Sprowadzanie pojazdów z USA jest bardzo opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet 40%, w porównaniu do zakupu auta w polskim salonie. Import okazuje się opłacalny zarówno osobom prywatnym, jak i handlarzom samochodowym rozszerzającym swoją ofertę. Jednak pozostaje jeszcze ubezpieczenie auta z USA w Polsce. Jak w praktyce wygląda ubezpieczenie samochodu z USA w naszym kraju? Temat ten poruszamy w dzisiejszym artykule. Miłej lektury!

Gdzie ubezpieczyć auto z USA?

Ubezpieczenie samochodu z USA jest jednym z podstawowych obowiązków, których należy dopełnić, by auto mogło legalnie poruszać się po europejskich drogach. 

Z wyborem opłacalnego, obowiązkowego OC nie powinniśmy mieć żadnych problemów, ponieważ istnieje wiele firm na rynku zajmujących się ubezpieczaniem pojazdów z Ameryki.

Aby znaleźć konkretną instytucję świadczącą usługi tego typu, należy wpisać w wyszukiwarkę Google (w pasku wyszukiwań) jedną spośród 7 wymienionych poniżej fraz, m.in.:

  • ubezpieczenie samochodu z USA,
  • uszkodzone auta z USA – ubezpieczenia,
  • ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce,
  • ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z USA,
  • gdzie ubezpieczyć auto z USA,
  • ubezpieczenie auta z USA,
  • ubezpieczenia samochodu z Ameryki w Polsce.

Po wpisaniu konkretnych sformułowań wyświetlą nam się rzetelne ubezpieczalnie oferujące polisy OC i AC między innymi dla aut z USA.

Jak w praktyce wygląda ubezpieczenie auta z USA w Polsce?

W pierwszej kolejności musimy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wysokość stawek dla aut sprowadzonych z USA jest bardzo podobna, jak cena za OC dla pojazdów z Unii Europejskiej. Jeśli natomiast mówimy o AC – sytuacja wygląda nieco inaczej. Otóż im droższe AC wybierzemy, tym lepiej dla nas. 

Ubezpieczyciele często jednak wykorzystują fakt, że samochody z USA są w większości przypadków powypadkowe, zaniżając wartość auta do stawki nieodpowiadającej rzeczywistości. Polisa wówczas będzie zawyżona, a odszkodowanie w przypadku niepowołanego zdarzenia losu – zdecydowanie niższe, niż być powinno. W tym przypadku warto skorzystać z usług innego ubezpieczyciela. 

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z USA – na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC i AC?

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z USA nie jest skomplikowanych zadaniem. Warto jednak pamiętać, że AC powinno być w odpowiednim zakresie. O co dokładnie chodzi? Z doświadczenia wiemy, że przydatne okazują się dodatki – przykładowo ASS. Ochrona tego typu jest stosunkowo tania (dopłaty oscylują w granicach 100-200 zł rocznie), a okazuje się bardzo przydatna, podczas nieoczekiwanych problemów w podróży.

W zależności od naszych preferencji możemy także wykupić m.in.:

  • ubezpieczenie szyb i opon,
  • ochronę prawną,
  • ubezpieczenie oklejenia pojazdu.

Rozszerzając OC i AC o ochronę prawną uzyskamy pomoc w zakresie telefonicznych porad prawnych, pokrycia wynagrodzenia adwokata za reprezentację w sprawie, czy też dostęp do wzorów dokumentów tj. umowy pism procesowych oraz pełnomocnictw. Ubezpieczenie tego typu przyznaje się przykładowo po wypadku, zatrzymaniu prawa jazdy lub wykroczeniu drogowym.

Ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce – podsumowanie

Ubezpieczenie samochodu z USA powinno zapewniać kompleksową ochronę – zarówno OC, jak i AC. Można je rozbudować także o ubezpieczenie bagażu lub przewożonego sprzętu. Ciekawym dodatkiem jest także zabezpieczenie straty finansowej powstałej na skutek utraty wartości pojazdu w czasie oraz bezpośrednia likwidacja szkód (czyli tzw. BLS) polegająca na możliwości zgłoszenia szkody z OC sprawy wypadku u własnego ubezpieczyciela.

Zobacz także: Umowa sprowadzenia samochodu z zagranicy – jak powinna wyglądać?

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce ubezpieczenia samochodu z USA.

#1 Ile mam czasu na ubezpieczenie samochodu z prowadzonego z USA?

Według ustawodawcy auto sprowadzone z zagranicy należy ubezpieczyć w ciągu 30 dni od procesu importu. Co ważne – auto musi posiadać zawartą polisę OC w dniu rejestracji! W przypadku spóźnienia kara wynosi od 200 do 1 000 zł.

#2 Czy warto wykupić OC i AC dla auta sprowadzonego z USA?

Uważamy, że warto kupić nie tylko ubezpieczenie OC, ale również AC, ponieważ chroni ono nas przed ogromnymi stratami finansowymi w przypadku, gdy na drodze dojdzie do niefortunnego zdarzenia z naszej winy.

#3 Kiedy jest możliwe ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z USA na numer VIN?

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z USA na numer VIN jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy doszło do utraty tablic rejestracyjnych z przyczyn losowych (ewentualnie ich kradzieży).

#4 Gdzie ubezpieczyć auto z USA?

Auto z USA warto ubezpieczyć w rzetelnych firmach, wyświetlających się na pierwszej stronie wyszukiwarki Google po wpisaniu konkretnych sformułowań (np. ubezpieczenie samochodu z USA w Polsce, gdzie ubezpieczyć auto z USA, uszkodzone auta z USA – ubezpieczenia). Wybierając OC, możemy kierować się głównie ceną. Jeśli chodzi o AC, warto rozważyć oferowane dodatki.

Opublikowano: 20 czerwca 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!