Spis treści
Sprowadzanie aut z USA jest dosyć prostym procesem. Musisz wiedzieć, że wymaga jednak wielu formalności, które mogą być problematyczne dla osób prywatnych robiących to po raz pierwszy. Import auta z USA wiąże się także ze znajomością amerykańskiego rynku motoryzacyjnego, który oferuje znacznie lepiej wyposażone modele pojazdów, niż Europa. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak sprowadzić samochód z USA. Zapraszamy do lektury!
Auto z USA – jak sprowadzić?
Jak sprowadzić auto z USA do Polski? To pytanie w ostatnich latach zdominowało motoryzacyjne fora w naszym kraju. Osobiście uważamy, że import aut nie jest trudny, jeśli odpowiednio podejdziemy do tego procesu i podzielimy go na konkretne etapy. Poniżej przedstawiamy uporządkowane czynności obrazujące jak kupić i sprowadzić samochód z USA krok po kroku.
KROK 1 – wybór samochodu
W pierwszej kolejności firma importująca wspólnie z klientem wyszukuje odpowiedni pojazd z dostępnych aukcji. W tym momencie powinniśmy sprecyzować swój budżet oraz oczekiwania dot. modelu i typu auta. Po ustaleniu preferencji należy wyszukać interesujące oferty na popularnych portalach tj.:
- copart.com;
- iaai.com;
Warto również sprawdzić historię auta za pomocą bazy danych CARFAX. Sprawdź nasz poradnik: Jak sprawdzić historię pojazdu z USA za darmo.
Na tym etapie niezbędne jest również wyliczenie wszystkich kosztów, które klient będzie musiał ponieść: koszt prowizji domu aukcyjnego, koszty transportu, frachtu, opłat celno-skarbowych (więcej informacji w koszty sprowadzenia auta z USA). Jeżeli pojazd jest uszkodzony, powinniśmy również wstępnie oszacować koszty napraw.
KROK 2 – podpisanie umowy, wpłata kaucji
Kolejnym krokiem po wyborze pojazdu jest podpisanie umowy między stronami oraz wpłata kaucji ustalonej pomiędzy importerem a klientem. Jest to niezbędne, ponieważ w przypadku wycofania się klienta po wylicytowaniu pojazdu i braku zapłaty za pojazd, dom aukcyjny naliczy karę finansową.
Zapamiętaj!
Jeśli nie wiesz, jak importować samochód z USA, skorzystaj z usług wyspecjalizowanych firm. Pomogą one oszacować koszty naprawy pojazdu, sprowadzenia go do wybranej przez Ciebie lokalizacji, a dodatkowo ułatwią wszelkie formalności i umożliwią płatność w złotówkach (PLN). Dobrym wyborem jest firma FlyCars.
KROK 3 – płatność
Aby stać się właścicielem pojazdu, należy zapłacić za auto maksymalnie w ciągu 2 dni od wygrania licytacji. Każdy dzień spóźnienia skutkuje karą w wysokości 40 USD.
KROK 4 – transport do portu, fracht morski
Aby przetransportować auto do portu w USA, należy wybrać firmę zajmującą się transportem lądowym. Następnie powinniśmy zatrudnić przewoźnika morskiego, który zajmie się transportem morskim samochodu z USA do Europy. W celu zminimalizowania kosztów transportu rekomendujemy kupić samochód w USA w lokalizacji wyróżniającej się jak najmniejszą odległością od portu.
Cena za transport auta do portu w USA wynosi ok. 200 – 1000 dolarów. Transportując samochód z USA do Europy, zapłacimy od 700 do 2200 dolarów.
Warto wiedzieć!
Firma FlyCars zajmuje się importem kompleksowo. W imieniu klienta dopełnia wszelkich formalności od momentu zakupu pojazdu do momentu dostarczenia go pod wskazany adres w Polsce.
KROK 5 – odprawa celna
Gdy już nasze auto będzie w docelowym porcie, musimy uiścić opłatę za wyładunek kontenera, a dodatkowo zorganizować odprawę celną samochodu z USA. Więcej informacji dotyczących stawek opłat celnych tj. cło na samochody z USA, podatek VAT znajdziesz w artykule o kosztach sprowadzania aut z USA
KROK 6 – transport auta pod wskazany adres, opłata akcyzy za samochód
Transport auta pod wskazany adres w Polsce (po jego przypłynięciu) kosztuje od 1500 do 2000 zł w zależności od odległości od lokalizacji docelowej oraz gabarytów pojazdu.
Zapamiętaj!
Po dostarczeniu pojazdu do Polski warto zlecić wykonanie opinii certyfikowanego rzeczoznawcy samochodowego, aby określił wartość naszego pojazdu w aktualnym stanie. W innym przypadku będziemy zmuszeni do opłacenia podatku akcyzowego od rynkowej ceny pełnowartościowego pojazdu. Po przekroczeniu granicy należy w ciągu 14 dni złożyć wniosek akcyzowy w urzędzie skarbowym, aby uniknąć niepotrzebnych kar.
KROK 7 – dostosowanie auta z USA do obowiązujących przepisów
Przed wykonaniem badań technicznych należy dostosować auto z USA do obowiązujących przepisów. W tym celu powinniśmy zadbać o przerobienie reflektorów, kierunkowskazów oraz dodanie światła przeciwmgielnego. Wynika to z faktu, iż:
- reflektory w autach z USA świecą poziomo (powinny świecić pionowo, doświetlając pobocze);
- tylne kierunkowskazy w pojazdach importowanych zza oceanu są czerwone, a z przodu białe (powinny świecić na żółto);
- amerykanie nie montują świateł przeciwmgielnych ze względu na panujące tam warunki atmosferyczne (jest to częste zjawisko, dlatego w przypadku braku świateł przeciwmgielnych, należy je zamontować).
Jak importować auto z USA? – rejestracja pojazdu w Polsce
Gdy już dostosujemy auto z USA do obowiązujących przepisów, opłacimy podatek akcyzowy i pomyślnie przejdziemy badanie techniczne, możemy je zarejestrować w polskim urzędzie. Aby to zrobić, należy okazać komplet dokumentów tj. wniosek o rejestrację samochodu, dowód odprawy celnej, dokumenty potwierdzające własność pojazdu oraz potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego.
Jak sprowadzić auto z USA? – podsumowanie
Sprowadzenie auta z USA należy rozpocząć od wyboru interesującego nas pojazdu i portalu aukcyjnego. Następnie powinniśmy wylicytować pojazd, zapłacić za niego i dopełnić resztę formalności tj. transport pod wybrany adres czy modernizacja niektórych elementów dostosowując je do obecnie panujących przepisów w Europie.
Osobiście uważamy, że osoby, które wiedzą, jak kupić i sprowadzić samochód z USA zaoszczędzą do 40% w porównaniu z klientami dokonującymi transakcji na Polskim rynku. Jeśli jesteś nowy w tym temacie, warto skorzystać z firm pośredników zajmujących się importem pojazdów zza oceanu (specjaliści wykonają wszelkie formalności za Ciebie i dostarczą samochód pod wskazany adres)