Spis treści
Czym jest podatek PCC od kupna pojazdu i ile wynosi?
Podatek PCC – co to jest? Najprościej mówiąc PCC można nazwać podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Reguluje go ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 roku. Podatek PCC wynosi 2% od wartości pojazdu.
Kiedy zapłacimy podatek PCC za auto sprowadzone zza granicy?
Podatek PCC za auto sprowadzone zza granicy zapłacimy w momencie, gdy przedmiot zawarcia umowy (w tym przypadku samochód) w chwili zawarcia umowy znajdował się na terytorium Polski. Przykładem takiej sytuacji może być zakup auta z USA od handlarza samochodowego.
PCC za auta z Dubaju
Podatek PCC nie jest konieczny, jeżeli dokonaliśmy importu auta z Dubaju, które w momencie transakcji znajdowało się poza Unią Europejską. PCC za auta z Dubaju wynosi 2% – pod warunkiem że kupiliśmy pojazd od handlarza samochodowego.
PCC za auta amerykańskie
Podatek PCC nie jest konieczny, jeżeli dokonaliśmy importu auta z Ameryki, które w momencie transakcji znajdowało się poza Unią Europejską.
PCC za auta z Kanady
PCC za auta z Kanady wynosi 2%. Możemy go uniknąć, jeżeli skorzystaliśmy z usług profesjonalnej firmy importerskiej i wszelkie umowy dot. auta zostały zawarte, gdy te było jeszcze na terytorium Kanady.
Kto jest zwolniony z PCC za auto importowane?
Jeżeli kupiłeś samochód poza granicami Polski (i tam również zawarłeś umowę), jesteś zwolniony z obowiązku zapłacenia podatku PCC za auto importowane. W każdym innym przypadku należy opłacić podatek od wzbogacenia.
Warto również wspomnieć, iż podatku PCC nie trzeba płacić, kiedy kupujesz:
- pojazd od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą;
- auto w komisie samochodowym (i to komis jest jego właścicielem);
- w komisie samochód zarejestrowany za granicą (i jeszcze nie zarejestrowany w Polsce);
- auto za granicą i dokonujesz transakcji za granicą;
- pojazd o wartości niższej niż 1 000 zł;
- pojazd na użytek osoby niepełnosprawnej.
Istotnym aspektem jest również regulacja mówiąca o tym, że poprzez dokonanie transakcji za granicą rozumie się sytuację, kiedy Ty, jako kupujący, przebywasz za granicą i sprzedający przebywa za granicą w momencie zawarcia umowy. Jeżeli pojazd znajduje się za granicą, ale Ty przebywasz w Polsce, podatek PCC trzeba będzie zapłacić.
Jak dokonać opłaty za PCC od sprowadzonego samochodu?
W celu dokonania opłaty za PCC od sprowadzonego samochodu należy:
- pobrać formularz PCC-3,
- wypełnić go,
- złożyć w urzędzie skarbowym lub wysłać dokument pocztą.
Ile czasu na zapłacenie PCC? Konsekwencje niewywiązania się z obowiązku
Na zapłacenie podatku PCC jest 14 dni od nabycia pojazdu. Jeżeli zdecydujemy się nie płacić PCC popełniamy wykroczenie lub przestępstwo skarbowe – zależnie od interpretacji organów sądowych. Wysokość kary wynosi od 168 do 33 600 zł.
Podsumowanie
Przy sprowadzaniu aut zazwyczaj płaci się podatek PCC, który wynosi 2% wartości rynkowej pojazdu. W przypadku gdy kupiliśmy auto pochodzące zza granicy (i w chwili zawarcia umowy nie znajdowało się na terytorium Polski) jesteśmy zwolnieni od zapłaty podatku od wzbogacenia się. Jeżeli masz dodatkowe pytania – pozostajemy dyspozycyjni mailowo lub telefonicznie. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług. Oddziały firmy FlyCars są w Krakowie, Rzeszowie oraz we Wrocławiu.
Z chęcią wycenimy proces importu i podpowiemy odnośnie niezbędnych opłat dot. pojazdów importowanych. Przypominamy, że sprowadzając auto zza oceanu oszczędzasz minimum 30-40% w stosunku do europejskich egzemplarzy.
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat podatku PCC za auta zza granicy?
#1 Jak zapłacić podatek PCC za sprowadzone auto?
Podatek PCC można zapłacić przez Internet. W tym celu należy wypełnić elektroniczną wersję deklaracji PCC-3.
#2 Podatek PCC – co to jest?
Podatek PCC to inaczej podatek od czynności cywilnoprawnych. Został uregulowany przez odpowiednią ustawę z dnia 9 września 2000 roku.
#3 Podatek PCC za importowane auto – ile wynosi?
Zazwyczaj nie trzeba płacić podatku PCC za importowane auto. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy kupujemy pojazd od handlarza na terytorium Polski. Wówczas podatek PCC to 2%.
#4 Jak zapłacić podatek PCC przez internet
Po wypełnieniu deklaracji PCC-3 należy ją przesłać na skrzynkę podawczą wybranego urzędu skarbowego.
#5 Podatek PCC – od jakiej kwoty za auto zza granicy?
W większości przypadków na auto sprowadzone zza granicy nie płacimy podatku PCC. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dany pojazd w momencie zakupu jest na terytorium Polski. Ogólnie rzecz biorąc z podatku PCC są zwolnione wszystkie rzeczy których podstawa opodatkowania nie przekracza 1 000 zł.
#6 Podatek od kupna samochodu zza granicy
Za samochód kupiony zza granicy (np. przez firmę importerską) nie płacimy podatku PCC. Jedyne opłaty, jakie musimy uiścić to m.in. podatek VAT, cło, akcyza i opłaty transportowe.
#7 Podatek PCC – kiedy nie płacimy?
Podatku PCC nie płacimy, jeżeli pojazd w momencie transakcji znajduje się poza terytorium Unii Europejskiej.
#8 Jak uniknąć podatku PCC za sprowadzane samochody
W celu uniknięcia podatku PCC za sprowadzone samochody należy zdecydować się na podpisanie umowy zakupu pojazdu w momencie, gdy auto jest na terytorium USA, Kanady lub Dubaju.