata firmy, która sprowadza nam auto zza oceanu. Poniżej omawiamy, ile kosztuje sprowadzenie auta z USA! Wyjaśniamy podstawowe opłaty.

Opłaty naliczane przez dom aukcyjny

Jakie opłaty pobiera dom aukcyjny, w którym kupujemy auto? Ich wysokość zależy głównie od wartości pojazdu, jednak uśredniając, musimy liczyć się z kosztami od 300 dolarów w górę. 

Koszty transportu lądowego

Koszty transportu lądowego w USA są uzależnione od odległości do najbliższego portu. W większości przypadków opłaty te wynoszą od 200 do 1500 dolarów. Należy również pamiętać o transporcie lądowym z portu w Bremerhaven (w przypadku odprawy w Niemczech) do Polski. Jest to wydatek rzędu od 2000 do 2500 złotych.

Koszty transportu morskiego

Na realny koszt sprowadzenia auta z USA wpływają również ceny transportu morskiego, który jest nieunikniony w przypadku importu pojazdu ze Stanów Zjednoczonych do krajów europejskich. Ceny transportu morskiego wahają się w granicach od 700 do 2200 dolarów w zależności od konkretnego portu oraz gabarytów pojazdu

Zobacz także: Ile trwa transport samochodu z USA do Polski?

Zapamiętaj!

Kontenery są na bieżąco monitorowane, dzięki czemu możemy w każdej chwili sprawdzić ich lokalizację.

Przelew do USA i wysyłka dokumentów

Obsługa przelewu oraz przesłanie dokumentów sprzedażowych pojazdu wynoszą około 100 dolarów.

Cło na auta z USA

Aby oszacować realny koszt, należy wziąć pod uwagę także cło na samochody z USA. Otóż w przypadku samochodów osobowych cena wynosi 10% wartości pojazdu. Samochody ciężarowe natomiast wymagają zapłaty cła w wysokości 22% (dotyczy to wszystkich pojazdów posiadających przestrzeń załadunkową większą niż 50% długości rozstawu osi).

Podatek VAT na auta z USA

Podatek VAT wynosi od 19% do 23%. Import aut z USA do Niemiec jest obarczone podatkiem w wysokości 19%. W przypadku, gdy Twój pojazd trafi do holenderskiego portu, zapłacisz 21% VAT-u, natomiast import auta z USA bezpośrednio do Polski wymaga uiszczenia 23% podatku VAT. W przypadku samochodów klasycznych (zabytkowych) podatek VAT odprowadzany w Niemczech wynosi 7%.

Akcyza na auta z USA

Wysokość akcyzy za pojazd z USA, uzależniona jest od pojemności i rodzaju silnika oraz typu pojazdu. Do pojemności silnika 2.0L opłata okazuje się stosunkowo niewielka, ponieważ wynosi 3,1% wartości samochodu, natomiast powyżej 2.0L pojemności akcyza wyniesie 18,6%. Samochody hybrydowe typu PLUG-IN o pojemności do 2.0L są zwolnione z podatku akcyzowego, a dla egzemplarzy o pojemności powyżej 2.0L obowiązuje podatek akcyzowy w wysokości 9,3%. Z kolei dla zwykłych hybryd (HEV) oraz miękkich hybryd (PHEV) o pojemności do 2.0L obowiązuje podatek w wysokości 1,55%, zaś powyżej 2.0L pojemności jest to 9,3%.

W przypadku pojazdów elektrycznych, zabytkowych, motocykli, quadów i aut ciężarowych jesteśmy zwolnieni z płacenia tego podatku. Warto pamiętać, aby niezwłocznie po dostarczeniu pojazdu do Polski zlecić wykonanie opinii certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego, aby określił wartość naszego pojazdu w aktualnym stanie. W innym przypadku będziemy zmuszeni do opłacenia podatku akcyzowego od rynkowej ceny pełnowartościowego pojazdu.

Badanie techniczne i zarejestrowanie auta z USA

Badanie techniczne to koszt 99 zł. Dodatkowo jeżeli samochód jest powypadkowy, niezbędne jest również wykonanie drugiego badania (powypadkowego), którego koszt wynosi 94 zł. Rejestracja auta z USA kosztuje 256 zł. Dodatkowym kosztem, który musimy ponieść, aby zarejestrować pojazd, jest tłumaczenie dokumentów naszego pojazdu przez tłumacza przysięgłego. Jest to koszt oscylujący w granicach 150 – 300 zł.

Opłata dla firmy importującej nam auto zza oceanu

Kwoty te są uzależnione od specyfiki konkretnego zlecenia, jednak uśredniając, firmie importującej pojazdy należy zapłacić około 3 000 zł. Konkretne ceny można poznać, kontaktując się ze specjalistami (np. z firmy FlyCars).

Jakie są koszty sprowadzenia auta z USA? – cena przeróbek technicznych

Aby dokładnie dowiedzieć się, jakie są koszty sprowadzenia auta z USA, należy wziąć pod uwagę również cenę przeróbek technicznych auta z USA. O co dokładnie chodzi? Otóż czynnikiem warunkującym dopuszczenie danego samochodu do ruchu drogowego jest dostosowanie reflektorów, tylnych kierunkowskazów oraz montaż obowiązkowego w Polsce światła przeciwmgielnego. Inaczej pojazd nie przejdzie badań technicznych.

  • reflektory – w amerykańskich pojazdach są symetryczne (świecą w poziomie), natomiast w Polsce prawy reflektor musi doświetlać pobocze;
  • tylne kierunkowskazy – u nas powinny świecić na żółto (w USA są czerwone i białe z przodu), a dodatkowo muszą być oddzielone od świateł postojowych (czego nie praktykuje się w Ameryce);
  • światło przeciwmgielne – amerykańskie wersje pojazdów nie posiadają świateł przeciwmgielnych.

Ile może nas wynieść cena przeróbek technicznych auta sprowadzonego z USA? Zazwyczaj są to koszty od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych. 

Ile kosztuje import z USA? – podsumowanie 

Reasumując — sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych wiąże się z rzeczywistymi kosztami formalnymi tj. przelew, wysyłka dokumentów, opłaty naliczane przez dom aukcyjny oraz wydatkami związanymi z opłatami celno-skarbowymi (podatek VAT, akcyza, cło) uzależnionymi od wartości auta, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych (w przypadku pojazdów premium). W koszty warto również wliczyć cenę transportu oraz opłatę usługową dla firmy sprowadzającej dane auto.

Opublikowano: 9 maja 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!