Kupno używanego samochodu to ważna decyzja wiążąca się z niemałą inwestycją. Dlatego też, aby uniknąć rozczarowania i wyboru wadliwego egzemplarza, należy dokładnie przygotować się do tego procesu. W tym artykule przedstawimy szereg ważnych porad, gdzie i jak kupić używany samochód. Dzięki nim będziesz mógł podejść do zakupu z większym spokojem i pewnością siebie. Podpowiemy, o co pytać przy kupnie używanego auta, a także, na jakie elementy zwrócić uwagę podczas jazdy próbnej. Miłej lektury!

Jak kupić auto używane? – 7 praktycznych porad przed zakupem używanego samochodu!

Rozważając zakup używanego samochodu:

 1. Określ swoje potrzeby i oczekiwania – zdecyduj, jaki dokładnie samochód potrzebujesz i jakie cechy są dla Ciebie ważne (spośród ofert dostępnych na rynku możesz wybrać limuzyny, SUV-y i hatchbacki);
 2. Sprawdź ogłoszenia z różnych źródeł – nie ograniczaj się do jednego portalu ogłoszeniowego (możesz zdecydować się zarówno na polskie serwisy, jak i zagraniczne, np. Copart.com lub IAAI.com);
 3. Sprawdź historię pojazdu – upewnij się, że pojazd nie był kradziony ani nie miał poważnych uszkodzeń (możesz to zrobić poprzez sprawdzenie numeru VIN w narzędziach tj. Carfax lub Autocheck);
 4. Przeprowadź oględziny – obejrzyj samochód osobiście i sprawdź, czy jest w dobrym stanie blacharskim oraz mechanicznym;
 5. Negocjuj cenę – jeśli znajdziesz samochód, który Ci się podoba, spróbuj negocjować cenę ze sprzedającym.
 6. Przeprowadź jazdę próbną – przejedź się samochodem i sprawdź, czy jest on odpowiedni Twoim wymaganiom.
 7. Zwróć uwagę na dokumenty – upewnij się, że wszystkie dokumenty są ważne i aktualne, takie jak ubezpieczenie oraz przegląd techniczny.

Jak kupić samochód używany – o co pytać przy kupnie auta?

Zastanawiasz się, jak kupić używany samochód? W tym przypadku istnieje kilka ważnych aspektów, o które warto zapytać sprzedającego, aby upewnić się odnośnie ogólnego stanu pojazdu. Oto kilka pytań, które możesz zadać:

 • Ile ma przebiegu? Czy jest to oryginalny przebieg?
 • Czy były jakieś naprawy lub remonty? Jeśli tak, to jakie i kiedy były wykonane?
 • Czy są jakieś usterki lub problemy z pojazdem?
 • Czy pojazd kiedykolwiek uczestniczył w wypadku?
 • Czy pojazd posiada ważne badanie techniczne?
 • Jakie są aktualne koszty eksploatacji pojazdu?
 • Czy pojazd jest ubezpieczony i czy posiada ważne polisy AC i OC?

Warto również zapytać się o możliwość jazdy próbnej. Konieczne są także wszelkie dokumenty pojazdu potwierdzające m.in. ważną polisę, przebieg, badania techniczne oraz naprawy w przeszłości (mogą to być np. faktury VAT).

Kupno samochodu używanego – poradnik dot. jazdy próbnej

Podczas jazdy próbnej używanym samochodem zwróć uwagę na kilka kluczowych elementów. Dzięki temu dowiesz się finalnie, w jakim stanie jest pojazd i czy nadaje się do użytku bez większych problemów. W tym przypadku sprawdź działanie:

 • układu kierowniczego – kierownica powinna kręcić się stosunkowo lekko i płynnie (wiele zależy także od układu wspomagania);
 • hamulcowego – zgaś silnik i energicznie wciśnij pedał hamulca (mniej więcej w połowie „skoku” pedału powinieneś odczuć twardy opór);
 • silnika – silnik powinien pracować równomiernie i cicho (przyspieszenie musi być płynne);
 • skrzyni biegów – skrzynia biegów nie powinna „szarpać” (w przypadku „automatów” zwróćmy uwagę, czy biegi z „jedynki” na „dwójkę” przeskakują płynnie);
 • klimatyzacja – powinna po prostu działać (czyli efektywnie chłodzić i ogrzewać, bez wydobywania specyficznego zapachu).

Warto również pamiętać, aby sprawdzić całą „elektrykę”. Upewnij się, że działają światła, kierunkowskazy oraz inne elementy elektryczne (np. związane z regulacją siedzeń lub lusterek).

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce zakupu używanego samochodu?

1. Jak kupić samochód używany krok po kroku?

W pierwszej kolejności określ swoje potrzeby i oczekiwania – zdecyduj, jakiego dokładnie samochodu potrzebujesz. Następnie rozpocznij od weryfikacji ogłoszeń na najpopularniejszych serwisach aukcyjnych z Polski lub USA (np. Copart.com lub IAAI).

Ważne jest także, aby sprawdzić historię pojazdu i upewnić się, czy pojazd nie był kradziony. Następnie przeprowadź tzw. oględziny i wykonaj jazdę próbną. Po zapoznaniu się z dokumentami i pozostałymi szczegółami zdecyduj, czy to będzie dobra inwestycja. Jeżeli potrzebujesz pomocy specjalistów – zapytaj o poradę ekspertów FlyCars.pl. Zajmujemy się profesjonalnym importem aut zza oceanu.

2. Jak kupić samochód używany z USA?

W celu zakupu samochodu używanego z USA powinieneś skontaktować się z firmą importerską, aby rozpocząć procedurę zakupu. Na początku pojazd należy wylicytować na jednej z popularnych aukcji samochodowych tj. Copart.com, IAAI.com czy też Impactauto.com, a następnie go przetransportować do Polski. Cała procedura jest relatywnie prostym zadaniem, jeżeli współpracujesz ze specjalistami. W razie pytań skontaktuj się z FlyCars – napisz do nas maila lub zadzwoń.

3. Jak kupić używane auto w dobrej cenie?

Aby kupić używane auto w dobrej cenie, należy je sprowadzić z USA. Jest to szansa na zaoszczędzenie nawet 30-40% w porównaniu do cen zakupu pojazdów z rynku europejskiego.

4. Gdzie kupić samochód używany?

Używane samochody najlepiej kupować od zaufanego sprzedawcy. Sprawdzone źródła to np. pośrednik cieszący się dużą ilością zweryfikowanych pozytywnych opinii w sieci albo z polecenia znajomego, rodziny. Jeśli kupujemy auto na aukcjach samochodowych, to warto sprawdzić stan auta po numerze VIN.

Opublikowano: 9 lutego 2023 Krzysztof Mikołajczyk

Miłośnik motoryzacji od kilkunastu lat. Jest właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - dumnie reprezentuje FlyCars oferując innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, a także szybkość i rzetelność sprowadzania aut. Pasjonat nie tylko samochodów, ale również jednośladów, które jak sam twierdzi, są jego odskocznią od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!