Zakup auta z USA może być atrakcyjną opcją z wielu powodów, takich jak korzystna cena czy unikalne modele. Jednak przewożąc samochód za ocean, należy pamiętać o pewnych różnicach technicznych i normach, które obowiązują na Starym Kontynencie. Niektóre elementy tych pojazdów nie spełniają europejskich norm, co wymaga pewnych modyfikacji przed dopuszczeniem ich do ruchu. W niniejszym artykule przedstawiamy kluczowe zmiany, które trzeba uwzględnić, aby cieszyć się bezpieczną i zgodną z przepisami jazdą po polskich drogach.

Auto z USA – co trzeba zmienić?

Pojazdy z USA wyglądają podobnie do tych z Europy. Na pierwszy rzut oka dokładnie tak jest, natomiast istnieje kilka kluczowych różnic, których większość z nas może od razu nie dostrzec. Otóż wymiany lub modyfikacji mogą wymagać m.in.:

  • reflektory
  • światła kierunkowskazów,
  • tłumik,
  • rura wydechowa,
  • licznik,
  • radio,
  • opony

Zakres koniecznych modyfikacji zależy przede wszystkim od tego, na jaki rynek został wyprodukowany dany egzemplarz. Jeśli nie tylko na amerykański, ale także europejski – zmiany, które musimy wprowadzić, będą obejmowały znacznie mniejszy zakres, a dodatkowo okażą się tańsze.

Co trzeba zmienić w aucie z USA? – ceny modernizacji [6 głównych elementów]

Auta z USA wymagają modernizacji na poszczególnych płaszczyznach:

1) Reflektory

Lampy mijania amerykańskie są asymetryczne, świecące na wprost. W konsekwencji ich konstrukcja nie spełnia norm unijnych, ponieważ muszą one doświetlać również pobocze. Modyfikacje związane z reflektorami kosztują w granicach 2 000 zł. Finalna cena zależy oczywiście od modelu sprowadzanego pojazdu.

2) Światła kierunkowskazów

Ledowe kierunkowskazy powinny być żółte. W Ameryce nie są one oddzielone od świateł postojowych, co w Polsce jest niedopuszczalne. Ceny modernizacji związanych z kierunkowskazami oraz tzw. postojówkami oscylują w przedziale od 1 000 do 1 500 zł.

3) Światła przeciwmgielne

Niezbędnym elementem wyposażenia pojazdów europejskich są światła przeciwmgielne. Amerykańskie prawo tego nie wymaga ze względu na panujące tam warunki pogodowe. Koszt za dodanie świateł przeciwmgielnych wynosi w zależności od pojazdu od 350 do 600 zł.

4) Licznik

Większość samochodów z USA posiada liczniki wskazujące prędkość zarówno w milach, jak i kilometrach na godzinę. Jeśli natomiast dany egzemplarz ma skalę prędkości wyłącznie w mph, należy dokonać modernizacji na km/h – koszty oscylują w granicach 400 zł.

5) Opony

Niektóre modele opon sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych nie posiadają europejskiej homologacji. Przez co w przypadku kolizji ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Zalecamy sprawdzenie jakie opony posiada zakupiony przez Państwa pojazd i ich ewentualną wymianę, jeśli okaże się, że nie mają one homologacji.

6) Radio

Amerykańskie radia odbierają wyłącznie częstotliwości nieparzyste. Przeprogramowanie odbiornika zgodnie z warunkami europejskimi kosztuje od 300 zł. 

Samochód z USA – co trzeba zmienić obowiązkowo?

Obowiązkowo należy wymienić reflektory oraz światła kierunkowskazów Warto również pamiętać, aby zamontować światła przeciwmgielne, których auta z Ameryki nie posiadają. Reszty elementów (np. radio, opony i licznik) diagności nie biorą zazwyczaj pod uwagę podczas dopuszczania pojazdu do ruchu europejskiego.

Jak przerobić światła amerykańskie na europejskie

Przeróbka świateł amerykańskich na europejskie to częsty problem dla posiadaczy samochodów sprowadzonych z USA. Wymaga ona modyfikacji takich jak montaż przyciemniaczy czy nakładek, aby dostosować światła do przepisów drogowych w Europie. Możliwe jest także wymienienie żarówek lub całych lamp. Warto jednak skorzystać z usług profesjonalnego warsztatu, aby uniknąć problemów z homologacją i zagwarantować zgodność zmienionych świateł z przepisami drogowymi.

Ile kosztuje przystosowanie samochodu z USA do Polski

Koszt przystosowania samochodu z USA do Polski jest zależny od wielu czynników, takich jak model i marka samochodu, jego stan techniczny oraz zakres modyfikacji, na jakie się zdecydujemy. Przede wszystkim, należy dokładnie przebadać samochód i określić, jakie przeróbki są niezbędne do dostosowania go do polskich przepisów oraz standardów technicznych.

Sama wymiana żarówek to nie jest duży koszt, ale jeśli decydujemy się na bardziej zaawansowane modyfikacje jak zamiana prędkościomierza z mil na kilometry, całkowita wymiana świateł i reflektorów, montaż dodatkowych elementów, takich jak kierunkowskazy, oraz wykonanie homologacji pojazdu w Polsce, zapłacimy więcej. Średnio, można się spodziewać wydatków rzędu kilku tysięcy złotych, ale koszt może się różnić w zależności od konkretnych okoliczności, jak np. wybór warsztatu samochodowego.

Co trzeba przerobić w aucie z USA? – podsumowanie

W aucie z USA warto przerobić wszystkie 6 elementów, które omówiliśmy w dzisiejszym artykule – wówczas pojazd będzie prawidłowo przygotowany do poruszania się po polskich (oraz europejskich) drogach. Pamiętajmy, że sprowadzenie auta z USA wiąże się także z opłatami celno-skarbowymi, kosztami za transport oraz prowizją dla domów aukcyjnych.

Sprawdź także: Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA?

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce modernizacji aut z USA. 

#1 Ile kosztuje przeróbka samochodu z USA?

Konwersja aut z USA kosztuje w granicach kilku tysięcy złotych. Finalna cena zależy od wprowadzonych modyfikacji oraz rodzaju naszego pojazdu. 

#2 Kto powie nam, co trzeba zmienić w samochodzie z USA?

W tym celu najlepiej udać się do diagnosty, który wskaże wszelkie elementy do poprawy w wybranym pojeździe sprowadzonym zza oceanu.

#3 Czy przeróbka świateł w autach z USA jest konieczna?

Przeróbka świateł w autach z USA jest niezbędna w większości przypadków. Wynika to z faktu, iż mają asymetryczne lampy mijania. W Polsce natomiast wymagane są lampy mijania symetryczne, które doświetlają dodatkowo pobocze.

#4 Co trzeba zmienić w aucie z USA?

W aucie z USA trzeba zmienić reflektory oraz światła kierunkowskazów. Należy także pamiętać o montażu świateł przeciwmgielnych (które w pojazdach amerykańskich nie występują).

Opublikowano: 26 września 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!