Cadillac Deville to jeden z bardziej znanych samochodów tej kultowej marki, a nawet w całej historii amerykańskiej branży motoryzacyjnej. Auto o rozpoznawalnej sylwetce, określane mianem krążownika szos, do dziś jest synonimem luksusu, mocy i wygody. Pojazd dla wymagających, który stanowi kuszącą alternatywą dla wielbicieli dużych, unikatowych, ekskluzywnych modeli. Jaki jest naprawdę ten owiany sławą samochód? Ile pali Cadillac Deville? Czy warto importować amerykańską legendę?

Cadillac Deville – opis auta i jego historia

Cadillac Deville do jeden z najdłużej produkowanych samochodów w historii General Motors. Jego nazwa DeVille oznacza po francusku „samochód z miasta”. Pierwsze 5 generacji od 1959 do 1984 roku zostały zaprojektowane przez głównego projektanta General Motors – Billa Mitchella. Założeniem producenta było stworzenie luksusowego, przestronnego i silnego auta miejskiego, które sprawdzi się także w podróży. Oprócz bardzo dobrych parametrów technicznych, rozpoznawalnej stylistyki i dużych gabarytów, samochód zawsze miał bogate wyposażenie i wykonany był z najlepszych materiałów.

Pierwszy Cadillac Coupe Deville zjechał z linii produkcyjnej w 1958 r. i plasował się wtedy w segmencie samochodów najwyższej klasy. Szczególną uwagę przykuwały jego ogromne skrzydła tylne i światła w kształcie kuli. Design auta nawiązywał do myśliwców ponaddźwiękowych. Samochód produkowany był od 1958 do 2005 roku i wprowadzany na rynek w ośmiu generacjach. W roku 2006 nazwa Deville została przez Cadillaca wycofana i auta z tego segmentu zastąpiono linią DTS.

Cadillac Deville – dane techniczne i charakterystyka na przestrzeli lat

Wszystkie generacje Cadillaca wyposażone były w silniki o dużej pojemności, co dawało ponadprzeciętną moc. Wiąże się to oczywiście z dużym spalaniem, co w czasach wczesnej produkcji nie było problem, bo benzyna kosztowała niewiele.

Pierwszy Cadillac Deville napędzany był 6,4-litrowym silnikiem V8 o mocy 325 KM. Druga generacja auta (1961-64) miała podobne wymiary, ale zmodyfikowano jego wygląd i dodano wersję z nowszym, większym silnikiem o pojemności 7 l. Generacja trzecia (1965-70) została zbudowana od początku, samochód dostał nowy silnik – 7,7-litrowy o mocy 375 KM. Czwarta generacji auta (1971-76) jest największa i najmocniejsza, wyposażona w silniki 8-litrowe. W tym okresie nastąpiło jednak wyraźne przesilenie pod tym względem.

W kolejnych latach piątej generacji auto miało mniejszy rozstaw osi i długość, zmniejszono także wielkość silnika. Szósta generacja (1985-93) została wyposażona w przedni napęd i ma najmniejsze nadwozie w historii pojazdu. Auta dostały też mniejsze silniki. Do tego czasu dostępny był zawsze wariant Cadillac Deville Cabrio. Generacja siódma (1994-99) produkowana była tylko w wersji sedan. Samochód był zbliżonej wielkości, dodano mu nowe rozwiązania konstrukcyjne i wstawiono silniki 4-litrowe. Ostatnia, ósma generacja (2000-2005), została nieznacznie zwiększona, przy zachowaniu tego samego napędu. Dodano jej też różne nowoczesne rozwiązania techniczne, jak noktowizor, magnetyczne amortyzatory, czy tylne lampy LED.

Cadillac Coupe Deville – przeznaczenie

To niewątpliwie auto, które uosabia luksus, wygodę i potężną moc. Pokochają go wszyscy, ceniący dużą przestrzeń, bogate wyposażanie, niepowtarzalny design i świetne osiągi. Szczególnie starsze wersje cechują się największą mocą.

To, ile pali Cadillac Deville, zależy od generacji, rocznika i jednostki napędowej. Oczywiście samochód nie należy do ekonomicznych. Przykładowo, Cadillac Deville 7.7 l spalanie ma bardzo wysokie z powodu tak dużego silnika, który obecnie nie jest tak popularny, jak lata temu, kiedy Amerykanie nie musieli oszczędzać na benzynie.

Auto może być doskonałym, wszechstronnym samochodem rodzinnym. Jest bardzo pojemne i wygodne, zmieści całą rodzinę i doskonale sprawdzi się podczas dłuższej podróży. Starsze roczniki kupują zwłaszcza miłośnicy amerykańskich zabytkowych pojazdów. Samochód jest tuningowany i poddawany oryginalnym modyfikacjom wizualnym. Obecnie stał się też modnym pojazdem imprezowym, wykorzystywanym przez firmy na weselach i innych specjalnych okazjach.

Cadillac DeVille Limuzyna — synonim Amerykańskiego Luksusu


Amerykańskie limuzyny od zawsze stanowiły symbol statusu i luksusu, a Cadillac DeVille w wersji limuzyny to kwintesencja tego dziedzictwa. Cadillac DeVille w wersji limuzyny to ikona amerykańskiego luksusu, która przez lata symbolizowała prestiż i wyrafinowanie. Zaprojektowany z myślą o komforcie i przestronności, DeVille w wersji limuzyny oferował pasażerom niezrównane wrażenia z jazdy dzięki bogatemu wyposażeniu wnętrza i zaawansowanym technologiom. Pod maską, limuzyny to często auta wyposażone w potężne silniki V8, co zapewniało płynną i dynamiczną jazdę, mimo swoich imponujących rozmiarów. W świecie samochodów luksusowych, Cadillac DeVille jako limuzyna pozostaje symbolem amerykańskiej elegancji i inżynierii, będąc wyborem dla tych, którzy cenią sobie klasykę połączoną z luksusem.

Zobacz także: Top 10 luksusowych aut z USA, które warto importować

Cadillac Deville – czy warto importować?

Wszystko zależy dla kogo, który model, rocznik, w jakim celu i stanie. Jeżeli mamy sprecyzowane oczekiwania, znamy jego stan, zalety i liczymy się z wadami, zdecydowanie warto go importować z USA. Tym bardziej że auto nie kosztuje dużo w porównaniu do zbliżonych modeli innych marek. Okazyjnie można go nabyć na licytacji samochodów USA i sprowadzić do Polski.

Rozważając import auta z USA, zachęcamy do współpracy z importerem FlyCars. Doświadczony pośrednik importu świadczy pomoc w wyborze auta, dokonuje zakupu, załatwia formalności i transport auta do Polski. Po imporcie konieczne mogą być drobne modyfikacje, które dostosują samochód do polskich standardów. Nie są to jednak poważne przeróbki, dlatego import samochodów z USA to popularna i tańsza alternatywa na zdobycie unikatowego auta.

Auta Cadillac Deville sprowadzone przez FlyCars

Opublikowano: 2 października 2023 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!