Jak rozpoznać auto po powodzi?

Analizując auto po powodzi, warto zwrócić uwagę na 3 główne elementy: elektronika, karoseria, mechanika. Szczegóły przedstawiamy poniżej.

Elektronika

W pierwszej kolejności należy zacząć od weryfikacji elektroniki. Problem ten dotyczy w szczególności pojazdów zaawansowanych technologicznie, czyli w gruncie rzeczy najnowszych lub najbardziej ekskluzywnych (przykładowe modele: Audi A8, Mercedes klasa S).

Mówiąc w skrócie – im więcej elektroniki, tym więcej elementów będzie trzeba naprawić, co poskutkuje wyższą kwotą wymiany za konkretne podzespoły. Największą uwagę należy zwrócić na stan systemów bezpieczeństwa tj. czujniki bocznych poduszek powietrznych, jeśli widzimy, że woda sięgnęła listwy bocznej lub progów.

Ważny jest również stan przewodów pod maską, analiza systemu elektryki oraz elektroniki pokładowej. Dokładnie sprawdźmy także działanie systemu audio oraz oświetlenia.

Reasumując, w przypadku elektroniki powinniśmy sprawdzić przede wszystkim:

  • systemy bezpieczeństwa (np. czujniki bocznych poduszek powietrznych),
  • stan przewodów pod maską,
  • system elektryki oraz elektroniki pokładowej,
  • działanie systemu audio,
  • stan oświetlenia.

Kolejnym elementem koniecznym do weryfikacji jest karoseria.

Karoseria

Zanieczyszczona woda może powodować korozję. W konsekwencji zniszczeniom ulegnie blacha. Jeśli auto, które chcemy importować, nie było zanurzone i nie przebywało całkowicie w wodzie – koszty przywrócenia go do „porządku” okażą się bardzo przystępne. Dlaczego? Ponieważ uszkodzenia można wówczas łatwo zlikwidować, a blachę kompleksowo zabezpieczyć przez tzw. dalszą degradacją.

Mechanika

Najbardziej odporne na niepożądane działanie wody czy też wilgoci są układy mechaniczne. Z doświadczenia możemy stwierdzić, że nie ulegają one zazwyczaj awarii. Wynika to z prostego powodu – woda nie niszczy w dużym stopniu układów mechanicznych, pod warunkiem że jest czysta. W przypadku zanieczyszczonej cieczy i kontaktu z silnikiem mogą zostać uszkodzone poszczególne elementy, których wymiana będzie dość kosztowna.

Czy wiesz, że… jeżeli woda (szczególnie ta zanieczyszczona) dostała się do silnika, należy go rozmontować, wyczyścić i wymienić niektóre elementy. Wymianie zazwyczaj podlegają przede wszystkim filtry i płyny.

Auto po powodzi z USA – czy warto kupić? Podsumowanie

Auto po powodzi to doskonałe rozwiązanie zarówno osobom prywatnym, które szukają okazji, jak i handlarzom samochodowym regularnie rozszerzającym swój asortyment o dodatkowe egzemplarze w przystępnych kryteriach cenowych.

Należy jednak pamiętać, aby zdecydować się na wybór rzetelnego importera (jeśli nie zajmujemy się sprowadzaniem aut samodzielnie). Wynika to z prostego powodu – przed podjęciem finalnej decyzji należy dokładnie zweryfikować każdy prawdopodobny mankament samochodu popowodziowego, zaglądając m.in. pod uszczelki, dywaniki, zagłębiając się również w stan lakieru, nadwozie oraz silnik i wnętrze.

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi w tematyce sprowadzania aut po powodzi.

#1 Jak sprawdzić, czy auto jest po powodzi?

Aby sprawdzić, czy auto jest po powodzi, należy zweryfikować przede wszystkim stan korozji pojazdu, ponieważ zalane w przeszłości samochody najczęściej rdzewieją w wielu miejscach. Dodatkowo dokładnie przeanalizujmy elektronikę, karoserię i mechanikę, według zasad omówionych w dzisiejszym wpisie.

#2 Samochód po powodzi – czy warto kupić?

Auto po powodzi z USA jest zazwyczaj znacznie tańsze niż podobne egzemplarze pochodzące z rynku europejskiego. W większości przypadków można na tym procesie zaoszczędzić nawet do 50-60%. Warto jednak liczyć się również z kosztownymi naprawami, jeśli pojazd przebywał długo w stanie tzw. podtopienia. Można tego uniknąć, współpracując z rzetelną firmą importerską.

#3 Auto po powodzi – kiedy nie decydować się na zakup pojazdu popowodziowego?

Zakup pojazdu popowodziowego nie jest najlepszym rozwiązaniem w momencie, gdy samochód przez długi czas (np. kilkunastu tygodni) był w stanie podtopienia. W przypadku, gdy elektronika nie działa zbyt dobrze, a stan mechaniczny pozostawia wiele do życzenia, warto sobie odpuścić tego typu inwestycję. Pamiętajmy, aby każde auto weryfikować w renomowanych bazach typu Carfax oraz Autocheck – dzięki temu zapobiegniemy nieudanym transakcjom.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – koniecznie zadzwoń do nas pod numer najbliższy Twojej lokalizacji (Kraków: +48 669 668 202, Rzeszów: +48 669 668 207, Wrocław: +48 669 667 408). Możesz także napisać maila na biuro@flycars.pl. 

Opublikowano: 26 października 2022 Michał Migut

Współwłaściciel jednej z najbardziej renomowanych firm importerskich w Polsce - Flycars. Od zawsze pasjonował się szybkimi i luksusowymi samochodami, dlatego postanowił sprowadzać auta zawodowo. Bardzo dobrze mu to wychodzi - koordynuje procesy we Flycars ze sporymi sukcesami, gwarantując jedne z najniższych cen na rynku. Michał to również autor licznych wpisów blogowych na temat motoryzacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.

Zamów rozmowę z konsultantem

Trwa ładowanie formularza...
Innowacyjne rozwiązania, najniższe ceny, szybkość i rzetelność!