Auto z USA na firmę – jak przebiega proces importu z firmą importerską?

Proces importu podczas sprowadzania samochodu z USA na firmę jest w większości przypadków banalnie prosty. Podejmując współpracę z firmą importerską, możesz liczyć na bezproblemową obsługę, profesjonalne podejście do klienta oraz innowacyjne rozwiązania (np. funkcja pt.: „Śledzenie pojazdu” doceniana przez klientów FlyCars).

Sprowadzenie samochodu z USA na firmę w 5 krokach

Sprowadzenie samochodu z USA na firmę opiera się o 5 kroków, a mianowicie: wybór samochodu, wpłata kaucji i podpisanie umowy, płatność, transport do portu, fracht, a także odprawa celna. Ostatnim aspektem jest oczywiście transport auta do klienta. Poniżej przedstawiamy szczegóły!

1. Wybór samochodu

Na tym etapie firmy importerskie wspólnie z klientem wybierają wymarzony egzemplarz na jednej z aukcji samochodowej USA. We FlyCars komunikujemy się z zainteresowanymi różnymi formami komunikacji, m.in.:

 • aplikacja Messenger / WhatsApp,
 • połączenia telefoniczne,
 • wiadomości e-mail.

Szacujemy również wszelkie koszty inwestycji – dokładnie podpowiadamy klientowi, ile wyniosą go m.in.:

 • koszty prowizji domu aukcyjnego, 
 • koszty transportu,
 • koszty frachtu,
 • opłaty celno-skarbowe,
 • prowizje importerskie.

W przypadku decyzji na temat konkretnego pojazdu dokonujemy kompleksowej weryfikacji w bazach Carfax oraz Autocheck – żeby klient był pewny stanu mechanicznego i blacharskiego wybranego egzemplarza.

2. Wpłata kaucji i podpisanie umowy

Kaucja we FlyCars wynosi ok. 2 000 zł. Tyle wystarczy, żeby zrekompensować karę finansową dla domu aukcyjnego w przypadku, gdy klient wycofa się z zapłaty za pojazd po jego wylicytowaniu.

Zapamiętaj!

Jeśli licytacja przebiegła niepomyślnie – zleceniodawca może żądać zwrotu kaucji lub poprosić nas o podjęcie prób wylicytowania kolejnych pojazdów.

3. Płatność

Gdy licytacja zostanie wygrana, należy w ciągu dwóch dni roboczych zapłacić za pojazd. Warto wiedzieć, że każdy dzień spóźnienia obejmuje stosowną karę od domu aukcyjnego.

4. Transport do portu, fracht i odprawa celna

Po zaksięgowaniu wpłaty importerzy odbierają pojazd z placu domu aukcyjnego, a następnie transportują pojazd do portu w Bremerhaven, dokonując następnie niezbędnych opłat celnoskarbowych.

5. Transport do klienta

Ten punkt to zakończenie wszelkich działań importerskich. Po prostu dostarczamy auto do klienta i w razie potrzeby dokonujemy finalnych rozliczeń (np. dot. prowizji importerskich).

Samochód z USA na firmę – ile to kosztuje?

Samochód z USA na firmę to koszty rzędu ok. 20 000 – 30 000 zł netto. Tyle kosztuje kompleksowa procedura importu auta z USA od „A” do „Z”, czyli od wyboru auta z klientem, aż po jego wylicytowanie. Opłaty, jakie należy ponieść to m.in.:

 • podatek VAT (19% w Niemczech i 23% w Polsce);
 • akcyza (zależna od typu pojazdu);
 • cło (10% dla samochodów osobowych);
 • transport do portu w USA;
 • fracht morski;
 • transportu z portu w Bremerhaven;
 • prowizje domów aukcyjnych.

Warto również doliczyć tzw. prowizję importerską za przeprowadzenie procesu sprowadzenia auta.

Auto z USA na firmę czy prywatnie – jak to wygląda w praktyce?

Auto z USA na firmę czy prywatnie? Aktualnie opłaca się sprowadzać auta zarówno prywatnie, jak i na firmę. Znaczne różnice zauważymy, gdy potrzebujemy minimum kilku pojazdów. W przypadku auta na firmę VAT przeważnie płaci się przy sprzedaży pojazdu. W przypadku osoby prywatnej zapłacimy go przy cleniu pojazdu.

Samochód z USA na firmę – podsumowanie

Samochód z USA na firmę to bardzo korzystne rozwiązanie pod względem finansowym. Dlaczego? Ponieważ VAT-u nie będziemy musieli „wyciągać z kieszeni” fizycznie – rozliczymy to jako tzw. dostawę wewnątrzwspólnotową.

W zależności od przeznaczenia auta odliczymy 50% lub 100% VAT-u.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce sprowadzenia auta na firmę?

#1 Auto z USA na firmę – czy to się opłaca?

Auto z USA na firmę warto kupić, jeżeli zależy nam na odnotowaniu sporych oszczędności w kontekście podatku VAT. Mając własną działalność, możemy śmiało odliczyć minimum 50% kosztów VAT-U.

#2 Samochód z USA na firmę – ile to właściwie kosztuje?

Samochód z USA na firmę to koszt rzędu 20 000 – 30 000 zł. Do tego należy doliczyć opłaty celno-skarbowe (możemy odliczyć 50% lub 100% podatku VAT). Na fakturę rozliczymy także prowizję importerską, dzięki czemu zaoszczędzimy kilkaset złotych na podatku dochodowym.

Opublikowano: 25 października 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!