Portale aukcyjne o międzynarodowym zasięgu, takie jak słynny Copart, są doskonałym miejscem na zakup amerykańskiego auta. Podczas szukania upragnionego modelu, mogą nasuwać się jednak pytania odnośnie tego, jak licytować na Copart? Czy jest to bezpieczne? Jakie korzyści daje import samochodu z USA? Wyjaśniamy, o czym należy wiedzieć, decydując się na zakup auta za oceanem za pośrednictwem tej właśnie platformy.

Copart – co to jest?

Copart – co to właściwie oznacza? Jest to nazwa domu aukcyjnego w USA, na którym oferowane są głównie używane pojazdy mechaniczne. Firmę założył znany biznesmen Willis J. Johnson w Teksasie w 1982 r. Na stronie Copart codzienne wystawionych jest prawie 200 000 ofert sprzedaży klasycznych samochodów osobowych, SUV-ów, motocykli, łodzi, przyczep, ciężarówek i innych pojazdów.

Z pośrednictwa sprzedaży Copart korzystają głównie agencje ubezpieczeniowe, operatorzy flot samochodowych, banki, salony samochodowe, dealerzy i niekiedy też osoby prywatne. Licytować mogą osoby fizyczne i firmy z całego świata. Wymaga to jedynie rejestracji konta użytkownika Copart. W ostatnim czasie widać na platformie wzmożony ruch z Europy, także z Polski.

Jak licytować na Copart?

Copart oferuje pojazdy producentów amerykańskich, europejskich i azjatyckich. Oprócz klasycznych, popularnych samochodów osobowych, kupić też można auta zabytkowe, luksusowe, unikatowe i dostępne wyłącznie na rynku amerykańskim.

Są dwa sposoby licytowania na aukcjach Copart. W klasycznej licytacji na żywo użytkownicy podają swoje stawki do czasu zatrzymania zegara, gdzie wygrywa osoba z najwyższą stawką. Aukcje Copart działają na zasadzie licytacji online. Kupujący mogą składać oferty i obserwować przebieg całego procesu na żywo. W przypadku, gdy sprzedający ustalił określoną minimalną kwotę sprzedaży, która nie zostanie osiągnięta, pojazd nie może być ostatecznie sprzedany.

Przy dostępnej drugiej opcji „kup teraz”, użytkownicy mogą ominąć licytację i kupić za z góry określoną przez sprzedającego kwotę. Wszystkie oferty wystawiane są z kilkudniowym wyprzedzeniem, jeszcze przed rozpoczęciem licytacji. Jest to też czas na tak zwaną licytację przedwstępną, gdzie można już składać swoje oferty zakupu.

To ile trwa aukcja na Copart zależy od konkretnej sytuacji, zazwyczaj jest to około minuty. Licytować na żywo można z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu. A jak sprawdzić, za ile sprzedano auto na Copart? Informacje tego rodzaju dostępne są w historii aukcji. Po wygraniu nabywca musi dokonać formalności ze sprzedającym i zorganizować transport samochodu.

Jak się zarejestrować na Copart?

Aby móc licytować na aukcji, należy najpierw zarejestrować się na Copart jako osoba fizyczna lub firma. W przypadku podstawowego konta rejestracja jest bezpłatna i zajmuje kilka minut. W celu rejestracji należy przesłać specjalny dokument wydany przez urząd krajowy. Po weryfikacji wgranych do panelu dokumentów uzyskuje się status członka Copart i można licytować wybrany pojazd. Niektóre aukcje samochodowe USA wymagają specjalnej licencji firmowej i nie są dostępne dla osób fizycznych.

Copart – jak kupować korzystnie i bezpiecznie?

Copart jest miejscem, które ma dużo więcej do zaoferowania, niż portale na rynku krajowym i europejskim. Dostępne są używane, dobrze wyposażone, zadbane i bardzo korzystne cenowo egzemplarze. Nawet wliczając w transakcję prowizję oraz koszty transportu i odprawy celnoskarbowej, na zakupie z USA można zaoszczędzić nawet 30-40%.

Mimo tego, że Copart uchodzi za dość bezpieczny portal, który dokładnie weryfikuje sprzedawców, zakup jest jednak obarczony pewnym ryzykiem w związku z nieuczciwymi sprzedającymi. Niektórzy fałszują treści ogłoszeń i ukrywają stan techniczny pojazdów. Dlatego bezpieczny zakup zagwarantuje pośrednik importu FlyCars. Wybrane auto przed zakupem zostanie dokładnie sprawdzone pod względem technicznym, a także ustalona zostanie historia ewentualnych kolizji pojazdu w bazie Autocheck lub Carfax. Dzięki importerowi FlyCars mamy pewność zakupu od uczciwego sprzedawcy.

Zakup na Copart z pośrednikiem importu FlyCars

Korzystając z usługi doświadczonego importera FlyCars mamy gwarancję bezpiecznej, szybkiej i sprawnej transakcji. Wystarczy wskazać model pojazdu lub konkretną aukcję. Przed przystąpieniem do licytacji pojazd i sprzedający zostanie zweryfikowany, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Po zakupie auto zostanie przetransportowane do portu i drogą morską trafi do Europy i Polski. Po drodze pośrednik załatwi też wszystkie opłaty i odprawę celno-skarbową.

Jak kupować na Copart – podsumowanie

Zakup na Copart to potencjalnie duże oszczędności i nieograniczony wybór modeli. Nabyć można auto świetnie wyposażone i w dobrym stanie technicznym. Zakup na aukcji wymaga rejestracji na Copart i udziału w licytacji. Przed zakupem konieczna jest weryfikacja sprzedawcy i stanu pojazdu. Kupione auto trzeba w ciągu kilku dni odebrać i przetransportować do Polski. Z powyższego wynika, że zakup i import aut z USA wymaga dużego doświadczenia, dlatego warto powierzyć to sprawdzonemu partnerowi FlyCars.

Opublikowano: 21 lutego 2024 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!