Jeśli planujesz sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na odprawę celną. To jedna z najważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o przekalkulowanie opłacalności importu. Chcesz poznać szczegóły i dowiedzieć się, jakie podatki są związane ze sprowadzeniem pojazdu zza granicy? W takim razie przeczytaj ten artykuł! Miłej lektury.

Jak wygląda odprawa celna auta z USA po dotarciu do portu?

Proces odprawy celnej samochodu z USA rozpoczyna się po dotarciu pojazdu do portu. Samochód jest wtedy przewożony do specjalnie wydzielonego obszaru, gdzie przeprowadza się weryfikację i kontrolę. Zadanie to należy do służb celnych oraz granicznych.

Kolejnym krokiem jest zapłacenie wymaganych opłat celnych i podatków (akcyza za auto z USA), takich jak na przykład podatek VAT, cło na auto z USA. Wysokość zobowiązań zależy od wartości samochodu, jego wieku, marki oraz modelu.

Po dokonaniu opłat i przedstawieniu niezbędnych dokumentów służby celne przystępują do kontroli samochodu, w tym do sprawdzenia numeru VIN oraz ewentualnych uszkodzeń i oznak przestępstwa (np. zmienionego numeru silnika).

Jakie dokumenty do odprawy celnej samochodu z USA musisz posiadać?

Na etapie odprawy celnej samochodu z USA, niezbędne są dokumenty potwierdzające pochodzenie pojazdu oraz jego faktyczny zakup, m.in.:

Deklaracja celna — jak wypełnić dokumenty do odprawy celnej?

Wypełnienie deklaracji celnej to kluczowy element odprawy celnej samochodu z USA. Jest procesem skomplikowanym, wymagającym dokładności i uwagi, jednak z pomocą kilku prostych wskazówek można tego dokonać samodzielnie. To dokument, który zawiera informacje o wartości, pochodzeniu i cechach samochodu oraz o wykonywanych formalnościach celnych i podatkowych. Proces wypełnienia deklaracji celnej należy oprzeć o 5 prostych kroków:

 1. Wybierz odpowiedni formularz — deklaracje celne dla samochodów z USA mogą się różnić w zależności od wartości i modelu samochodu. Potrzebne formularze znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Celno-Skarbowego.
 2. Wypełnij sekcję informacyjną — w tej sekcji należy podać informacje takie jak numer i data deklaracji, dane kupującego i sprzedającego, wartość towaru oraz sposób płatności.
 3. Wypełnij sekcję dotyczącą samochodu — w tej sekcji należy podać informacje o pojeździe, takie jak marka, model, rok produkcji, VIN (numer identyfikacyjny pojazdu) oraz przebieg.
 4. Wypełnij sekcję dotyczącą formalności celnych i podatkowych — w tej sekcji należy podać informacje o opłatach celnych i podatkach (np. podatek VAT,cło). Warto tu również zawrzeć informacje o przeglądzie technicznym oraz ubezpieczeniu OC.
 5. Podpisz i zatwierdź dokument — po wypełnieniu wszystkich sekcji deklaracji celnej, należy ją podpisać i zatwierdzić. Dokument prześlij do Urzędu Celno-Skarbowego wraz z pozostałą dokumentacją wymaganą do odprawy celnej.

Odprawa celna w Polsce i w Niemczech — czym się różnią?

Jakie opłaty celne za samochód z USA? Proces odprawy celnej w Polsce i Niemczech różni się przede wszystkim pod względem procedur oraz wymaganej dokumentacji.

W Polsce proces odprawy celnej rozpoczyna się po dotarciu samochodu do polskiego portu. Pojazd jest przewożony do wydzielonej strefy, gdzie służby celne i graniczne przeprowadzają kontrolę oraz weryfikację dokumentów. Do najważniejszych materiałów wymaganych w Polsce do odprawy celnej należą m.in.: 

 • faktura zakupu, 
 • dokumenty przewozowe (Bill of Lading),
 • dowód własności pojazdu. 
 • W Polsce konieczne jest również uiszczenie opłat celnych i podatków, takich jak podatek VAT, akcyza oraz cło. 

Ile kosztuje odprawa celna samochodu z USA?

Opłaty celne aut z USA obejmują m.in.:

 • podatek VAT – 19% w Niemczech i 23% w Polsce,
 • cło – 10% dla samochodów osobowych,

Podsumowanie

Kontrola celna wymaga znajomości przepisów importerskich oraz profesjonalnego podejścia do tematu. W tym przypadku warto przygotować przede wszystkim niezbędne dokumenty tj.:

 • faktura zakupu,
 • dokumenty przewozowe
 • title

Poszczególne materiały mogą się różnić, zależnie od kraju, w którym przeprowadzana jest odprawa celna. Główne różnice zauważymy między innymi podczas odprawy celnej w Polsce oraz w Niemczech. Wysokość poszczególnych opłat jest ustalana na podstawie wartości pojazdu — warto wziąć pod uwagę podatek VAT, cło oraz akcyzę.

Jeżeli nie masz doświadczenia w imporcie aut z USA — koniecznie skorzystaj z pomocy specjalistów. Fachowcy FlyCars pozostają do Twojej dyspozycji mailowo lub telefonicznie!

Opublikowano: 2 października 2023 Krzysztof Mikołajczyk

Miłośnik motoryzacji od kilkunastu lat. Jest właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - dumnie reprezentuje FlyCars oferując innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, a także szybkość i rzetelność sprowadzania aut. Pasjonat nie tylko samochodów, ale również jednośladów, które jak sam twierdzi, są jego odskocznią od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!