Co to jest numer VIN?

Numer VIN (ang. Vehicle Identification Numer) to numer identyfikacyjny konkretnego pojazdu. Jest on indywidualnie nadawany – dokładnie tak samo, jak numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności. VIN potocznie nazywamy również numerem nadwozia. Kluczowy jest fakt, że kompozycja numeru VIN od lat 80. wygląda identycznie na całym świecie, ponieważ została ustandaryzowana. Dzięki temu istnieje mniejsze prawdopodobieństwo na sfałszowanie tego numeru między innymi w przypadku kradzieży pojazdu.

Weryfikacja numeru VIN – jak odczytać numer identyfikacyjny pojazdu?

Wiemy już, co to jest numer VIN. Warto teraz dowiedzieć się, jak zweryfikować VIN, a także ile cyfr ma numer VIN. Przechodząc do konkretów: symbol ten bazuje na 17 znakach – literach oraz cyfrach, bez trzech liter:

  • „I”,
  • „O”,
  • „Q”.

Wynika to z prostego powodu – aby uniknąć nieporozumień i oszustw czy też pomyłek związanych z cyfrą 1, literą „O” i „Q” oraz z zerem.

Numer VIN można zapisać na dwa sposoby. Większość krajów natomiast obowiązuje szeroko pojęta norma ISO-3779. W przypadku Ameryki Północnej norma obejmuje trzy sekcje określające zupełnie odrębne dane samochodu, m.in.:

  • WMI (ang. World Manufacturer Identifier) – informuje o miejscu produkcji oraz nazwie pojazdu (inaczej nazywany również światowym identyfikatorem producenta bazującym na trzech literach);
  • VDS (ang. Vehicle Descriptor Section) – sekcja deskryptora pojazdu obejmuje litery od 4 do 9, określając typ auta (czyli np. rodzaj nadwozia);
  • VIS (ang. Vehicle Identifier Section) – sekcja identyfikacji pojazdu określa informacje odnoszące się do napędu czy też zamontowanego silnika (czyli zawiera dane związane z wyposażeniem samochodu).

Przykładowa różnica pomiędzy VIN-em w Ameryce Północnej a normą ISO-3779? Za oceanem dziewiąty znak oznacza cyfrę kontrolną.

Jak sprawdzić VIN w samochodzie?

Najprostszym sposobem na weryfikację numeru VIN jest sprawdzenie go na polisie OC, w karcie pojazdu lub dowodzie rejestracyjnym. Znajduje się on na pierwszej stronie pod pozycją „E”. Jeśli jednak nie mamy dostępu do dowodu rejestracyjnego ani żadnych innych dokumentów, znajdźmy naklejkę z numerem VIN na tzw. szybie czołowej. Następnie warto sprawdzić czy symbol VIN nie został podrobiony weryfikując ramę, wzmocnienie czołowe, słupek boczny lub prawe nadkole. 

Jak można sprawdzić numer VIN bez dokumentów?

Weryfikacja numeru VIN jest nieco bardziej wymagającym zadaniem podczas kupowania używanego auta. Wówczas właściciel nie zawsze udostępnia nam dokumenty – w takiej sytuacji jak już wcześniej wspomnieliśmy, warto sprawdzić VIN na szybie czołowej lub ramie, wzmocnieniu czołowym, słupku bocznym (ewentualnie prawym nadkolu) – w zależności od producenta.

Zdarzają się również przypadki, gdy chcemy sprawdzić numer VIN bez dokumentów i pojazdu. Czy to możliwe? Po numerze rejestracyjnym niestety nie da się określić VIN-u. Jedyna opcja na poznanie numeru nadwozia danego auta to poproszenie sprzedawcy o jego udostępnienie.

Gdzie sprawdzić numer VIN?

Numer VIN powinniśmy sprawdzić w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Jest to aktualnie najpopularniejsza, najbardziej rzetelna, a przede wszystkim darmowa baza wiedzy o wybranym egzemplarzu. Istnieją także inne strony typu Carfax lub Autocheck – są płatne (jedna weryfikacja kosztuje ok. 30 USD) i służą sprawdzeniu samochodów wyłącznie ze Stanów Zjednoczonych. Natomiast pozwalają uzyskać raport wraz ze zdjęciami (pod warunkiem, że takowe zostały umieszczone w przypadku kolizji).

Zapamiętaj!

We FlyCars korzystamy wyłącznie z bazy Carfax lub Autocheck – uważamy, że są one rzetelne, szczególnie w przypadku sprowadzania pojazdu ze Stanów Zjednoczonych.

Jak sprawdzić numer VIN – podsumowanie

Weryfikacja numeru VIN to bardzo proste zadanie. Możemy go sprawdzić na polisie OC, w karcie pojazdu lub dowodzie rejestracyjnym. Określa go również naklejka na szybie czołowej, natomiast powinniśmy ufać wyłącznie fotografii symbolu wybitego na nadwoziu lub tabliczce znamionowej.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce weryfikacji numeru VIN.

#1 Numer VIN – ile znaków dokładnie posiada?

Numer VIN posiada 17 znaków – pozwalają one zdobyć ważnych informacji na temat auta, m.in. oznaczenie producenta, liczba kontrolna, rok modelowy, numer seryjny pojazdu czy też oznaczenie fabryki.

#2 Jak sprawdzić numer silnika po VIN?

Znaki 4-8 według normy ISO-3779 opisują nie tylko wyposażenie, czy też rodzaj nadwozia, ale także numer silnika.

Opublikowano: 26 września 2022 Krzysztof Mikołajczyk

Miłośnik motoryzacji od kilkunastu lat. Jest właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - dumnie reprezentuje FlyCars oferując innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, a także szybkość i rzetelność sprowadzania aut. Pasjonat nie tylko samochodów, ale również jednośladów, które jak sam twierdzi, są jego odskocznią od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!