Rejestracja auta na zabytkowe – jakie wymagania musi spełniać pojazd?

Żeby móc dokonać rejestracji auta na zabytkowe, samochód musi mieć przynajmniej 25 lat, natomiast model samochodu nie może być produkowany od 15 lat. Co więcej – pojazd, który rejestrujemy jako zabytek, powinien posiadać minimum 75% oryginalnych części.

Warto jednak wiedzieć, że ustawodawca przewidział szczególne przypadki, a co za tym idzie – za pojazdy historyczne mogą zostać uznane auta związane z kluczowymi wydarzeniami mającymi wpływ na „bieg” historii, jednak młodsze niż 25 lat.

Rejestracja samochodu zabytkowego krok po kroku – procedura

Rejestracja auta jako zabytkowe to dosyć wymagające zadanie. Przede wszystkim należy liczyć się ze stosunkowo wysokimi opłatami oraz licznymi formalnościami (np. wpis do rejestru zabytków – dokonywany przez delegaturę odpowiadającą za weryfikację aut zabytkowych).

Analiza ekspercka jest w tym przypadku płatna – koszty pokrywa właściciel. Cena? Mniej więcej kilkaset złotych. Co ciekawe, nawet jeśli rzeczoznawca wyda opinię pozytywną, nie oznacza to, że pojazd zostanie wpisany na listę zabytków.

Od decyzji rzeczoznawcy można się odwołać.

W przypadku, gdy auto zostanie wpisane na listę pojazdów historycznych, musimy udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów w celu wykonania badań technicznych uprawniających nas do poruszania się tym autem po drogach publicznych.

Ile kosztuje rejestracja samochodu na zabytek?

Teraz możemy określić, ile kosztuje rejestracja samochodu na zabytek. Aby to zrobić, należy dokończyć procedurę rejestracji pojazdu. W jaki sposób? Wystarczy pójść do wydziału komunikacji i postępować zgodnie z poniższymi krokami, a mianowicie:

 • złożyć wniosek, który pozwoli zarejestrować pojazd;
 • przedłożyć umowę zakupu samochodu;
 • okazać dowód i tablice rejestracyjne oraz dokumenty ze stacji kontroli pojazdów.

W celu przedłożenia potwierdzenia wpisania pojazdu musimy mieć ze sobą opinię rzeczoznawcy. Jeśli wszystko zrobimy poprawnie, samochód zostanie zarejestrowany tymczasowo na miesiąc. Opłaty w przypadku aut zabytkowych wynoszą mniej więcej 800 zł. Składają się na to trzy elementy:

 • wydanie białej karty,
 • badanie techniczne,
 • żółte tablice rejestracyjne.

To nie wszystko, bowiem koszt pracy rzeczoznawcy wynosi ok. 400-700 zł brutto.

Rejestracja samochodu na zabytek – wady

Jakie mankamenty wiążą się z rejestracją samochodu na zabytek?

 • wysokie koszty rejestracji (przekraczające ponad 1 500 zł brutto);
 • czas potrzebny na rejestrację (ulega zdecydowanemu wydłużeniu m.in. ze względu na opinię rzeczoznawcy);
 • brak możliwości powrotu do tzw. białych tablic (po zarejestrowaniu pojazdu jako zabytkowy nie można uzyskać przykładowo dedykowanych tablic);
 • pojazd zabytkowy nie może służyć do celów zarobkowych (w szczególnych wypadkach można go użyć komercyjnie, np. do okazjonalnego przewozu wybranych osób);
 • auto historyczne musi posiadać aż 75% oryginalnych części (biorąc pod uwagę obecną sytuację, bardzo ciężko dostać części, które w przeszłości były dystrybuowane jako oryginalne);

Pojazdy zabytkowe mające więcej niż 50 lat z wartością przewyższającą 32 000 zł wymagają pozwolenia Konserwatora Zabytków na wywóz za granicę (gdy mamy zamiar go sprzedać, musimy ponieść opłatę w wysokości 25% wartości auta).

Rejestracja auta na zabytkowe – podsumowanie

Rejestracja samochodu na zabytek wiąże się z wieloma formalnościami. Wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, żeby wykonać wszelkie procedury i jest to dosyć drogie rozwiązanie. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że tzw. auta historyczne co roku zyskują na wartości – są dobrym sposobem inwestycyjnym. Ciekawostką jest fakt, że samochody zabytkowe mają dożywotni przegląd techniczny. 

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat rejestracji samochodów zabytkowych. 

#1 Rejestracja samochodu na zabytek – koszt

Ile kosztuje rejestracja samochodu na zabytek? Kilkaset złotych za analizę ekspercką, ok. 800 zł za wydanie białej karty, badania techniczne oraz żółte tablice rejestracyjne, a także 400-700 zł za koszt pracy rzeczoznawcy.

#2 Rejestracja auta jako zabytkowe – ile trwa cały proces?

Ogólnie rzecz biorąc, cały proces może trwać zaledwie kilka dni. Często jednak rejestracja auta na zabytkowe znacząco się przedłuża ze względu oczekiwania na analizę rzeczoznawcy i sprawy urzędowe (np. wydanie żółtych tablic rejestracyjnych). W konsekwencji realny czas rejestracji pojazdu zabytkowego wynosi ok. 3-4 tygodni lub nawet więcej, w zależności od aktualnej sytuacji panującej w kraju.

Opublikowano: 25 października 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!