Leasing samochodu z USA wymaga spełnienia pewnych warunków. Mimo wszystko stanowi bardzo korzystną możliwość uzyskania amerykańskiego auta. A tamtejszy rynek pojazdów mechanicznych jest dla Europejczyków bardzo atrakcyjny – ich oryginalna stylistyka, ponadprzeciętna moc i komfort jazdy sprawia, że import samochodów ze Stanów Zjednoczonych jest coraz popularniejszy. Kuszą też niskie ceny amerykańskich pojazdów oraz ich bogate wyposażenie. Dlatego dziś przedstawiamy najważniejsze korzyści i aspekty leasingu auta z USA.

Leasing samochodu z USA – dlaczego warto skorzystać?

Polska jest w czołówce europejskich krajów, które importują nowe i używane samochody z USA. Głównym czynnikiem wpływającym na dużą popularność rynku amerykańskiego jest dostęp do modeli i marek, których nie można kupić w Polsce i Europie. Także odpowiedniki popularnych modeli produkowanych za oceanem są dostępne w nietypowych wersjach silnikowych i z lepszym wyposażeniem. Nowe i używane samochody w USA są też dużo tańsze niż w Europie, co wynika z tamtejszych uwarunkowań. Bardziej zamożni Amerykanie krócej eksploatują pojazdy i kupują nowe, wystawiając na sprzedaż stare auto w bardzo dobrej cenie.

Szczególnie okazyjne są pojazdy z niewielkim przebiegiem, po drobnej stłuczce, która wymaga tylko poprawek blacharskich. Takie egzemplarze często oferowane są na aukcjach przez firmy ubezpieczeniowe. W związku z tym, kupując i importując auto z USA, można zaoszczędzić nawet 30-40% i to wliczając w to koszty transportu, podatków oraz prowizji dla domu aukcyjnego i pośrednika importu.

Leasing auta z USA – podstawowe informacje

Leasing samochodu ze Stanów Zjednoczonych jest możliwy pod pewnymi warunkami, przy czym każdy leasingodawca i bank ma swoje indywidualne wymagania, jak np. maksymalny wiek auta. Zazwyczaj w przypadku samochodów osobowych ich wiek nie może przekraczać 8 lat, a ciężarowych 10 lat. Generalnie pojazd powinien pochodzić od sprawdzonego dostawcy, nie może być to komis, broker, firma użytkująca pojazd, ani osoba prywatna. Auto musi mieć dobry stan techniczny i niewielki przebieg. Firma leasingowa nie sfinansuje samochodu uszkodzonego, tak więc powinien on być najpierw naprawiony i opłacony na miejscu.

Ponadto auto musi być przygotowane do rejestracji w Polsce. Musi być też opłacone cło i akcyza. Firmy leasingowe rzadko godzą się na umowę bez wpłaty własnej. Dlatego przy zawarciu umowy konieczne jest wniesienie czynszu inicjalnego na poziomie 5-10% wartości samochodu.

Dlaczego leasing na auto z USA może być utrudniony?

Nie każda firma leasingowa sfinansuje samochód z USA, zwłaszcza w przypadku typowego leasingu operacyjnego i finansowego, kiedy auta są ich własnością. Problemem są pojazdy uszkodzone, nawet nieznacznie. Takie egzemplarze są trudne w oszacowaniu ich rynkowej wartości. Przy autach używanych zawsze wymagana jest ocena stanu technicznego przez rzeczoznawcę. W przypadku leasingu auta amerykańskiego firmy finansujące stawiają dodatkowe warunki. Mogą zażądać wyższej opłaty wstępnej i tzw. minimalnego wykupu. Konieczne jest też przedstawienie zdjęć auta przed naprawą i po naprawie oraz okazanie pełnej dokumentacji naprawy samochodu.

Sposoby leasingu używanego auta z USA

Leasing na samochód sprowadzony z USA można przeprowadzić na trzy sposoby. Pierwszy to leasing auta od polskiej firmy sprowadzającej pojazd do kraju w ramach zlecenia. Dokonywana tu jest naprawa i niezbędne formalności. Następnie firma ta sprzedaje pojazd firmie leasingowej na podstawie faktury VAT. Drugi sposób to samodzielny zakup auta z własnych środków z szybką odsprzedażą do firmy leasingowej (tzw. leasing zwrotny). Jest to najtańsza opcja, ale najtrudniejsza z punktu widzenia leasingu, ponieważ często od zakupu do przygotowania do leasingu mija kilka miesięcy i leasingodawca może postrzegać to jako leasing zwrotny płynnościowy. Trzeci sposób to leasing auta amerykańskiego, które już od pewnego czasu znajduje się w Polsce i jest zarejestrowane.

Leasing aut z USA – podsumowanie

Leasing samochodu sprowadzonego z USA wymaga spełnienia szeregu wymogów. Nie każda firma leasingowa w ogóle sfinansuje taki pojazd. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie i do zawarcia umowy należy wykonać szereg dodatkowych, obowiązkowych czynności, które mają zabezpieczać leasingodawcę. Istotne jest więc wybranie odpowiedniego egzemplarza, na który leasingodawca lub bank będzie skłonny udzielić sfinansowania. Auto musi też pochodzić od zaufanego sprzedawcy i być w jak najlepszym stanie technicznym. Nie może to być też pojazd stary.

Zdecydowanie warto jednak zainteresować się ofertą z rynku amerykańskiego ze względy na jego możliwości i dobre ceny pojazdów. Rozważając nabycie samochodu amerykańskiego, zachęcamy do skorzystania z pomocy importera FlyCars. Zapewniamy kompleksową obsługę transakcji ze sprzedającym. Pomożemy wybrać odpowiedni egzemplarz, zweryfikujemy jego stan techniczny, a także zajmiemy się transportem do Polski i odprawą celno-skarbową. Zapraszamy do współpracy.

Opublikowano: 21 marca 2024 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!