Import pojazdów z Ameryki staje się coraz bardziej popularny — to przede wszystkim szansa na odnotowanie znaczących oszczędności w porównaniu do zakupu aut pochodzących z Europy. Należy jednak pamiętać, że wraz z zakupem samochodu spoza naszych granic należy liczyć się z dodatkowymi kosztami (np. cło, podatek VAT oraz akcyza). Jeżeli chcesz poznać szczegóły na temat tego, ile wynosi cło z USA na samochód — koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł! Miłej lektury.

Co to jest cło i jak jest naliczane?

Cło to podatek pobierany przez państwo od towarów importowanych z innych krajów. Jego wysokość zależy od rodzaju towaru oraz kraju, z którego pochodzi. Może być naliczane na podstawie wartości towaru lub jego masy.

W przypadku importu samochodu z USA cło jest zwykle naliczane na podstawie wartości pojazdu. Wysokość cła zależy od wartości auta oraz stawek obowiązujących w danym kraju. W przypadku importu samochodu do Polski cło wynosi zwykle 10% wartości pojazdu.

Cło na samochody z USA — ile wynosi w UE?

Wysokość cła na samochody z USA importowane do krajów Unii Europejskiej, zależy od rodzaju pojazdu, jego wartości i wieku. W przypadku samochodów obowiązują stawki cła wynoszące 10% wartości pojazdu.

Mienie przesiedleńcze, a cło za samochód z USA

Samochód sprowadzany na mienie przesiedleńcze może zostać zwolniony z cła ze względu na to, że są to dobra osobiste i przedmioty gospodarstwa domowego, które przesiedlający się do innego kraju ze względów prywatnych lub zawodowych przewozi ze sobą.

W przypadku importu samochodu z USA przez osobę, która przesiedla się do Unii Europejskiej i składa wniosek o zwolnienie z cła na podstawie przepisów dotyczących mienia przesiedleńczego, samochód może zostać zwolniony z cła, pod warunkiem że:

  • jest to samochód osobowy, a nie handlowy lub ciężarowy;
  • samochód jest w posiadaniu przesiedlającego się przez co najmniej 6 miesięcy;
  • przesiedlający korzystał z samochodu przed przeprowadzką;
  • samochód będzie używany wyłącznie przez przesiedlającego się i jego rodzinę;
  • samochód został zarejestrowany na nazwisko przesiedlającego się i jest on właścicielem pojazdu co najmniej przez 12 miesięcy przed przeprowadzką.

W przypadku spełnienia tych warunków osoba przesiedlająca się może uzyskać zwolnienie z cła obejmujące samochód na mienie przesiedleńcze z usa do kraju docelowego w UE. 

Cło na samochody elektryczne z USA

Samochody elektryczne z USA mają zazwyczaj zdecydowanie niższe opłaty celne, niż pojazdy z tradycyjnymi silnikami spalinowymi. Warto jednak sprawdzić aktualne stawki celne w momencie dokonywania importu, ponieważ mogą one ulec zmianie. W tym celu skontaktuj się ze specjalistami FlyCars. Chętnie podpowiemy, doradzimy i sprowadzimy Twoje wymarzone auto w ciągu 2-3 miesięcy od zlecenia zadania!

Cło na ciężarówki z USA

Cło na ciężarówki amerykańskie może być zróżnicowane i zależeć od wielu czynników, takich jak:

  • kraj pochodzenia, 
  • waga,
  • rodzaj ciężarówki, 
  • jej przeznaczenie,
  • finalna wartość towaru. 

W przypadku ciężarówek z USA warto zawsze skonsultować się z fachowcem i sprawdzić aktualne przepisy dotyczące importu, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i problemów. Standardowa stawka cła z USA wynosi 10%, natomiast nie w przypadku wszystkich pojazdów. Jeżeli nie masz doświadczenia w imporcie — skontaktuj się z fachowcami.

Cło auta z USA — podsumowanie

Podsumowując, cło na auto z USA może być zróżnicowane, w zależności od rodzaju pojazdu, jego wartości oraz przeznaczenia. W przypadku uszkodzonych pojazdów finalna wysokość opłat może wynosić nawet ponad kilkanaście procent wartości towaru. Jeżeli natomiast chodzi o standardowe cło z USA — samochody elektryczne wyróżniają się najniższymi kosztami. Przed podjęciem finalnej decyzji zakupowej, warto zawsze dokładnie sprawdzić aktualne przepisy i stawki celne. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów i problemów z opłatami celno-skarbowymi (w tym również akcyza i podatek VAT).

Opublikowano: 5 maja 2023 Krzysztof Mikołajczyk

Miłośnik motoryzacji od kilkunastu lat. Jest właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - dumnie reprezentuje FlyCars oferując innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, a także szybkość i rzetelność sprowadzania aut. Pasjonat nie tylko samochodów, ale również jednośladów, które jak sam twierdzi, są jego odskocznią od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!