Polacy chętnie kupują auta z USA, Kanady oraz Dubaju. Kraje te oferują wysokiej jakości egzemplarze, znacznie lepiej wyposażone, niż pojazdy pochodzące z rynku europejskiego. Jeśli kupiłeś samochód za granicą, powinieneś przeczytać dzisiejszy artykuł. Podpowiemy, co dokładnie trzeba opłacić po sprowadzeniu auta i ile to kosztuje. Miłej lektury!

Formalności po sprowadzeniu samochodu z zagranicy – jak to wygląda w praktyce?

Istnieje kilka szczególnie ważnych formalności po sprowadzeniu samochodu z zagranicy. W pierwszej kolejności należy przetłumaczyć wymagane dokumenty. Pamiętajmy również o opłacie akcyzy i przeprowadzeniu badań technicznych pojazdu. Niezbędnym aspektem jest także odwiedzenie wydziału komunikacji w celu otrzymania tablic tymczasowych.

Dodatkowo należy uregulować opłaty urzędowe i wykupić roczną polisę OC. Po upływie określonej liczby dni powinniśmy odebrać właściwy dowód i tablice rejestracyjne. Poniżej przedstawiamy szczegóły dotyczące formalności po sprowadzeniu samochodu z zagranicy!

Przetłumacz wymagane dokumenty

Dokumenty, jakie należy przetłumaczyć to dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz umowa kupna-sprzedaży (w tym celu rekomendujemy skorzystać z usługi tłumacza przysięgłego). Kosztuje to w granicach 300 zł.

Opłać akcyzę

Akcyza wynosi 3,1% dla pojazdów o pojemności do 2.0 l oraz 18,6% dla pojazdów powyżej 2.0 l. Sporą ulgę otrzymujemy sprowadzając auta hybrydowe (do 2.0 l akcyza wynosi 1,55%, a powyżej 2.0 l – 9,3%). Jeśli natomiast importujemy motocykle lub pojazdy elektryczne, nie musimy płacić akcyzy.

Przeprowadź badania techniczne pojazdu

Badania techniczne pojazdu z zagranicy do 3,5 tony kosztują 98 zł (jeśli mamy instalację gazową, cena wynosi 163 zł). Gdy samochód ma mniej, niż 3 lata, diagnosta dopełni termin do 3 lat od daty pierwszej rejestracji za granicą. W autach, które są starsze, niż 5 lat badania należy przeprowadzać co roku.

Udaj się do wydziału komunikacji

W wydziale komunikacji należy przedstawić przetłumaczone dokumenty, potwierdzenie opłacenia akcyzy, zaświadczenie o pozytywnym przebiegu badań technicznych oraz dowód osobisty i wniosek o rejestrację pojazdu.

Ureguluj opłaty urzędowe

W skład opłat urzędowych wchodzą koszty za kartę pojazdu (75 zł), polskie tablice rejestracyjne (80 zł), pozwolenie czasowe (13,50 zł), dowód rejestracyjny (54 zł), nalepkę legalizacyjną (12,50 zł) oraz kontrolną (18,50 zł). Do tego wszystkiego należy doliczyć także opłatę ewidencyjną w cenie 2,50 zł. Za powyższe formalności, łącznie z badaniami technicznymi, nie wliczając akcyzy będziemy musieli zapłacić ok. 500 zł.

Wykup roczną polisę OC

Jak już otrzymamy tzw. czerwone tablice rejestracyjne, powinniśmy wykupić roczną polisę OC na pojazd sprowadzony z zagranicy.

Odbierz tablicę rejestracyjną, nalepki identyfikacyjne i dowód rejestracyjny

Po 15 dniach od dopełnienia wszelkich formalności możemy odebrać tzw. białą tablicę rejestracyjną z urzędu wraz z nalepkami identyfikacyjnymi oraz miękkim dowodem rejestracyjnym. Miesiąc później będziemy mogli udać się po odbiór tzw. twardego dowodu rejestracyjnego – urząd powiadomi o tym mailowo, telefonicznie lub poprzez wiadomość SMS.

Co trzeba opłacić po sprowadzeniu auta?

Po sprowadzeniu auta z zagranicy należy opłacić: tłumacza przysięgłego w celu przetłumaczenia niezbędnych dokumentów (dowód rejestracyjny, karta pojazdu, umowa kupna-sprzedaży), akcyzę, badania techniczne oraz uregulować opłaty urzędowe (ich kwoty podaliśmy powyżej). Pamiętajmy także o opłaceniu polisy OC i dokonaniu modernizacji w celu dostosowania auta do europejskich przepisów

Dodatkowe formalności po sprowadzeniu samochodu zza oceanu – modernizacja reflektorów, tylnych kierunkowskazów oraz dodanie świateł przeciwmgielnych

Formalności po sprowadzeniu samochodu z zagranicy nie ograniczają się wyłącznie do uiszczenia niezbędnych opłat, wizyty w urzędzie czy też ubezpieczenia wymarzonego auta. Niezbędne jest również dostosowanie reflektorów (auta w USA mają montowane symetryczne reflektory), tylnych kierunkowskazów (amerykańskie pojazdy mają czerwone kierunkowskazy), a także dodanie świateł przeciwmgielnych, ponieważ samochody z USA ich nie posiadają.

Opłaty po sprowadzeniu auta – wymiana reflektorów

Symetryczne reflektory należy przerobić na reflektory asymetryczne, które oświetlają także poboczne drogi. Cena za tę modyfikację oscyluje w granicach 1 000 zł.

Opłaty po sprowadzeniu samochodu – wymiana tylnych kierunkowskazów

Jedną z ważniejszych modernizacyjnych formalności po sprowadzeniu samochodu z zagranicy jest wymiana tylnych kierunkowskazów. Europejskie przepisy nakazują wymienić żarówki lub przerobić ledowe kierunkowskazy na żółte. Należy również oddzielić je od tzw. postojówek. Koszt powyższych modyfikacji wynosi ok. 700 zł. 

Opłaty po sprowadzeniu auta – dodanie świateł przeciwmgielnych

Dodanie świateł przeciwmgielnych to koszt rzędu 400 – 600 zł. Bez nich nie możemy legalnie poruszać się po drogach europejskich. Ostateczna cena poszczególnych modyfikacji zależy od klasy sprowadzonego pojazdu.

Opublikowano: 20 czerwca 2022 Krzysztof Mikołajczyk

Miłośnik motoryzacji od kilkunastu lat. Jest właścicielem jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - dumnie reprezentuje FlyCars oferując innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, a także szybkość i rzetelność sprowadzania aut. Pasjonat nie tylko samochodów, ale również jednośladów, które jak sam twierdzi, są jego odskocznią od rzeczywistości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!