Spis treści
Chevrolet Monte Carlo to samochód, który ma szczególne miejsce w historii amerykańskiej motoryzacji. W czasach swojej premiery, kiedy dominowały średniej klasy, mocne auta typu muscle i pony car, Chevrolet zaprezentował pod pewnymi względami podobny, sportowy, muskularny samochód, ale w luksusowej i wyrafinowanej odsłonie. W czasach swojej świetności Monte Carlo był jednym z najbardziej pożądanych modeli producenta. Skąd ten sukces? Przedstawiamy sylwetkę tego wyjątkowego auta.
Ogólna charakterystyka i przeznaczenie Chevroleta Monte Carlo
Monte Carlo to pierwszy luksusowy model Chevroleta. Pojazd produkowany był w latach 1969-2007 i doczekał się sześciu generacji. Słynne, dwudrzwiowe coupé zadebiutowało jako ekskluzywny model o sportowej stylistyce i dużej mocy. Auto oferowane było w przystępnej cenie, jak na swoje możliwości i wyposażenie, co wpłynęło na jego wieloletni sukces rynkowy. Pojazd w każdej generacji był duży i miał przestronne, bogato wyposażone wnętrze. Dostępny był z silnikami o dużej pojemności, co w czasach jego popularności było standardem.
Użytkownicy cenili auto za wygodne prowadzenie i dobre osiągi. To bardzo udany samochód rodzinny, przeznaczony dla wymagających użytkowników, ceniących luksus, przestrzeń i dużą moc. Świetnie sprawdza się podczas dłuższych tras. Chevrolet Monte Carlo doczekał się wersji wyścigowej i uczestniczył w zawodach NASCAR, co wpłynęło na jego jeszcze większą popularność. Model obecny był też w kilku produkcjach filmowych, np. „Szybcy i wściekli”.
Chevrolet Monte Carlo pierwszej generacji (1970–1972) – narodziny legendy
Mimo początkowo negatywnych opinii krytyków, te luksusowe, sportowe coupé Chevroleta zostało docenione przez samych użytkowników, o czym świadczy bardzo dobra sprzedaż auta. Monte Carlo pierwszej generacji to przestronny pojazd o masywnej sylwetce, z wyraźnie zarysowanymi błotnikami i wąsko rozstawionymi reflektorami. Dwudrzwiowe auto z chromowaną, prostokątną osłoną chłodnicy, miało długą maskę, typową dla samochodów muscle car. Pierwsza generacja dostępna była z dużymi silnikami V8 (5-7 l) o mocy do 450 KM. Ostatnie modele tej generacji miały nieco zmniejszoną moc. Auto oferowane było z automatyczną i manualną, dwu, trzy i czterobiegową skrzynią biegów.
Druga generacja Monte Carlo – auto w nowej odsłonie
Chevrolet Monte Carlo drugiej generacji (1973–1977) został zbudowany na całkiem nowej platformie zwanej A-body. Auto przeszło też liczne zmiany pod względem wizualnym. Nadwozie miało bardziej awangardową linię, dużą atrapę chłodnicy i masywny zderzak przedni. Dzięki nowej stylistyce i dobrym właściwościom jezdnym, flagowy model Chevroleta został samochodem roku według magazynu Motor Trend. Sukces auta sprawił, że pojawiła się dla niego konkurencja ze strony Forda, Chryslera czy Dodge’a. Podobnie jak w pierwszej generacji, Chevrolet Monte Carlo II to samochód z dużym silnikiem V8 o pojemności 5-7 l. W 1975 r. we wszystkich silnikach Chevroleta nastąpił spadek mocy z powodu dodania katalizatora. Auta oferowane były z automatyczną i manualną skrzynią biegów.
Chevrolet Monte Carlo generacji trzeciej i czwartej – mniejsze wymiary i silniki
Trzecia generacja auta (1978–1980) była odpowiedzią na ówczesne uwarunkowania i oczekiwania użytkowników. Od momentu premiery samochód przeszedł największe zmiany wyglądu. Pojazd powstał przy współpracy z markami Buick, Oldsmobile i Pontiac. Miał mniejsze wymiary i jego silniki zostały zredukowane (V6 i V8, od 3 do 5 l). Miało to związek z kryzysem paliwowym, wymogami w zakresie norm i oczekiwaniami klientów. W czwartej generacji (1981–1988) pojazd miał jeszcze mniejsze silniki – tylko V6 3 l. Stylistyka auta została wygładzona, wrócono do odmiany coupé. Pojazd w wersji czwartej miał tylko automatyczną skrzynię biegów. Monte Carlo w tym czasie miał silną konkurencję ze strony producentów azjatyckich, a nawet innego modelu Chevroleta – Lumina.
Monte Carlo V i VI – współczesne wersje i zakończenie produkcji
Auto piątej generacji (1995–1999), zakwalifikowane przez producenta jako luksusowe coupé, powstało w oparciu o inne modele Chevroleta (Lumina i Impala). Pojazd zyskał bardziej awangardowe, zaokrąglone kształty. Dostępny był z automatyczną skrzynią biegów oraz silnikami V6 i V8 o pojemności 3-5 l. Szósta generacja samochodu (2000–2007) była ostatnim wydaniem, po czym model Monte Carlo został wycofany z produkcji. Miał silniki V6 i V8 (3-5 l) i automatyczną skrzynię biegów. Jego wygląd wewnętrzny i zewnętrzny był znacznie zmodernizowany. W ostatniej generacji pojawiło się kilka sportowych wersji, inspirowanych wyścigami NASCAR.
Monte Carlo, jako samochód do różnych celów – podsumowanie
Pojazd jest świetną alternatywą dla poszukujących mocy, wygody, przestrzeni i dobrego wyposażenia. Znakomicie sprawdzi się jako auto rodzinne i na długie trasy. Starsze wersje wybierane są przez firmy organizujące wesela, komunie i inne uroczystości. Zakup i sprowadzenie auta z USA może okazać się bardzo opłacalną inwestycją dla poszukujących dobrego auta w świetnej cenie. Ułatwi to Państwu doświadczony importer FlyCars.