Spis treści
Jeśli planujesz sprowadzenie samochodu ze Stanów Zjednoczonych, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na odprawę celną. To jedna z najważniejszych kwestii, jeżeli chodzi o przekalkulowanie opłacalności importu. Chcesz poznać szczegóły i dowiedzieć się, jakie podatki są związane ze sprowadzeniem pojazdu zza granicy? W takim razie przeczytaj ten artykuł! Miłej lektury.
Jak wygląda odprawa celna auta z USA po dotarciu do portu?
Proces odprawy celnej samochodu z USA rozpoczyna się po dotarciu pojazdu do portu. Samochód jest wtedy przewożony do specjalnie wydzielonego obszaru, gdzie przeprowadza się weryfikację i kontrolę. Zadanie to należy do służb celnych oraz granicznych.
Kolejnym krokiem jest zapłacenie wymaganych opłat celnych i podatków (akcyza za auto z USA), takich jak na przykład podatek VAT, cło na auto z USA. Wysokość zobowiązań zależy od wartości samochodu, jego wieku, marki oraz modelu.
Po dokonaniu opłat i przedstawieniu niezbędnych dokumentów służby celne przystępują do kontroli samochodu, w tym do sprawdzenia numeru VIN oraz ewentualnych uszkodzeń i oznak przestępstwa (np. zmienionego numeru silnika).
Jakie dokumenty do odprawy celnej samochodu z USA musisz posiadać?
Na etapie odprawy celnej samochodu z USA, niezbędne są dokumenty potwierdzające pochodzenie pojazdu oraz jego faktyczny zakup, m.in.:
- faktura zakupu,
- dokumenty przewozowe (np. Bill of Lading),
- Certificate of Title
Deklaracja celna — jak wypełnić dokumenty do odprawy celnej?
Wypełnienie deklaracji celnej to kluczowy element odprawy celnej samochodu z USA. Jest procesem skomplikowanym, wymagającym dokładności i uwagi, jednak z pomocą kilku prostych wskazówek można tego dokonać samodzielnie. To dokument, który zawiera informacje o wartości, pochodzeniu i cechach samochodu oraz o wykonywanych formalnościach celnych i podatkowych. Proces wypełnienia deklaracji celnej należy oprzeć o 5 prostych kroków:
- Wybierz odpowiedni formularz — deklaracje celne dla samochodów z USA mogą się różnić w zależności od wartości i modelu samochodu. Potrzebne formularze znajdziesz na stronie internetowej Urzędu Celno-Skarbowego.
- Wypełnij sekcję informacyjną — w tej sekcji należy podać informacje takie jak numer i data deklaracji, dane kupującego i sprzedającego, wartość towaru oraz sposób płatności.
- Wypełnij sekcję dotyczącą samochodu — w tej sekcji należy podać informacje o pojeździe, takie jak marka, model, rok produkcji, VIN (numer identyfikacyjny pojazdu) oraz przebieg.
- Wypełnij sekcję dotyczącą formalności celnych i podatkowych — w tej sekcji należy podać informacje o opłatach celnych i podatkach (np. podatek VAT,cło). Warto tu również zawrzeć informacje o przeglądzie technicznym oraz ubezpieczeniu OC.
- Podpisz i zatwierdź dokument — po wypełnieniu wszystkich sekcji deklaracji celnej, należy ją podpisać i zatwierdzić. Dokument prześlij do Urzędu Celno-Skarbowego wraz z pozostałą dokumentacją wymaganą do odprawy celnej.
Odprawa celna w Polsce i w Niemczech — czym się różnią?
Jakie opłaty celne za samochód z USA? Proces odprawy celnej w Polsce i Niemczech różni się przede wszystkim pod względem procedur oraz wymaganej dokumentacji.
W Polsce proces odprawy celnej rozpoczyna się po dotarciu samochodu do polskiego portu. Pojazd jest przewożony do wydzielonej strefy, gdzie służby celne i graniczne przeprowadzają kontrolę oraz weryfikację dokumentów. Do najważniejszych materiałów wymaganych w Polsce do odprawy celnej należą m.in.:
- faktura zakupu,
- dokumenty przewozowe (Bill of Lading),
- dowód własności pojazdu.
- W Polsce konieczne jest również uiszczenie opłat celnych i podatków, takich jak podatek VAT, akcyza oraz cło.
Ile kosztuje odprawa celna samochodu z USA?
Opłaty celne aut z USA obejmują m.in.:
- podatek VAT – 19% w Niemczech i 23% w Polsce,
- cło – 10% dla samochodów osobowych,
Podsumowanie
Kontrola celna wymaga znajomości przepisów importerskich oraz profesjonalnego podejścia do tematu. W tym przypadku warto przygotować przede wszystkim niezbędne dokumenty tj.:
- faktura zakupu,
- dokumenty przewozowe
- title
Poszczególne materiały mogą się różnić, zależnie od kraju, w którym przeprowadzana jest odprawa celna. Główne różnice zauważymy między innymi podczas odprawy celnej w Polsce oraz w Niemczech. Wysokość poszczególnych opłat jest ustalana na podstawie wartości pojazdu — warto wziąć pod uwagę podatek VAT, cło oraz akcyzę.
Jeżeli nie masz doświadczenia w imporcie aut z USA — koniecznie skorzystaj z pomocy specjalistów. Fachowcy FlyCars pozostają do Twojej dyspozycji mailowo lub telefonicznie!