Amerykańskie samochody są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych na całym świecie. Od pionierskich marek, takich jak Ford i Chevrolet po luksusowe modele typu Cadillac i Lincoln, amerykańskie samochody zdominowały rynek motoryzacyjny przez wiele dziesięcioleci. Ich niepowtarzalny styl, mocne silniki i duże rozmiary zyskały uznanie miłośników motoryzacji na całym świecie. W dzisiejszym artykule przedstawimy pierwsze amerykańskie samochody, omówimy najbardziej kultowe marki oraz porównamy je do współczesnych aut z USA! Miłej lektury.

Pierwsze amerykańskie samochody — marki

Pierwsze amerykańskie marki samochodów spalinowych pojawiły się dopiero na początku XX wieku. Jedną z wiodących firm produkujących pojazdy w USA była Oldsmobile, założona w 1987 roku. Niedługo później (bo w 1901 roku) wprowadzony został wówczas Oldsmobile Curved Dash — stał się bardzo popularny dzięki niskiej cenie i niezawodności.

Pierwsza powszechnie znana marka amerykańskich aut została założona w 1903 roku przez Henry’ego Forda. Ford Model A został wprowadzony na rynek w tym samym roku, natomiast to właśnie Ford Model T zapoczątkował produkcję samochodów na skalę światową.

Ważną marką był także Chevrolet założony w 1911 roku przez Louisa Chevroleta i Williama C. Rok po rozpoczęciu działalności wspólnicy wypuścili Chevrolet Classic Six — zyskał on uznanie klientów przede wszystkim dzięki eleganckiemu wyglądowi.

Inne popularne marki samochodów z USA, które pojawiły się w pierwszych dekadach XX wieku to m.in.:

 • Dodge,
 • Buick,
 • Cadillac,
 • Chrysler,
 • Lincoln,
 • Plymouth.

Każda z nich wprowadziła na rynek wiele innowacyjnych modeli, które zapisały się na stałe w historii motoryzacji, będąc ikoną swoich czasów.

Jeżeli interesuje Cię profesjonalny import samochodów z USA — napisz do nas wiadomość lub zadzwoń.

Kultowe marki amerykańskie samochodów 

Amerykańskie auta z lat 60 wzbudzają ogromny sentyment w każdym fanie motoryzacji. Jeżeli chcesz poznać najpopularniejsze marki samochodów z USA, które otrzymały status kultowych — koniecznie sprawdź poniższe zestawienie.

Amerykańskie marki samochodów — lista

10 najpopularniejszych propozycji:

1. Ford — założony w 1903 roku

Ford stał się jednym z najbardziej znanych i cenionych producentów samochodów na świecie.

2. Chevrolet — założony w 1911 roku

Chevrolet jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich marek samochodów, znany głównie z produkcji popularnych samochodów osobowych.

3. Dodge — założony w 1914 roku

Dodge zyskał popularność dzięki swoim sportowym samochodom i ciężarówkom.

4. Jeep — założony w 1941 roku

Jeep jest znany z produkcji terenowych samochodów, które były szeroko wykorzystywane podczas II wojny światowej.

5. Cadillac — założony w 1902 roku

Cadillac zawsze był znany z produkcji luksusowych samochodów, które były symbolem prestiżu.

6. Chrysler — założony w 1925 roku

Chrysler stał się jednym z największych producentów samochodów na świecie, wytwarzając szeroką gamę samochodów osobowych i ciężarowych.

7. Buick — założony w 1899 roku

Buick jest jednym z najstarszych producentów samochodów w USA, znany ze swoich luksusowych i wyrafinowanych pojazdów.

8. Pontiac — założony w 1926 roku

Pontiac był znany z produkcji sportowych samochodów i ciężarówek.

9. Lincoln — założony w 1917 roku

Lincoln zawsze był kojarzony z produkcją luksusowych limuzyn i samochodów o wysokim standardzie.

10. Oldsmobile — założony w 1897 roku

Oldsmobile był jednym z pierwszych producentów samochodów w USA i zyskał popularność dzięki pojazdom osobowym i ciężarowym.

Jeżeli interesują Cię kultowe amerykańskie auta napisz do nas maila lub zadzwoń. Chętnie pomożemy w imporcie wybranych modeli. Pozostajemy dyspozycyjni.

Współczesne marki aut z USA

Kilka współczesnych amerykańskich marek samochodów:

 1. Ford — wciąż jedna z największych i najpopularniejszych marek samochodów na świecie (produkuje szeroką gamę samochodów osobowych i ciężarowych, w tym popularne modele, takie jak Ford Mustang, F-150 i Explorer).
 2. Tesla — jedna z najbardziej innowacyjnych marek samochodów na świecie (znana z produkcji samochodów elektrycznych i technologii z nimi związanych, takich jak autopilot czy też samodzielne parkowanie).
 3. Dodge — produkuje sportowe samochody i SUV-y, takie jak Dodge Challenger, Charger i Durango, które cieszą się dużą popularnością wśród entuzjastów motoryzacji.
 4. Jeep — specjalizuje się w produkcji terenowych samochodów i SUV-ów, w tym popularnych modeli, takich jak Wrangler, Cherokee i Grand Cherokee.
 5. Cadillac — produkuje luksusowe samochody, takie jak Cadillac CTS, Escalade, CT5 i XT6, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów poszukujących wysokiej jakości i stylu.

Marki amerykańskich samochodów, które pokochali Europejczycy

Najczęściej sprowadzane samochody z USA przez Europejczyków to m.in.:

 • Ford,
 • Chevrolet,
 • Jeep,
 • Cadillac,
 • Dodge,
 • Tesla,
 • GMC,
 • Chrysler,
 • Buick,
 • Lincoln,
 • Dodge RAM,
 • Hummer,
 • Shelby,
 • Pontiac,
 • Oldsmobile.

Jeżeli interesuje Cię profesjonalny import samochodów z USA — napisz do nas wiadomość lub zadzwoń. Chętnie pomożemy i doradzimy w zakresie selekcji wymarzonego auta dostosowanego do Twoich preferencji oraz budżetu. W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni!

Opublikowano: 29 marca 2023 Krzysztof Mikołajczyk

Miłośnik motoryzacji od kilkunastu lat. Jest właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - dumnie reprezentuje FlyCars oferując innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, a także szybkość i rzetelność sprowadzania aut. Pasjonat nie tylko samochodów, ale również jednośladów, które jak sam twierdzi, są jego odskocznią od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!