Jakich przeróbek wymaga auto z USA na polskie drogi?
6 września 2022 0 Comments

Jakich przeróbek wymaga auto z USA na polskie drogi?

Ceny samochodów z USA oraz tych z Europy odbiegają od siebie w znacznym stopniu. Osoby korzystające z usług importerskich mogą zaoszczędzić nawet 30-40% w porównaniu do egzemplarzy pochodzących z rynku europejskiego. Uważamy jednak, że przed podjęciem ostatecznej decyzji dot. sprowadzenia auta warto rozeznać się nie tylko w kwestii podatku VAT, akcyzy, cła, opłat transportowych oraz prowizji domów aukcyjnych. Kluczowym aspektem są także przeróbki – żebyśmy mogli przepisowo poruszać się danym pojazdem po polskich drogach. O tym, co dokładnie należy zmienić i ile to wszystko kosztuje, napisaliśmy w dzisiejszym artykule! Miłej lektury.

Auto z USA – co trzeba zmienić?

Pojazdy z USA wyglądają podobnie do tych z Europy. Na pierwszy rzut oka dokładnie tak jest, natomiast istnieje kilka kluczowych różnic, których większość z nas może od razu nie dostrzec. Otóż wymiany lub modyfikacji mogą wymagać m.in.:

  • reflektory
  • światła kierunkowskazów,
  • tłumik,
  • rura wydechowa,
  • licznik,
  • radio,
  • opony. 

Zakres koniecznych modyfikacji zależy przede wszystkim od tego, na jaki rynek został wyprodukowany dany egzemplarz. Jeśli nie tylko na amerykański, ale także europejski – zmiany, które musimy wprowadzić, będą obejmowały znacznie mniejszy zakres, a dodatkowo okażą się tańsze.

Co trzeba zmienić w aucie z USA? – ceny modernizacji [6 głównych elementów]

Auta z USA wymagają modernizacji na poszczególnych płaszczyznach:

1) Reflektory

Lampy mijania amerykańskie są asymetryczne, świecące na wprost. W konsekwencji ich konstrukcja nie spełnia norm unijnych, ponieważ muszą one doświetlać również pobocze. Modyfikacje związane z reflektorami kosztują w granicach 2 000 zł. Finalna cena zależy oczywiście od modelu sprowadzanego pojazdu.

2) Światła kierunkowskazów

Ledowe kierunkowskazy powinny być żółte. W Ameryce nie są one oddzielone od świateł postojowych, co w Polsce jest niedopuszczalne. Ceny modernizacji związanych z kierunkowskazami oraz tzw. postojówkami oscylują w przedziale od 1 000 do 1 500 zł.

3) Światła przeciwmgielne

Niezbędnym elementem wyposażenia pojazdów europejskich są światła przeciwmgielne. Amerykańskie prawo tego nie wymaga ze względu na panujące tam warunki pogodowe. Koszt za dodanie świateł przeciwmgielnych wynosi w zależności od pojazdu od 350 do 600 zł.

4) Licznik

Większość samochodów z USA posiada liczniki wskazujące prędkość zarówno w milach, jak i kilometrach na godzinę. Jeśli natomiast dany egzemplarz ma skalę prędkości wyłącznie w mph, należy dokonać modernizacji na km/h – koszty oscylują w granicach 400 zł.

5) Opony

Niektóre modele opon sprzedawanych w Stanach Zjednoczonych nie posiadają europejskiej homologacji. Przez co w przypadku kolizji ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Zalecamy sprawdzenie jakie opony posiada zakupiony przez Państwa pojazd i ich ewentualną wymianę, jeśli okaże się, że nie mają one homologacji.

6) Radio

Amerykańskie radia odbierają wyłącznie częstotliwości nieparzyste. Przeprogramowanie odbiornika zgodnie z warunkami europejskimi kosztuje od 300 zł. 

Samochód z USA – co trzeba zmienić obowiązkowo?

Obowiązkowo należy wymienić reflektory oraz światła kierunkowskazów Warto również pamiętać, aby zamontować światła przeciwmgielne, których auta z Ameryki nie posiadają. Reszty elementów (np. radio, opony i licznik) diagności nie biorą zazwyczaj pod uwagę podczas dopuszczania pojazdu do ruchu europejskiego.

Co trzeba przerobić w aucie z USA? – podsumowanie

W aucie z USA warto przerobić wszystkie 6 elementów, które omówiliśmy w dzisiejszym artykule – wówczas pojazd będzie prawidłowo przygotowany do poruszania się po polskich (oraz europejskich) drogach. Pamiętajmy, że sprowadzenie auta z USA wiąże się także z opłatami celno-skarbowymi, kosztami za transport oraz prowizją dla domów aukcyjnych.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce modernizacji aut z USA. 

#1 Ile kosztuje przeróbka samochodu z USA?

Konwersja aut z USA kosztuje w granicach kilku tysięcy złotych. Finalna cena zależy od wprowadzonych modyfikacji oraz rodzaju naszego pojazdu. 

#2 Kto powie nam, co trzeba zmienić w samochodzie z USA?

W tym celu najlepiej udać się do diagnosty, który wskaże wszelkie elementy do poprawy w wybranym pojeździe sprowadzonym zza oceanu.

#3 Czy przeróbka świateł w autach z USA jest konieczna?

Przeróbka świateł w autach z USA jest niezbędna w większości przypadków. Wynika to z faktu, iż mają asymetryczne lampy mijania. W Polsce natomiast wymagane są lampy mijania symetryczne, które doświetlają dodatkowo pobocze.

#4 Co trzeba zmienić w aucie z USA?

W aucie z USA trzeba zmienić reflektory oraz światła kierunkowskazów. Należy także pamiętać o montażu świateł przeciwmgielnych (które w pojazdach amerykańskich nie występują).

Leave a Comment

Your email address will not be published.