Rejestracja samochodu z Kanady – jak powinien wyglądać cały proces?

Po zakupieniu pojazdu i dokonaniu niezbędnych opłat celno-skarbowych, należy zdecydować się na przetłumaczenie dokumentów i wykonanie badań technicznych pojazdów. Dopiero wtedy będziemy mogli udać się do wydziału komunikacji.

Tłumaczenie dokumentów

Jakie dokumenty należy przetłumaczyć? Są to m.in.:

  • dowód rejestracyjny,
  • umowa kupna-sprzedaży,
  • karta pojazdu (pod warunkiem że ją mamy).

Badania techniczne pojazdu

Zanim wykonamy badania techniczne pojazdu, które są niezbędne do rejestracji samochodu z USA w wydziale komunikacji, musimy dokonać kilku istotnych modyfikacji technicznych. Wynika to z prostego powodu – konstrukcja i zabezpieczenia samochodów z USA są nieco inne niż pojazdów z Polski. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na elementy tj.:

  • światła mijania – lampy samochodowe zgodnie z europejskimi przepisami muszą być asymetryczne, dzięki czemu lepiej będą oświetlały pobocze drogi (w USA samochody wyposaża się wyłącznie w symetryczne lampy);
  • układ wydechowy – samochody w Polsce mają wyznaczone inne emisje spalin niż pojazdy z USA, dlatego układ wydechowy dostosujmy zgodnie z wymaganiami osoby odpowiedzialnej za badania techniczne pojazdu;
  • tylne kierunkowskazy – w Europie wymagane są kierunkowskazy o kolorze pomarańczowym (w USA natomiast mają czerwone kierunkowskazy);
  • licznik – według ustawy o ruchu drogowym licznik w Polsce musi pokazywać km/h (w USA najczęściej są to mp/h, natomiast jeżeli prędkościomierz został pierwotnie wyposażony w obie skale – jest to jak najbardziej w porządku);
  • światła pozycyjne – w Polsce muszą być w kolorze białym (jeżeli natomiast chodzi o samochody ze Stanów Zjednoczonych, mają one zazwyczaj żółte światła pozycyjne).

Pamiętajmy również o niezbędnych „przeróbkach” świateł przeciwmgielnych. W Polsce są one obowiązkowe, natomiast w USA samochody w 99% nie są w nie wyposażone.

Rejestracja samochodu sprowadzonego z Kanady – ile to kosztuje?

Aby zarejestrować auto w wydziale komunikacji, powinniśmy uiścić kilka istotnych opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego (w cenie 54 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł) oraz nalepki legalizacyjne oraz opłatę ewidencyjną (12,50 zł + 1,50 zł). Warto również wspomnieć o zapłaceniu 80 zł za tablice rejestracyjne. Jeżeli natomiast chcemy mieć indywidualną rejestrację, cena wynosi 1 000 zł.

Rejestracja samochodu z Kanady – w jakim czasie powinniśmy zarejestrować auto z USA?

Formalności związane z rejestracją samochodu z Kanady powinny być zakończone w ciągu 30 dni od momentu sprowadzenia auta do Polski. W pierwszej kolejności uzyskamy tzw. rejestrację czasową na 30 dni, natomiast po przekazaniu właścicielowi przez urząd tablic rejestracyjnych kierowca będzie mógł korzystać z pojazdu legalnie na stałe (rejestracja pojazdu przez urząd na stałe może potrwać maksymalnie 30 dni).

Rejestracja auta z Kanady – podsumowanie

Rejestracja auta z Kanady jest procesem relatywnie prostym. Najtrudniejsze w tym przypadku są oczywiście modernizacje konkretnych elementów, ponieważ trwają najdłużej i są czasami bardzo kosztowne (w zależności od modelu naszego pojazdu). 

Jeżeli natomiast chodzi o samą rejestrację auta w wydziale komunikacji (po przejściu badań technicznych i przetłumaczenie dokumentów), cały proces przebiega raczej sprawnie. Dziękujemy za przeczytanie tego wpisu i życzymy powodzenia w rejestracji auta z Kanady!


FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Jakie są najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce rejestracji auta z Kanady?

#1 Ile trwa rejestracja auta z Kanady?

Rejestracja auta z Kanady to proces, który może trwać 30 dni od momentu sprowadzenia pojazdu do Polski.

#2 Ile kosztuje rejestracja auta z Kanady?

Koszty związane z rejestracją auta z Kanady są relatywnie niskie, ponieważ opłaty urzędowe, jakie musimy ponieść wynoszą 161,50 zł. W przypadku indywidualnych tablic rejestracyjnych cena wzrasta do 1081,50 zł. Pamiętajmy także o modernizacji niezbędnych elementów wyposażenia pojazdu. Zależnie od jego modelu i klasy komponentów ceny mogą oscylować nawet w granicach kilku- lub kilkunastu tysięcy złotych.

#3 Rejestracja samochodu sprowadzonego z Kanady a jego ubezpieczenie

Ubezpieczenie dla samochodu sprowadzonego z Kanady można wykupić po zakupieniu auta od importerów. W tym przypadku można zdecydować się na tzw. OC krótkoterminowe (na 30 dni), a następnie dopilnować wszelkich formalności związanych z rejestracją auta.

#4 Rejestracja auta z Kanady a koszt ubezpieczenia

Koszt ubezpieczenia aut z Kanady jest podobny do ceny ubezpieczenia samochodów z Polski. Zależy to m.in. od pojemności silnika pojazdu oraz posiadanych zniżek. W razie pytań pozostajemy dyspozycyjni mailowo lub telefonicznie.

Opublikowano: 27 stycznia 2023 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!