Dobre kino nie może obejść się bez dobrych samochodów. I oczywiście nikt tego lepiej nie łączy niż Amerykanie. Bo amerykańskie filmy to ikony w branży rozrywkowej, zaś auta – w motoryzacyjnej. Słynne amerykańskie samochody w kinematografii to kultowe modele, które dały „to coś” do każdej produkcji filmowej. Niektóre auta natomiast stały się same gwiazdami po premierze filmu. Przedstawiamy najbardziej rozpoznawalne amerykańskie samochody z filmów – sprawdź, czy je znasz!

Słynne auta amerykańskie – DeLorean DMC-12 z filmu „Powrót do Przyszłości”

„Powrót do Przyszłości” jest filmem, który można oglądać wielokrotnie. To historia nieco szalonego naukowca, który ze swoim podopiecznym podróżuje w czasie przy użyciu futurystycznego auta. Jest to DeLorean DMC-12, który stał się rozpoznawalny właśnie dzięki tej serii filmowej. Jednak pod względem sprzedaży nie był już tak popularny, jak film. Jest to niszowe auto, zaprojektowane przez Johna DeLoreana i produkowane tylko przez dwa lata. Pojazd bardzo modernistyczny, jak na swoje czasy, o kanciastych kształtach, z otwieranymi do góry drzwiami. Mimo krótkiej produkcji stał się kultowym modelem, poszukiwanym do dziś głównie przez pasjonatów motoryzacji i kolekcjonerów.

Pontiac Firebird Trans-Am II w „Mistrz kierownicy ucieka” – kultowe auto amerykańskie z filmu

Mówi się, że film „Mistrz kierownicy ucieka” uratował Pontiaca. Historia przemytnika „bandyty” rozsławiła model Pontiaca Firebird, co wpłynęło na wzrost sprzedaży i wyciągnęło producenta z finansowego dołka. Samochód ten pokazał się też w serialu „Knight Rider”. Duży, mocny i szybki model auta typu muscle car powstał w 1967 r. i występował w czterech generacjach. Ostatni produkowany samochód jest z roku 1992. Auto o rozpoznawalnej, drapieżnej stylistyce, napędzane jest dużymi, kilkulitrowymi silnikami, głównie V8.

Amerykańskie samochody z filmów – Chevrolet Camaro i „Transformers”

Film „Transformers” przyczynił się do popularności współczesnych wersji auta Chevrolet Camaro. Ten duży i mocny muscle car o sportowym zacięciu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów we współczesnym kinie akcji. Występował w sześciu generacjach. Po raz pierwszy pojawił się w 1966 r., zaś produkcję zakończono w roku 2023. Jak każdy tego rodzaju samochód amerykański, napędzany jest potężnym silnikiem V8. Camaro jest bezpośrednim konkurentem kultowego Forda Mustanga.

Słynny Ford Mustang GT 390 z filmu „Bullitt”

Film „Bullitt” i fenomenalne sceny pościgowe to niewątpliwie klasyka gatunku, jeśli chodzi o kino akcji. Dzięki tej produkcji filmowej Ford Mustang GT 390 stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów na świecie. Ford Mustang też od swojego powstania do dziś jest ikoną amerykańskiej motoryzacji. Stał się ostatecznym wzorcem dla tej grupy pojazdów i zawsze kojarzy się z segmentem pony car. Charakteryzuje się rozpoznawalnym designem, wyposażony jest w mocne silniki. Ten samochód to uosobienie amerykańskiego stylu.

Dodge Monaco w The „Blues Brothers” – kolejna klasyka gatunku

„Blues Brothers” to film, który zna każdy. Słynny „Bluesmobil” Dodge Monaco w tej produkcji, jako były policyjny radiowóz, spełniał wszystkie specyficzne oczekiwania bohaterów filmu – braci Jake’a i Elwooda. To klasyczne auto wyższej klasy średniej, produkowane w latach 1964-1978. Dostępne było z dużymi, kilkulitrowymi silnikami V8.

Kultowy Dodge Challenger z filmu „Znikający Punkt”

Film „Znikający Punkt” to także uznany klasyk w tzw. filmach drogi. Prosta fabuła, ale kapitalne zrealizowanie, w którym cieszyć się można widokami, charakterem bohatera i wyjątkowym samochodem. Kierowca ma do przejechania konkretny odcinek po amerykańskich bezdrożach, a robi to legendarnym autem Dodge Challenger. To uznany i do dziś rozpoznawalny pojazd, zaliczany do ikon motoryzacji. Jest bezpośrednim rywalem Forda Mustanga i Chevroleta Camaro. Auto powstało w 1969 r. i produkowane było w trzech generacjach. Początkowo wszystkie modele miały duże, kilkulitrowe silniki V8, później auta dostawały mniejsze jednostki, co było ogólnym trendem rynkowym w USA. W roku 2022 producent zdecydował się wycofać auto z oferty.

Pickup Chevrolet Silverado i „Kill Bill” Quentina Tarantino

W tym przypadku można mówić, że dzięki filmowi „Kill Bill” Chevrolet Silverado stał się jednym z bardziej rozpoznawalnych klasyków w tym segmencie. Wojownicza Czarna Mamba (którą gra Uma Thurman) na dobre rozsławiła tego dużego, silnego pickupa klasy wyższej. Pojazd produkowany jest od 1998 r. Jego ostatnia odsłona, czwarta generacja, została zaprezentowana w 2017 r. Auto jest pojemne i mocne, napędzane dużymi, jak na obecne standardy, silnikami.

Amerykańskie auta z filmów – podsumowanie

Motoryzacyjne gwiazdy filmowe Ameryki na zawsze zostaną oczkiem w głowie kolekcjonerów i poszukiwaczy solidnych aut. Ich obecność w filmie nie była przypadkowa. Są to po prostu pojazdy bardzo dobre pod wieloma względami. Mocne, silne, od zawsze rozpoznawalne i mają to coś, jak przystało na gwiazdę. Wszystkie kultowe amerykańskie auta to gratka dla potrzebujących czegoś niebanalnego. Ich zakup i sprowadzenie aut z USA ułatwi Państwu FlyCars. Zapraszamy, wspólnie wybierzemy wymarzony pojazd.

Opublikowano: 22 kwietnia 2024 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!