Spis treści
Pontiac USA jest jedną z wiodących, amerykańskich marek motoryzacyjnych. Producent, który może poszczycić się bogatym dorobkiem, od 1926 r. wprowadził na rynek wiele aut zasługujących na szczególne uznanie. Jednym z nich jest niewątpliwie Pontiac Firebird USA, zaliczany do pojazdów typu pony car. Produkowany w latach 1967-2002, konkurent Forda Mustanga i Chevroleta Camaro, był bardzo trafną odpowiedzią dla zmiennych wymagań rynku.
Pontiac Firebird USA z roku 1967 – narodziny legendy
Lata 1967-1969 to okres produkcji pierwszej generacji Pontiaca Firebird’a. Auto osiągnęło spory sukces na amerykańskim rynku. Wizualnie samochód nosił najważniejsze cechy pozostałych modeli producenta i stylistycznie odróżniał się od swoich konkurentów. Początkowo występował w pięciu wersjach Sprint, 326, 326HO i 400. Dwudrzwiowy samochód w modnym wtedy stylu coke bottle oferowany był z całą gamą dużych silników, także w wersji kabriolet. Podstawowym wersją był model z silnikiem V8 o pojemności 5,3 l i 250 KM, ale dostępne były też mniejsze i większe jednostki. W 1968 r. dokonano drobnych zmian wizualnych i podniesiono wielkość silników. Pontiac Firebird w tym czasie pod względem pojemności, mocy i osiągów przewyższał Chevroleta Camaro.
Nowa koncepcja w 1969 r. – Pontiac Firebird Trans Am
W roku 1969 Firebird przeszedł znaczną przemianę. Nadwozie zostało zbudowane od nowa, zmieniono atrapę z przodu i osadzenie lamp, zastosowano też inny układ kierowniczy. W tym roku powstał też Pontiac Firebird Trans Am, jako mocny konkurent dla Chevroleta Camaro Z28. Nazwa auta Trans Am nawiązywała do wyścigów samochodowych w USA. Samochód o mocy 330 KM rozwijał prędkość do 345 KM. Dostępny był w odmianie coupé oraz cabrio.
Pontiac Firebird 1970 i odpowiedź na trudne czasy
Rok 1970 to debiut Firebirda drugiej generacji. W sprzedaży oferowano modele Esprit, Formula i Trans Am. W tym czasie w aucie zmienione zostało całe nadwozie, podwozie i większość części mechanicznych. Zmodyfikowano wygląd w postaci nowych wlotów z przodu i innych świateł tylnych. Nowa linia nadwozia w stylu „fastback” nadawała autu więcej drapieżności i sportowego charakteru.
Z oferty zniknęły wtedy mocne Firebird’y 400, które zastąpiono typowo sportowym modelem Formula 400. W roku 1970 wprowadzono także model Esprit, który zastąpił wcześniej produkowanego Sprint’a. Nowy Esprit, jako wersja luksusowa, posiadał najwyższy standard wyposażenia.
Po roku 1971 zaczął się kryzys na rynku tego typu dużych, mocnych pojazdów. Wszyscy producenci muscle carów odczuli znaczny spadek sprzedaży. Zaczęto obniżać maksymalną moc silników, co dotyczyło także Pontiaca Firebird’a. W 1973 r. część producentów zaczęła wycofywać z produkcji swoje mocne modele. Ale Pontiac postanowił zaoferować wtedy silnego Firebird’a z silnikiem 7.5 l Super Duty. W roku 1974 sprzedaż Firebird’a nieco wzrosła za sprawą nowego facelifting’u. Zmodyfikowano wygląd, położenie różnych elementów, auto nabrało nowocześniejszych, bardziej opływowych kształtów. Pojazd dostosowano też to nowych, obowiązujących norm.
Pontiac Firebird 1977 – wzrost sprzedaży i popularności
W roku 1977 przeprowadzono znaczne zmiany w wyglądzie auta. Firebird zyskał nowe reflektory i atrapę chłodnicy. Z oferty zniknął najmocniejszy model z silnikiem 7.5 l i zastąpiono go mniejszą jednostką o pojemności 6.6 l. W tym czasie, mimo kryzysu na rynku i dużych cięć u producenta, Pontiac Firebird 1977 cieszył się ponownie dużą sprzedażą. Z pewnością na wzrost popularności auta wpłynęła też obecność Firebird’a Trans Am w dużych produkcjach filmowych. W 1978 roku ponownie zmniejszono silniki auta i przeprowadzono kolejne zmiany stylistyczne. Rok 1979 również był dla Pontiaca bardzo dobry pod względem sprzedaży. Ostatnie pojazdy drugiej generacji wyprodukowane zostały w 1981 r.
Trzecia i czwarta generacja – nowe koncepcje, wymogi i zmiany rynkowe
Pontiac Firebird trzeciej generacji produkowany był w latach 1982-1992. Oprócz modeli Trans Am i Formula pojawił się też wariant S/E. To okres kryzysów paliwowych, tak więc przy projektach auta uwzględniano jego masę i zużycie paliwa. Oferowane samochody były bardziej oszczędne, lżejsze i miały słabsze osiągi w porównaniu do starszych generacji. Konstruktorzy w tym czasie skupili się bardziej na aerodynamice i rozwoju podwozia. W roku 1982 Firebird’a całkowicie przeprojektowano, zmieniono wygląd na nowocześniejszy, w aucie pojawiły się też wysuwane reflektory. Pojazd znacznie lżejszy od poprzedników był najbardziej aerodynamicznym samochodem, jaki dotychczas wypuścił General Motors.
W czwartej generacji Firebird’a (1993–2002) jeszcze bardziej pracowano nad aerodynamiczną sylwetką auta. W większym stopniu były to auta koncepcyjne niż modyfikacje poprzedników. Wprowadzono też sporo nowoczesnych rozwiązać technicznych. W tym czasie wpuszczonych zostało kilka unikatowych modeli jubileuszowych. Pontiac Firebird 2002 był ostatnim produkowanym autem z tej legendarnej linii.
Pontiac USA – podsumowanie
Pontiac Firebird z USA jest wyjątkowym i kultowym autem amerykańskim, dopracowanym pod wieloma względami. Doskonale zaprojektowany w każdej odsłonie, przetrwał i wygrywał bitwy na bardzo konkurencyjnym i okresowo trudnym rynku motoryzacyjnym w USA. Auto jest do dziś cenionym i chętnie kupowanym modelem przez pasjonatów amerykańskich legend.
Pontiac Firebird na sprzedaż oferowany jest stale na aukcjach samochodowych w USA. Znawcy tematu z pewnością wiedzą, że jego zakup i import do Polski jest bardzo opłacalną i niebanalną inwestycją. W USA auta są tańsze niż w Europie, lepiej wyposażone i sprzedawane w dobrym stanie technicznym. Jednak samodzielny zakup i sprowadzenie auta we własnym zakresie może być ryzykowne i kosztowne. Ale korzystając z usługi pośrednika importu samochodów z USA, mają Państwo gwarancję zakupu sprawdzonego egzemplarza, a także załatwienia wszystkich formalności i szybkiego transportu auta do Polski.