Auto z USA na firmę — jak przebiega proces importu z firmą importerską?

Proces importu podczas sprowadzania samochodu z USA na firmę jest w większości przypadków banalnie prosty. Podejmując współpracę z firmą importerską, możesz liczyć na bezproblemową obsługę, profesjonalne podejście do klienta oraz innowacyjne rozwiązania (np. funkcja pt.: „Śledzenie pojazdu” doceniana przez klientów FlyCars).

Sprowadzenie samochodu z USA na firmę w 5 krokach

Sprowadzenie samochodu z USA na firmę opiera się o 5 kroków, a mianowicie: wybór samochodu, wpłata kaucji i podpisanie umowy, płatność, transport do portu, fracht, a także odprawa celna. Ostatnim aspektem jest oczywiście transport auta do klienta. Poniżej przedstawiamy szczegóły!

1. Wybór samochodu

Na tym etapie firmy importerskie wspólnie z klientem wybierają wymarzony egzemplarz na jednej z aukcji samochodowej USA. We FlyCars komunikujemy się z zainteresowanymi różnymi formami komunikacji, m.in.:

  • aplikacja Messenger / WhatsApp,
  • połączenia telefoniczne,
  • wiadomości e-mail.

Szacujemy również wszelkie koszty inwestycji — dokładnie podpowiadamy klientowi, ile wyniosą go m.in.:

  • koszty prowizji domu aukcyjnego, 
  • koszty transportu,
  • koszty frachtu,
  • opłaty celno-skarbowe,
  • prowizje importerskie.

W przypadku decyzji na temat konkretnego pojazdu dokonujemy kompleksowej weryfikacji w bazach Carfax oraz Autocheck — żeby klient był pewny stanu mechanicznego i blacharskiego wybranego egzemplarza.

2. Wpłata kaucji i podpisanie umowy

Kaucja we FlyCars wynosi ok. 2 000 zł. Tyle wystarczy, żeby zrekompensować karę finansową dla domu aukcyjnego w przypadku, gdy klient wycofa się z zapłaty za pojazd po jego wylicytowaniu.

Zapamiętaj!

Jeśli licytacja przebiegła niepomyślnie — zleceniodawca może żądać zwrotu kaucji lub poprosić nas o podjęcie prób wylicytowania kolejnych pojazdów.

3. Płatność

Gdy licytacja zostanie wygrana, należy w ciągu dwóch dni roboczych zapłacić za pojazd. Warto wiedzieć, że każdy dzień spóźnienia obejmuje stosowną karę od domu aukcyjnego.

4. Transport do portu, fracht i odprawa celna

Po zaksięgowaniu wpłaty importerzy odbierają pojazd z placu domu aukcyjnego, a następnie transportują pojazd do portu w Bremerhaven, dokonując następnie niezbędnych opłat celnoskarbowych.

5. Transport do klienta

Ten punkt to zakończenie wszelkich działań importerskich. Po prostu dostarczamy auto do klienta i w razie potrzeby dokonujemy finalnych rozliczeń (np. dot. prowizji importerskich).

Samochód z USA na firmę — ile to kosztuje?

Ile kosztuje sprowadzenie auta z USA? Samochód z USA na firmę to koszty rzędu ok. 20 000 – 30 000 zł netto. Tyle kosztuje kompleksowa procedura importu auta z USA od „A” do „Z”, czyli od wyboru auta z klientem, aż po jego wylicytowanie. Opłaty, jakie należy ponieść to m.in.:

  • podatek VAT (19% w Niemczech i 23% w Polsce);
  • akcyza (zależna od typu pojazdu);
  • cło (10% dla samochodów osobowych);
  • transport do portu w USA;
  • fracht morski;
  • transportu z portu w Bremerhaven;
  • prowizje domów aukcyjnych.

Warto również doliczyć tzw. prowizję importerską za przeprowadzenie procesu sprowadzenia auta.

Auto z USA na firmę czy prywatnie — jak to wygląda w praktyce?

Auto z USA na firmę czy prywatnie? Aktualnie opłaca się sprowadzać auta zarówno prywatnie, jak i na firmę. Znaczne różnice zauważymy, gdy potrzebujemy minimum kilku pojazdów. W przypadku auta na firmę VAT przeważnie płaci się przy sprzedaży pojazdu. W przypadku osoby prywatnej zapłacimy go przy cleniu pojazdu.

Samochód z USA na firmę — podsumowanie

Samochód z USA na firmę to bardzo korzystne rozwiązanie pod względem finansowym. Dlaczego? Ponieważ VAT-u nie będziemy musieli „wyciągać z kieszeni” fizycznie — rozliczymy to jako tzw. dostawę wewnątrzwspólnotową.

W zależności od przeznaczenia auta odliczymy 50% lub 100% VAT-u.

Zobacz także: Leasing na auto z USA — co warto wiedzieć?

Opublikowano: 25 października 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!