Jak kupić auto z USA? – procedura zakupu

Sprowadzanie pojazdu zza oceanu to stosunkowo proste zadanie, jednak obarczone różnymi, często skomplikowanymi formalnościami (np. zapłata akcyzy zależna od typu i pojemności silnika). Dzięki temu procesowi można natomiast zaoszczędzić nawet do 40% wartości rynkowej wybranego auta w porównaniu do europejskich egzemplarzy.

Podczas realizacji powyższej procedury warto zwrócić uwagę na 5 kluczowych kroków – zaczynając od wyboru samochodu, przez opłaty celno-skarbowe, aż po transport do Polski. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak w prosty sposób kupić samochód z USA. Miłej lektury!

Jak kupić auto ze Stanów Zjednoczonych?

Na początku musimy wybrać samochód z dostępnych aukcji – rekomendujemy skorzystać z domów aukcyjnych tj. COPART, IAAI, czy też IMPACT AUTO. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie pojazdu w bazie Carfax lub Autocheck – żeby mieć pewność co do stanu technicznego auta.

Teraz pójdzie już z górki. Wpłacamy kaucję firmie licytującej nasz wymarzony samochód, a po wygranej licytacji płacimy pełną kwotę za wylicytowany egzemplarz oraz prowizję dla domu aukcyjnego. Musimy także odebrać pojazd z placu domu aukcyjnego i przetransportować go do portu w USA, a następnie do Europy.

Po przybyciu auta do portu w Europie dokonujemy opłat celno-skarbowych (podatek VAT, akcyza oraz cło), a następnie organizujemy transport z portu w Bremerhaven do wyznaczonej lokalizacji w Polsce. Zatem, jak kupić auto ze Stanów Zjednoczonych w 7 krokach?

Wybór samochodu

Na początku musimy wybrać samochód z dostępnych aukcji – rekomendujemy skorzystać z domów aukcyjnych tj. COPART, IAAI, czy też IMPACTAUTO. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie pojazdu w bazie Carfax lub Autocheck – żeby mieć pewność co do stanu technicznego auta. Kupując samochód ze Stanów Zjednoczonych, warto skorzystać z usług pośrednika, który ułatwi cały proces. Pośrednik pomoże nam przejść przez wszystkie formalności, co jest szczególnie przydatne, gdy sprowadzamy auto po raz pierwszy.

Zobacz także jak kupić auto na COPART oraz jak licytować auta z USA

Weryfikacja pojazdu

Każdy pojazd należy zawsze zweryfikować w bazie Carfax lub Autocheck. Proces ten pozwoli upewnić się co do jego stanu technicznego, rzeczywistego przebiegu oraz ewentualnych usterek. Sprawdzić można również numer VIN, co pozwoli na pełną weryfikację historii samochodu.

Wpłata kaucji firmie licytującej

Samodzielna licytacja z Polski jest bardzo utrudniona ze względów lokalizacyjnych, dlatego warto podjąć współpracę z rzetelną firmą, która zajmie się „walką” o samochód na placu aukcyjnym za oceanem. Kaucja wynosi zazwyczaj 2 000 zł (w przypadku pomyślnej licytacji kwota zostaje uznana jako prowizja, natomiast koszty zostają pomniejszone).

Wpłata pełnej kwoty za wylicytowany egzemplarz

Po wygranej licytacji należy w ciągu dwóch dni wpłacić wymaganą, całościową kwotę za pojazd (jeśli podejmiemy współpracę z firmą importerską FlyCars, będziemy mogli zapłacić w złotówkach).

Zapłata prowizji dla domu aukcyjnego i transport lądowy auta do portu w USA, a następnie transport morski do Europy

Koszty prowizji dla domu aukcyjnego zaczynają się od 500 dolarów (ok. 2 200 zł), w zależności od wybranego egzemplarza. Po zaksięgowaniu wpłaty można odebrać pojazd z placu domu aukcyjnego. Transport do portu w USA kosztuje od 200 dolarów, a fracht morski od 450 dolarów. Bezpieczny import z USA wymaga również odpowiedniego ubezpieczenia na czas transportu.

Sprawdź: jak wygląda odprawa celna samochodu z USA

Dokonanie opłat celno-skarbowych

Opłaty celno-skarbowe to podatek VAT, akcyza oraz cło. VAT w Polsce wynosi 23%, natomiast w Niemczech 19%. Cło to koszt rzędu 10% wartości pojazdu w przypadku samochodów osobowych (6% dla motocykli i 10% dla quadów). Jeśli chodzi o akcyzę, wygląda to następująco:

  • 3,1% – pojazdy do 2.0 l pojemności silnika;
  • 18,6% – pojazdy powyżej 2.0 l pojemności silnika;
  • 1,55% – pojazdy hybrydowe do 2.0 l pojemności silnika;
  • 9,3% – pojazdy hybrydowe powyżej 2.0 l pojemności silnika;
  • brak opłaty – dla motocykli i pojazdów elektrycznych.

Po dokonaniu opłat celno-skarbowych możemy przetransportować auto z portu w Bremerhaven do wyznaczonej lokalizacji w Polsce. Współpracując z firmą importerską, opłaty celno-skarbowe płacimy, dopiero gdy pojazd znajduje się pod wskazanym przez klienta adresem.

Transport auta z portu w Bremerhaven do wyznaczonej lokalizacji w Polsce

Transport auta z portu w Bremerhaven do wyznaczonej lokalizacji kosztuje ok. 1 500 zł, korzystając z usług wykwalifikowanych spedycji.

Jak kupić auto z USA? – podsumowanie

W tym wpisie podpowiedzieliśmy, jak kupić samochód ze Stanów Zjednoczonych. Warto jednak pamiętać, że oprócz zakupu auta i importu auta z USA do Polski należy dodatkowo dostosować je do warunków europejskich, modyfikując m.in. reflektory, tylne kierunkowskazy oraz światła przeciwmgielne. Z doświadczenia możemy stwierdzić, że całkowity koszt sprowadzenia samochodu z USA (współpracując z firmą importerską) wynosi zazwyczaj od 20 000 do 30 000 zł. Konkretną cenę można poznać, kontaktując się z usługodawcą, który kompleksowo wyjaśni całą procedurę zakupu dotyczącą wybranego przez Ciebie pojazdu.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat tego, jak kupić auto z USA.

#1 Jak kupić nowy samochód z USA?

W celu zakupu nowego samochodu z USA należy przejść kompleksową procedurę zakupu opisaną w dzisiejszym artykule. Dotyczy ona zarówno samochodów uszkodzonych, używanych, jak i nowych.

#2 Gdzie kupić auto z USA?

Auto z USA można kupić na aukcjach organizowanych przez renomowane domy aukcyjne (np. COPART, IAAI oraz IMPACTAUTO). Sprowadzać samochody z USA można także poprzez ogłoszenia w internecie, jednak zawsze warto skorzystać z usług Flycarsa — pośrednika, który pomoże w bezpiecznej transakcji.

Kupując samochód z USA, kluczowe jest, aby sprawdzić wszystkie dokumenty, w tym numer VIN, oraz dokonać wszelkich niezbędnych opłat celno-skarbowych. Dzięki temu zakup samochodu z USA będzie bezpieczny i opłacalny.

Opublikowano: 20 czerwca 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!