Spis treści
Zabytkowe samochody amerykańskie – ponadczasowa klasyka
Amerykańskie auta zabytkowe są wyjątkowe w każdym calu. Większość z nich cechuje przede wszystkim kwadratowa bryła, natomiast w dzisiejszych czasach takie samochody okazują się kwintesencją motoryzacji. Spośród renomowanych marek, które aż do dziś są pożądane przez handlarzy i kolekcjonerów to m.in. Cadillac, Chevrolet, Chrysler czy też Ford. Poniżej przedstawiamy zabytkowe amerykańskie auta, które stały się kultowe.
Najpiękniejsze stare amerykańskie samochody – marki
Kultowe amerykańskie samochody – ranking TOP 15:
- 1979 Cadillac Eldorado Coupe,
- 1979 Cadillac Seville Elegante,
- 1979 Chrysler Cordoba,
- 1978 Mercury Bobcat Villager Station Wagon,
- 1978 Chrysler Volare Wagon,
- 1978 Cadillac Seville,
- 1978 Plymouth Volare Coupe,
- 1978 Ford LTD II,
- 1978 Mercury Marquis Blue,
- 1977 Chevrolet Caprice Classic,
- 1977 Dodge Royal Monaco,
- 1976 Cadillac Eldorado Convertible,
- 1975 Chevrolet Caprice Convertible,
- 1975 Buick Skyhawk,
- 1973 Mercury Montego MX Brougham.
Amerykańskie samochody zabytkowe wyróżnia nie tylko kwadratowa bryła. To także ponadprzeciętny luksus tamtych czasów. Szczególnie ważne w historii są kabriolety, które w tamtych latach były absolutną nowością i wyznacznikiem prestiżu oraz poniekąd bogactwa czy wysokiej pozycji społecznej.
Wady i zalety posiadania zabytkowego auta z USA
Stare auta amerykańskie posiadają bardzo unikalne rozwiązania konstrukcyjne. W przypadku naprawy wymaga to nie tylko sporej inwestycji (ponieważ części nie są ogólnodostępne), ale także odpowiedniego fachowca (specjalistów od wybranych modeli zabytkowych można policzyć „na palcach jednej ręki”). Warto również wspomnieć, iż auta z USA trzeba ubezpieczać co kilka miesięcy (polisy OC nie można wykupić na pełny rok) i regularnie je konserwować. Poniżej przedstawiamy wady i zalety posiadania zabytkowego auta z USA.
Stare amerykańskie auta – zalety
Zalety związane z posiadaniem starych amerykańskich aut:
- prestiż na drodze,
- oryginalność,
- ponadczasowość,
- wysokiej klasy wyposażenie (jak na tamte czasy),
- wiele zniżek OC dla aut zabytkowych (nawet do 70%),
- jednorazowy przegląd techniczny,
- w przypadku pojazdów uprzywilejowanych (np. policyjnych) można poruszać po drogach publicznych z sygnałami świetlnymi,
- w razie wypadku wartość auta zabytkowego wyceniana jest na podstawie aktualnej wartości kolekcjonerskiej (a nie katalogu),
- za sprowadzenie auta kolekcjonerskiego spoza Unii Europejskiej nie zapłacimy wyłącznie 8% podatku VAT (cło oraz akcyza nie są wymagane).
Amerykańskie stare samochody – wady
Wady związane z posiadaniem starych amerykańskich samochodów:
- wyższe koszty rejestracji (niż w przypadku standardowych aut),
- trudny dostęp do oryginalnych części (auta zabytkowe muszą posiadać 75% części fabrycznych),
- rejestracja auta zabytkowego jest zdecydowanie dłuższa.
Jak sprowadzić kultowe auto amerykańskie?
Jeżeli interesuje Cię import klasycznych samochodów amerykańskich, powinieneś zapoznać się z naszą procedurą zakupu. W pierwszej kolejności wspólnie ze specjalistami FlyCars wybierasz swój wymarzony samochód z ogólnodostępnych aukcji (np. na Copart.com lub IAAI.com). Następnie specjaliści weryfikują opłacalność procesu importu i przechodzą do formalności, czyli:
- wpłata kaucji,
- podpisanie umowy,
- płatność za wylicytowany egzemplarz,
- transport do portu,
- fracht,
- odprawa celna,
- transport pojazdu do klienta.
Cała komunikacja odbywa się za pośrednictwem maila, połączeń telefonicznych lub mediów społecznościowych.
Import zabytkowych samochodów z Ameryki – koszt
Ile kosztuje import zabytkowych samochodów z Ameryki? Biorąc pod uwagę aktualne standardy oraz sytuację panującą na świecie, warto liczyć się z wydatkiem rzędu od 10 000 do 15 000 zł. Składa się na to m.in.:
- prowizja importerska,
- koszty transportu,
- opłaty dla domów aukcyjnych.
Do tego należy doliczyć również podatki – w tym przypadku wyłącznie podatek VAT w wysokości 8%, ponieważ kultowe auta amerykańskie są zwolnione z cła oraz akcyzy.
Podsumowanie
Import zabytkowych samochodów z Ameryki to relatywnie prosty proces. Rekomendujemy natomiast wybrać odpowiednią firmę, która zajmie się sprowadzeniem Twojego wymarzonego pojazdu. Obecnie to FlyCars jest najtańszym i najszybszym importerem. Jeżeli zdecydujesz się na naszą ofertę, masz gwarancję profesjonalnego i indywidualnego podejścia do każdego zlecenia oraz najniższych cen. Dziękujemy za czas poświęcony na przeczytanie tego wpisu!