Amerykańskie auta na dobre wpisały się w historię światowej motoryzacji. Jednym z bardziej rozpoznawalnych segmentów za oceanem są kultowe pony cars. Te mocne, kompaktowe auta o usportowionym charakterze są uosobieniem mocy, stylu i amerykańskiego ducha. Jaka jest historia pojazdów? Co je odróżnia od samochodów typy muscle car? Jaki model pony car warto kupić? Przedstawiamy najważniejsze aspekty.

Pony car – co to za pojazd i czym się charakteryzuje?

Co to jest pony car i co go wyróżnia? Jest to klasyczny, amerykański samochód. Pojazdy tego typu były jednymi z bardziej popularnych modeli, zwłaszcza w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Dwudrzwiowe auta z tego segmentu charakteryzują się relatywnie dobrą mocą, kompaktowymi wymiarami i sportową stylistyką. Mają dobre osiągi i zróżnicowane wyposażenie. W latach swojej świetności były szczególnie atrakcyjne dla młodszej grupy odbiorców, jako pojazd szybki, zwinny i z charakterem.

Poza dobrą specyfikacją techniczną i oryginalną stylistyką, na dużą popularność tych samochodów wpływała też ich atrakcyjność cenowa. Wyposażone są najczęściej w silniki V6 lub V8 w mocniejszych modelach, mają dwoje drzwi, długą maskę i krótką klapę bagażnika. Jako protoplastę tych aut wskazuje się Forda Mustanga. Wyznaczał on standardy segmentu i od niego pochodzi określenie pony car, bo Mustang to dziki koń, zwany też kucykiem.

Zobacz także: Amerykańskie samochody z silnikiem V8

Historia samochodów pony cars

Myśl techniczna tego segmentu miała swoje początki już w latach 50-tych. Pierwszym seryjnie produkowanym autem o tej konstrukcji był Plymouth Barracuda 1964 r. Jednak segment pojazdów pony cars spopularyzował Ford, wprowadzając Mustanga także w 1964 r. Określany jako pierwszy pony car, odniósł największy sukces sprzedażowy i stał się punktem odniesienia dla wszystkich tego typu samochodów. Do pozostałych, liczących się przedstawicieli w tej klasie, zalicza się auta: Chevrolet Camaro, Dodge Challenger, Pontiac Firebird i Mercury Cougar.

Pomiędzy producentami była silna konkurencja. Największy rozkwit rynku aut pony car przypada na lata 60-te. Wprowadzano coraz nowocześniejsze rozwiązania technicznie, wzbogacano wyposażenie, zmieniano lifting, zwiększano moc silników i gabaryty auta. Niestety, coraz mocniejsze jednostki napotykały na problemy i granice konstrukcyjne, co w latach 70-tych przyczyniło się do spadku sprzedaży samochodów pony cars. Na zmniejszenie popularności segmentu wpłynął też kryzys paliwowy w tych latach. Użytkownicy zaczęli wybierać bardziej kompaktowe, oszczędne i bezpieczniejsze auta. Dlatego większość producentów wycofało wtedy ze swojej oferty modele tego typu. W roku 2005 wznowiono produkcję Forda Mustanga, Chevroleta Camaro i Dodge’a Challengera, jako nowoczesnych, bezpiecznych i wygodnych pojazdów o dobrych parametrach i osiągach.

Zobacz także: Amerykańskie auta z lat 60.

Pony car vs muscle car – najważniejsze różnice

Różnice między muscle car i pony car dotyczą głównie mocy, silników i wielkości pojazdów. Auta muscle car wyposażone są w większe silniki V8, co przekłada się na dużą moc i osiągi. Nie bez powodu segment ten nazwano „muskularnymi samochodami”. Jednak duże gabaryty aut w połączeniu z bardzo mocnymi jednostkami napędowymi przyczyniają się do gorszej sterowności, w przeciwieństwie do modeli pony cars, którymi łatwiej manewrować. Dlatego tzw. kucyki, z mniejszym silnikiem i nadwoziem, są pewnym kompromisem, dającym dobrą sterowność, lekkość i w miarę dobre osiągi. Pony cars wypełniają lukę pomiędzy typowo sportowymi samochodami a modelami muscle car.

Jaki pony car warto kupić?

Najbardziej cenionym samochodem tego segmentu jest oczywiście Ford Mustang, określany często jako najlepszy pony car. Auto jest ikoną amerykańskiej branży motoryzacyjnej. Model ze sportowym zacięciem, o rozpoznawalnej stylistyce, produkowany jest od 1964 r. Dostępny jest z mocnymi silnikami V6 i V8, z różnorodnym wyposażeniem. Dobrą alternatywą jest również Pontiac Firebird, produkowany w latach 1967-2002, jako bezpośredni konkurent Forda Mustanga. Przy wyborze auta pony car nie można pominąć też Chevroleta Camaro i Dodge’a Challengera. Modele produkowane w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych są uosobieniem najlepszych czasów amerykańskiej motoryzacji. Dobrze wyposażone wersje współczesne spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa i jakości.

Auta pony cars – podsumowanie

Samochody pony car są doskonałym kompromisem pomiędzy mocą, wygodą i łatwością prowadzenia. Dlatego cieszą się dużą popularnością wśród miłośników amerykańskich modeli. Szczególnie opłacalny jest ich zakup i import auta bezpośrednio z USA. Przy sprawdzeniu auta zza oceanu można zaoszczędzić nawet 20-30%, w porównaniu do zakupu tego samego pojazdu w Europie – i to wliczając w to koszty transportu i odprawy celno-skarbowej. Jednak, aby zrobić to szybko, sprawnie i bezpiecznie, zakup i import warto powierzyć specjalistom z FlyCars, którzy dopełnią wszelkich formalności i przeprowadzą klienta przez cały proces od etapu znalezienia wymarzonego modelu po odstawienie go na podjazd domu w Polsce.

Opublikowano: 15 stycznia 2024 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!