Czym właściwie jest akcyza za auto z USA?

Akcyza za samochód z USA to nic innego, jak specjalny podatek, który należy zapłacić, jeśli zdecydowaliśmy się kupić konkretny egzemplarz za oceanem i sprowadzić go do Europy. Bez względu na to, czy nabyłeś nowy, czy używany pojazd – musisz zapłacić akcyzę.

Akcyza za uszkodzone auto z USA – ile wynosi?

Ile wynosi akcyza na auto z USA, które w przeszłości uległo wypadkowi? Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Między innymi od rodzaju silnika oraz jego pojemności. Poniżej przedstawiamy szczegóły:

  • 1,55% – akcyza dla pojazdów hybrydowych do 2.0 włącznie;
  • 3,1% – akcyza na auto z USA (benzyna lub diesel) o pojemności o 2.0 włącznie;
  • 9,3% – akcyza za auto z USA dla pojazdów hybrydowych powyżej 2.0;
  • 18,6% – akcyza dla pojazdów (benzyna lub diesel) o pojemności powyżej 2.0.

Jeśli natomiast sprowadzasz z Ameryki motocykl lub pojazd elektryczny, nie musisz płacić akcyzy.

Jaka akcyza za samochód z USA (bezwypadkowe)?

Ile wynosi akcyza za samochód z USA, który jest bezwypadkowy? W tym przypadku nie ma różnicy pomiędzy powypadkowymi egzemplarzami a bezwypadkowymi. Akcyza kosztuje dokładnie tyle samo – co naszym zdaniem jest bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla osób prywatnych, jak i handlarzy, którzy chcą poszerzyć swoją ofertę. 

Akcyza za auto z USA – jak obliczyć?

Urzędy skarbowe wyceniają pojazdy od ich wartości rynkowej a nie kwoty zakupu. Najkorzystniejszym a zarazem najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie sporządzenie opinii rzeczoznawcy samochodowego, który określi dokładną wartość pojazdu. Drugim sposobem jest kontakt z urzędem skarbowym, i zapytanie ich jaką wartość według nich ma taki pojazd, oraz opłacenie akcyzy zgodnie z ich zaleceniami.

Akcyza za samochód z USA – gdzie zapłacić?

Wiemy już, ile dokładnie wynosi akcyza za samochód z USA i jak ją obliczyć. Warto jednak być dodatkowo doinformowanym, gdzie zapłacić taką akcyzę. W jakiej instytucji? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – wystarczy udać się do Urzędu Skarbowego. 

Akcyza za auto z USA – jak ją zapłacić w 3 prostych krokach?

Na początku należy wypełnić deklarację AKC-U/S. Następnie wpłacić określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego i pobrać potwierdzenie zapłaty akcyzy.

KROK 1 – wypełnij deklarację AKC-U/S

Możesz do tego wykorzystać przykładowo Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych https://puesc.gov.pl/.

KROK 2 – wpłać określoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego

Pamiętaj, aby poprawnie ją obliczyć w deklaracji AKC-U/S. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – akcyza na auto z USA z silnikiem do 2.0 l, znacznie się różni od pojazdów z pojemnością silnika powyżej 2.0 l.

KROK 3 – pobierz potwierdzenie zapłaty akcyzy

W tym celu musisz podać numer VIN. Potwierdzenie będzie Ci potrzebne przy rejestracji auta.

Akcyza za samochód z USA – podsumowanie

W dzisiejszym artykule podpowiedzieliśmy, ile kosztuje akcyza za auto z USA. Kompleksowo omówiliśmy wysokość akcyzy w kontekście różnych pojazdów, a dodatkowo przedstawiliśmy jak ją zapłacić w 3 prostych krokach. Mamy nadzieję, że od teraz nie będziesz miał problemu z formalnościami dotyczącymi sprowadzania aut zza oceanu. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie dzisiejszego wpisu i polecamy również obejrzeć filmik YouTube odnośnie wyliczenia kwoty akcyzy.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi o akcyzę za auta z USA

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce akcyzy na auto z USA.

#1 Czy akcyza na auto z USA to jedyna opłata podczas sprowadzania pojazdu zza oceanu?

Akcyza na auto z USA jest wyłącznie jedną z kilku podstawowych opłat. Do kosztów sprowadzenia amerykańskiego pojazdu powinniśmy dodatkowo doliczyć podatek VAT (19% w Niemczech, 23% w Polsce), cło (10% dla samochodów osobowych, 6% dla motocykli, 10% dla quadów) oraz opłaty transportowe. 

Dodatkowo auto należy sprowadzić do portu w USA (od 200$), zapłacić za fracht morski (od 450$) oraz przetransportować pojazd z portu w Bremerhaven pod dom (ceny u importerów zaczynają się od 2 000 zł). Jeśli natomiast chodzi o prowizję dla domów aukcyjnych – koszty oscylują w granicach 600$ w górę.

#2 Czy akcyza na auto z USA może być zerowa?

Tak, pod warunkiem że sprowadzasz zza oceanu pojazd elektryczny. W każdym innym przypadku akcyzę należy zapłacić – pamiętaj o rozróżnieniu jej wysokości (pojazdy silnikowe wyróżniają się wyższą akcyzą od aut hybrydowych). Ważna jest również pojemność silnika (wspomnieliśmy o tym w dzisiejszym wpisie).

Opublikowano: 5 grudnia 2022 Krzysztof Mikołajczyk

Miłośnik motoryzacji od kilkunastu lat. Jest właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - dumnie reprezentuje FlyCars oferując innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, a także szybkość i rzetelność sprowadzania aut. Pasjonat nie tylko samochodów, ale również jednośladów, które jak sam twierdzi, są jego odskocznią od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!