Sprowadzenie pojazdu zza oceanu to stosunkowo proste zadanie obarczone jednak różnymi, często skomplikowanymi formalnościami (np. zapłata akcyzy zależna od typu i pojemności silnika). Dzięki temu procesowi można natomiast zaoszczędzić nawet do 40% wartości rynkowej wybranego auta w porównaniu do europejskich egzemplarzy. 

Podczas realizacji powyższej procedury warto zwrócić uwagę na 5 kluczowych kroków – zaczynając od wyboru samochodu, przez opłaty celno-skarbowe, aż po transport do Polski. W dzisiejszym artykule podpowiemy, jak w prosty sposób kupić auto z USA. Miłej lektury!

Jak kupić auto ze Stanów Zjednoczonych?

Na początku musimy wybrać samochód z dostępnych aukcji – rekomendujemy skorzystać z domów aukcyjnych tj. COPART, IAAI, czy też IMPACTAUTO. Kolejnym krokiem jest zweryfikowanie pojazdu w bazie Carfax lub Autocheck – żeby mieć pewność co do stanu technicznego auta.

Teraz pójdzie już z górki. Wpłacamy kaucję firmie licytującej nasz wymarzony samochód, a po wygranej licytacji płacimy pełną kwotę za wylicytowany egzemplarz oraz prowizję dla domu aukcyjnego. Musimy także odebrać pojazd z placu domu aukcyjnego i przetransportować go do portu w USA, a następnie do Europy.

Po przybyciu auta do portu w Europie dokonujemy opłat celno-skarbowych (podatek VAT, akcyza oraz cło), a następnie organizujemy transport z portu w Bremerhaven do wyznaczonej lokalizacji w Polsce. Zatem, jak kupić auto ze Stanów Zjednoczonych w 7 krokach?

Wybór samochodu

Najbardziej renomowanymi domami aukcyjnymi są COPART, IAAI oraz IMPACTAUTO. Możemy tam wybrać powypadkowy lub nieuszkodzony egzemplarz – w zależności od naszych założeń. W tym kroku warto również oszacować opłacalność inwestycji, biorąc pod uwagę koszty importu, ewentualnych napraw oraz modernizacji.

Weryfikacja pojazdu

Każdy pojazd należy zawsze zweryfikować w bazie Carfax lub Autocheck. Proces ten pozwoli upewnić się co do jego stanu technicznego, rzeczywistego przebiegu oraz ewentualnych usterek.

Wpłata kaucji firmie licytującej

Samodzielna licytacja z Polski jest bardzo utrudniona ze względów lokalizacyjnych, dlatego warto podjąć współpracę z rzetelną firmą, która zajmie się „walką” o samochód na placu aukcyjnym za oceanem. Kaucja wynosi zazwyczaj 2 000 zł (w przypadku pomyślnej licytacji kwota zostaje uznana jako prowizja, natomiast koszty zostają pomniejszone).

Wpłata pełnej kwoty za wylicytowany egzemplarz

Po wygranej licytacji należy w ciągu dwóch dni wpłacić wymaganą, całościową kwotę za pojazd (jeśli podejmiemy współpracę z firmą importerską FlyCars, będziemy mogli zapłacić w złotówkach).

Zapłata prowizji dla domu aukcyjnego i transport lądowy auta do portu w USA, a następnie transport morski do Europy

Koszty prowizji dla domu aukcyjnego zaczynają się od 500 dolarów (ok. 2 200 zł), w zależności od wybranego egzemplarza. Po zaksięgowaniu wpłaty można odebrać pojazd z placu domu aukcyjnego. Transport do portu w USA kosztuje od 200 dolarów, a fracht morski od 450 dolarów.

Dokonanie opłat celno-skarbowych

Opłaty celno-skarbowe to podatek VAT, akcyza oraz cło. VAT w Polsce wynosi 23%, natomiast w Niemczech 19%. Cło to koszt rzędu 10% wartości pojazdu w przypadku samochodów osobowych (6% dla motocykli i 10% dla quadów). Jeśli chodzi o akcyzę, wygląda to następująco:

  • 3,1% – pojazdy do 2.0 l pojemności silnika;
  • 18,6% – pojazdy powyżej 2.0 l pojemności silnika
  • 1,55% – pojazdy hybrydowe do 2.0 l pojemności silnika
  • 9,3% – pojazdy hybrydowe powyżej 2.0 l pojemności silnika
  • brak opłaty – dla motocykli i pojazdów elektrycznych.

Po dokonaniu opłat celno-skarbowych możemy przetransportować auto z portu w Bremerhaven do wyznaczonej lokalizacji w Polsce (współpracując z firmą importerską, opłaty celno-skarbowe płacimy, dopiero gdy pojazd znajduje się pod wskazanym przez klienta adresem).

Transport auta z portu w Bremerhaven do wyznaczonej lokalizacji w Polsce

Transport auta z portu w Bremerhaven do wyznaczonej lokalizacji kosztuje ok. 1 500 zł, korzystając z usług wykwalifikowanych spedycji.

Jak kupić auto z USA? – podsumowanie

W tym wpisie podpowiedzieliśmy, jak kupić auto ze Stanów Zjednoczonych. Warto jednak pamiętać, że oprócz zakupu auta i importu auta z USA do Polski należy dodatkowo dostosować je do warunków europejskich, modyfikując m.in. reflektory, tylne kierunkowskazy oraz światła przeciwmgielne. Z doświadczenia możemy stwierdzić, że całkowity koszt sprowadzenia samochodu z USA (współpracując z firmą importerską) wynosi zazwyczaj od 20 000 do 30 000 zł. Konkretną cenę można poznać, kontaktując się z usługodawcą, który kompleksowo wyjaśni całą procedurę zakupu dotyczącą wybranego przez Ciebie pojazdu.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat tego, jak kupić auto z USA.

#1 Jak kupić nowy samochód z USA?

W celu zakupu nowego samochodu z USA należy przejść kompleksową procedurę zakupu opisaną w dzisiejszym artykule. Dotyczy ona zarówno samochodów uszkodzonych, używanych oraz nowych.

#2 Gdzie kupić auto z USA?

Auto z USA można kupić na aukcjach organizowanych przez renomowane domy aukcyjne (np. COPART, IAAI oraz IMPACTAUTO).

Opublikowano: 20 czerwca 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!