W USA jest też większy wybór pojazdów i to lepiej wyposażonych niż w Polsce i Europie. Dlatego import samochodów z USA jest coraz popularniejszym sposobem na zdobycie motoryzacyjnych okazji. Kuszą nie tylko niższe ceny aut na amerykańskim rynku. Jednak, aby móc jeździć u nas zakupionym za oceanem samochodem, trzeba dopełnić różnych formalności. Ostatnim etapem jest rejestracja auta w Polsce. Wyjaśniamy, jak wygląda ta procedura, co jest potrzebne i jakie warunki należy spełnić.

Rejestracja auta z USA w Polsce — co trzeba załatwić przed procesem rejestracji

Rejestracja samochodu z USA możliwa jest po odpowiednim przygotowaniu. Istotne sprawy należy załatwić na etapie zakupu i odprawy celno-skarbowej. Akcyza za auto z USA zależna jest od rodzaju i pojemności silnika pojazdu. Może wynosić od 1,55% do 18,6%. Kwotę akcyzy trzeba opłacić w Urzędzie Skarbowym i otrzymać potwierdzenie zapłaty. Wysokość podatku VAT przy imporcie wynosi 19% lub 8% w przypadku samochodu zabytkowego. Cło na samochód z USA jest kolejną opłatą pobieraną podczas importu aut. Najczęściej cło wynosi 10% wartości pojazdu. Niekiedy, w zależności od rodzaju samochodu i jego przeznaczenia, wysokość cła może być inna. Przykładowo, inne opłaty mogą być w przypadku aut elektrycznych i ciężarowych.

Konieczne jest też ustalenie, co trzeba zmienić w aucie z USA, aby dostosować go do polskich wymagań. Bez ich wykonania niemożliwe będzie zarejestrowanie. Obowiązkowo należy wymienić reflektory oraz światła kierunkowskazów i przeciwmgielne. Auta amerykańskie mają też inny licznik i radio, ale przeróbka ich nie jest obowiązkowa.

Rejestracja auta z USA krok po kroku

Jeżeli samochód jest uszkodzony lub powypadkowy, należy najpierw go naprawić. Auto przed rejestracją musi być przystosowane do Polskich standardów i przejść przegląd techniczny. Po wykupieniu polisy OC, do Wydziału Komunikacji należy złożyć wniosek o rejestrację wraz z kompletem dokumentów. Następnie należy uiścić wszystkie opłaty związane z rejestracją. Po wszystkim otrzymuje się rejestrację czasową na 30 dni. Po tym czasie dostajemy rejestrację stałą z dowodem rejestracyjnym.

Dowiedz się także: Jak przebiega naprawa i renowacja auta z USA w Polsce

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta z USA?

Oryginalne dokumenty z USA powinny być przetłumaczone na język polski. Oprócz wniosku, do rejestracji potrzebny jest dokument potwierdzający własność pojazdu, jak umowa kupna-sprzedaży albo faktura. Należy dołączyć potwierdzenie wniesienia opłat celno-skarbowych, dowód przejścia przez odprawę celną samochodu z USA, oraz potwierdzenie zapłaty akcyzy. Konieczny jest też dowód rejestracyjny, karta pojazdu, jeśli była wydana, zaświadczenie o badaniach technicznych oraz dotychczasowe amerykańskie tablice rejestracyjne, jeśli je mamy.

Opłaty za rejestrację samochodu z USA w Polsce

Wysokość wszystkich opłat związanych z rejestracją wynosi dwieście kilkadziesiąt złotych. Należy opłacić:

– pozwolenie czasowe (13,50 zł),

– dowód rejestracyjny (54 zł),

– kartę pojazdu (75 zł),

– ewidencję (2,50 zł),

– tablice rejestracyjne (80 zł),

– komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę (31 zł).

Rejestracja samochodu z USA w Polsce — możliwy problem z rejestracją auta z USA

Auta amerykańskie nie mogą być zarejestrowane bez wymaganych dokumentów, przejścia badań technicznych i dostosowania ich do Polskich standardów. Niektóre, zwłaszcza starsze pojazdy, mogą nie mieć wymaganych w Polsce odpowiedników elementów. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być rejestracja auta jako zabytkowego. Aby uniknąć wszelkich problemów przy rejestracji, trzeba wybrać i sprowadzić dobrze sprawdzony pojazd z pośrednikiem importu FlyCars.

Rejestracja uszkodzonego samochodu z USA

Uszkodzony samochód z USA powinien być naprawiony i przystosowany do jazdy zgodnie z polskimi przepisami. Sprawny pojazd wymaga jedynie aktualnych badań technicznych. Uszkodzony, po naprawie musi przejść dodatkowy przegląd powypadkowy i dopiero po uzyskaniu takiego zaświadczenia może być zarejestrowany.

Rejestracja samochodu z USA bez tablic

Brak tablic rejestracyjnych w samochodzie z USA nie stanowi większego problemu podczas rejestracji w Polsce. W takiej sytuacji trzeba złożyć tzw. oświadczenie o braku tablic rejestracyjnych pojazdu sprowadzonego z zagranicy. Wypełniony dokument składa się podczas rejestracji w Urzędzie Komunikacji.

Najpierw rejestracja czy ubezpieczenie auta z USA?

Jeszcze przed rejestracją należy załatwić ubezpieczenie auta z USA w Polsce. W dniu rejestracji pojazd musi już mieć zawartą polisę OC. Jeżeli jej nie ma, można wykupić krótkoterminowe, trzydziestodniowe ubezpieczenie.

Rejestracja auta z USA — podsumowanie

Zarejestrowanie samochodu z USA nieznacznie różni się od rejestracji każdego innego auta. Należy zadbać o wszelkie formalności i dokumenty związane ze sprowadzeniem pojazdu z zagranicy. Ważne jest, aby spełniał on wymogi techniczne i pod tym względem był dopuszczony do ruchu. Dlatego zakup i import samochodu z USA warto powierzyć specjalistom z firmy FlyCars. Mamy wtedy pewność dobrego wyboru auta i dopełnienia wszystkich formalności koniecznych do rejestracji.

Opublikowano: 25 sierpnia 2023 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!