Spis treści
Import pojazdów z Ameryki staje się coraz bardziej popularny — to przede wszystkim szansa na odnotowanie znaczących oszczędności w porównaniu do zakupu aut pochodzących z Europy. Należy jednak pamiętać, że wraz z zakupem samochodu spoza naszych granic należy liczyć się z dodatkowymi kosztami (np. cło, podatek VAT oraz akcyza). Jeżeli chcesz poznać szczegóły na temat tego, ile wynosi cło z USA na samochód — koniecznie przeczytaj dzisiejszy artykuł! Miłej lektury.
Co to jest cło i jak jest naliczane?
Cło to podatek pobierany przez państwo od towarów importowanych z innych krajów. Jego wysokość zależy od rodzaju towaru oraz kraju, z którego pochodzi. Może być naliczane na podstawie wartości towaru lub jego masy.
W przypadku importu samochodu z USA cło jest zwykle naliczane na podstawie wartości pojazdu. Wysokość cła zależy od wartości auta oraz stawek obowiązujących w danym kraju. W przypadku importu samochodu do Polski cło wynosi zwykle 10% wartości pojazdu.
Cło na samochody z USA — ile wynosi w UE?
Wysokość cła na samochody z USA importowane do krajów Unii Europejskiej, zależy od rodzaju pojazdu, jego wartości i wieku. W przypadku samochodów obowiązują stawki cła wynoszące 10% wartości pojazdu.
Mienie przesiedleńcze, a cło za samochód z USA
Samochód sprowadzany na mienie przesiedleńcze może zostać zwolniony z cła ze względu na to, że są to dobra osobiste i przedmioty gospodarstwa domowego, które przesiedlający się do innego kraju ze względów prywatnych lub zawodowych przewozi ze sobą.
W przypadku importu samochodu z USA przez osobę, która przesiedla się do Unii Europejskiej i składa wniosek o zwolnienie z cła na podstawie przepisów dotyczących mienia przesiedleńczego, samochód może zostać zwolniony z cła, pod warunkiem że:
- jest to samochód osobowy, a nie handlowy lub ciężarowy;
- samochód jest w posiadaniu przesiedlającego się przez co najmniej 6 miesięcy;
- przesiedlający korzystał z samochodu przed przeprowadzką;
- samochód będzie używany wyłącznie przez przesiedlającego się i jego rodzinę;
- samochód został zarejestrowany na nazwisko przesiedlającego się i jest on właścicielem pojazdu co najmniej przez 12 miesięcy przed przeprowadzką.
W przypadku spełnienia tych warunków osoba przesiedlająca się może uzyskać zwolnienie z cła obejmujące samochód na mienie przesiedleńcze z usa do kraju docelowego w UE.
Cło na samochody elektryczne z USA
Samochody elektryczne z USA mają zazwyczaj zdecydowanie niższe opłaty celne, niż pojazdy z tradycyjnymi silnikami spalinowymi. Warto jednak sprawdzić aktualne stawki celne w momencie dokonywania importu, ponieważ mogą one ulec zmianie. W tym celu skontaktuj się ze specjalistami FlyCars. Chętnie podpowiemy, doradzimy i sprowadzimy Twoje wymarzone auto w ciągu 2-3 miesięcy od zlecenia zadania!
Cło na ciężarówki z USA
Cło na ciężarówki amerykańskie może być zróżnicowane i zależeć od wielu czynników, takich jak:
- kraj pochodzenia,
- waga,
- rodzaj ciężarówki,
- jej przeznaczenie,
- finalna wartość towaru.
W przypadku ciężarówek z USA warto zawsze skonsultować się z fachowcem i sprawdzić aktualne przepisy dotyczące importu, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i problemów. Standardowa stawka cła z USA wynosi 10%, natomiast nie w przypadku wszystkich pojazdów. Jeżeli nie masz doświadczenia w imporcie — skontaktuj się z fachowcami.
Cło auta z USA — podsumowanie
Podsumowując, cło na auto z USA może być zróżnicowane, w zależności od rodzaju pojazdu, jego wartości oraz przeznaczenia. W przypadku uszkodzonych pojazdów finalna wysokość opłat może wynosić nawet ponad kilkanaście procent wartości towaru. Jeżeli natomiast chodzi o standardowe cło z USA — samochody elektryczne wyróżniają się najniższymi kosztami. Przed podjęciem finalnej decyzji zakupowej, warto zawsze dokładnie sprawdzić aktualne przepisy i stawki celne. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych kosztów i problemów z opłatami celno-skarbowymi (w tym również akcyza i podatek VAT).