Motoryzacyjny rynek samochodów używanych od zawsze budził duże zainteresowanie. Nic dziwnego, bowiem zakup niektórych starszych modeli może okazać się doskonałym wyborem, zwłaszcza jeśli istotna jest niezawodność, moc, wygoda i oryginalna stylistyka. Te kryteria charakteryzują zwłaszcza amerykańskie auta youngtimery, które coraz chętniej są importowane. Co to youngtimer? Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na takie auto z USA? Wyjaśniamy, skąd to zainteresowanie.

Youngtimer – co to znaczy?

Youngtimery to starsze samochody, których wiek wynosi około 20-25 lat. Ta kategoria plasuje się pomiędzy autami zabytkowymi z USA a współczesnymi. Według pasjonatów motoryzacji takie samochody w chwili zakupu są jeszcze stosunkowo tanie, ale istnieje szansa, że za jakiś czas ich wartość znacznie wzrośnie. Są to oryginalne i solidne pojazdy z charakterem, które w przyszłości mogą stać się wartościowymi klasykami. Zasada polegająca na spadku ceny auta wraz z jego wiekiem nie działa w przypadku youngtimerów. One wręcz drożeją z wiekiem, a egzemplarze, które przekroczą 25 lat, zaczynają jeszcze bardziej zwiększać swoją wartość.

Do tej kategorii nie zalicza się jednak wszystkich samochodów, które osiągnęły przysłowiową pełnoletniość. Według znawców motoryzacji youngtimerem nie może być auto niższej klasy, z ekonomicznym silnikiem itd. Te wyjątkowe samochody znacznie odbiegają od współczesnych aut pod względem technologicznym, konstrukcyjnym, stylistycznym i wyposażeniowym. Cechuje je także prosta budowa i brak zaawansowanych, nowoczesnych systemów elektronicznych. Najważniejsze cechy youngtimerów to:

  • niewygórowana cena zakupu,
  • niska awaryjność,
  • unikalny wygląd,
  • prosta budowa,
  • łatwa dostępność części zamiennych,
  • brak zaawansowanych systemów elektronicznych.

Dlaczego warto kupić youngtimera z USA?

Tej kategorii pojazdy, mimo swojego wieku i mało zaawansowanej technologii, są dużo mniej awaryjne niż najnowsze samochody. Wynika to z tego, że wykorzystywana w nich technologia i elektronika jest prosta, przez co, jak się potocznie mówi, „nie ma tam się co psuć”. Ponadto materiały, które kiedyś wykorzystywano do budowy aut, były z wysokiej jakości tworzyw, co sprawiało, że te samochody były bezawaryjne. Dotyczy to zwłaszcza modeli zaliczających się do segmentu wyższej klasy. To pojazdy, które powstały w czasach, kiedy samochody wymieniało się znacznie rzadziej niż obecnie. Do tego przechodziły one też wiele testów jakościowych.

Charakterystyką starszych samochodów jest miękkie zawieszenie, co przekłada się na wysoki komfort jazdy, zwłaszcza podczas dłuższych tras. To cecha, która znacznie odróżnia youngtimery od współczesnych pojazdów. Samochody te są też bardziej dynamiczne niż nowoczesne modele. Wynika to z tego, że ich konstrukcja jest dużo lżejsza przy jednoczesnym zastosowaniu wydajnych silników. Można powiedzieć, że niektóre youngtimery mają iście sportowy charakter, który docenią zwłaszcza miłośnicy szybkiej jazdy.

Samochody te cechują się też prostą budową. Dzięki temu do ich naprawy nie potrzeba zaawansowanej wiedzy i specjalistycznych narzędzi. Nie ma problemu też z dostępnością części zamiennych, a ich ceny nie są wygórowane. Youngtimery charakteryzuje też oryginalny, unikalny wygląd. Wiele z nich wyraźnie wyróżnia się na tle obecnie produkowanych, nierzadko podobnych i mało oryginalnych stylistycznie modeli.

Kiedy warto kupić youngtimera?

Zakup starszego modelu powinien być dobrze przemyślany. Są one obecnie oferowane w dobrych cenach, ale według ekspertów typowe youngtimery z czasem nabierają na wartości, stają się bardziej pożądane, a ich podaż maleje. Należy decydować się na auto w dobrym stanie technicznym i wizualnym, które nie jest skorodowane, a także ma sprawny silnik, skrzynię biegów i inne kluczowe podzespoły.

Dobrze rokują szczególnie egzemplarze z niskim przebiegiem. Jednak nawet tani youngtimer może być w dobrym stanie technicznym mimo dużego przebiegu. Ponadto, im większa jest unikalność modelu, tym lepiej. Liczą się też niezawodność, atrakcyjna stylistyka oraz klasa auta. Typowy youngtimer to model, który w latach swojej świetności należał do kategorii samochodów szczególnie pożądanych.

Youngtimery, które warto kupić

Jaki youngtimer na początek? Auta warte zainteresowania to przede wszystkim stare modele klasy premium. Bardzo dobrym wyborem są np. modele Mercedesa, BMW, Audi, Nissana, Mazdy, Pontiaca czy Forda. Przykłady samochodów, które można śmiało określić youngtimerami i które warto kupić na rynku wtórnym, to:

Youngtimer z USA – podsumowanie

Amerykański youngtimer to dobry wybór dla poszukujących niezawodności, wygody, mocy i niebanalnej stylistyki w atrakcyjnej cenie. Jego zakup powinien być poprzedzony analizą, aby pojazd był sprawny i dobrze rokował na przyszłość. Istotny jest też wybór samego modelu, ponieważ nie każdy 25-letni samochód można zaliczyć do youngtimerów. To pojazdy, które w czasach swojej produkcji były szczególnie cenione za niezawodność, komfortową jazdę, rozpoznawalny design i solidne wykonanie. Trzeba też mieć świadomość tego, że samodzielny zakup w USA może być ryzykowny, dlatego wato skorzystać z pomocy pośrednika importu aut z USA.

Opublikowano: 23 października 2024 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!